Newsy

Nie żyje Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor miał 78 lat

Newsy

Nie żyje Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor miał 78 lat

Zmarł Wojciech Pszoniak, informuje magazyn "Więź". Wybitny aktor miał 78 lat. Zmagał się z chorobą nowotworową. 

Zmarł Wojciech Pszoniak

Wojciech Pszoniak zmarł 19 października w godzinach porannych - poinformował magazyn "Więź". Na jego łamach wypowiedział się Andrzej Luter, który w ostatnim czasie miał kontakt z aktorem. 

Bywałem u niego w ostatnich tygodniach, dniach i godzinach życia. Pragnął sakramentów, ale i rozmów. Jedna z nich, na dwa tygodnie przed śmiercią, trwała kilka godzin. Tydzień później kolejne spotkanie, ale to już było bardziej milczenie, i bezradność. Wielki aktor nie mógł już nic powiedzieć, każde słowo przychodziło mu z trudnością 

- opowiedział. 

Wojtku, dziękuję Ci ze te wspaniałe "rekolekcje". Te spotkania i Twoje słowa wypowiedziane w czasie świadomego umierania były ważne także dla mnie. Nie zapomnę ich nigdy, tak jak i Ciebie nie zapomnę. Zresztą Ciebie nikt nie zapomni, będziesz żył wiecznie dzięki swoim rolom

- dodał.

Wojciech Pszoniak zmagał się z chorobą nowotworową. 

Wojciech Pszoniak - role filmowe, teatralne i odznaczenia

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie. To jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Pszoniak ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Był aktorem teatrów: Starego w Krakowie oraz Narodowego i Powszechnego w Warszawie. Był aktorem teatrów: Starego w Krakowie (1968-72) oraz Narodowego (1972-74) i Powszechnego w Warszawie (1974-80). W Starym zadebiutował w "Klątwie" Stanisława Wyspiańskiego reżyserowanej przez Konrada Swinarskiego (1968).

Jedną z najbardziej pamiętnych ról Wojciecha Pszoniaka, która otworzyła mu drzwi do kariery, była kreację Moryca Welta w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. 

W latach 80. Pszoniak wyjechał do Paryża, gdzie zaczął występować w teatrach m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot. W Nanterre zagrał w sztuce "Ludzie nierozumni są na wymarciu" w reżyserii Claude'a Regy, w której występowali razem z Gerardem Depardieu i Danielem Olbrychskim. W tym samym teatrze grał w "Onych" Witkacego w reżyserii Wajdy.

Wojciech Pszoniak zagrał w ponad 100 filmach. 

Pszoniak zdobył wiele odznaczeń. Został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", francuskim Oficerskim Orderem Zasługi za "wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury" oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Rodzinie i najbliższym aktora składamy najszczersze kondolencje. 

Wojciech Pszoniak w tamtym roku otrzymał Pozytywkę Dzień Dobry TVN za 50 lat pracy artystycznej. Zobacz wideo z tego wydarzenia:

Co Wojciech Pszoniak robiłby, gdyby nie został aktorem? Wyznał w jednym z ostatnich wywiadów, którego udzielił Alicji Myśliwiec podczas tegorocznej edycji festiwalu Mastercard OFF Camera: 

Zobacz także:

Pszoniak i Fronczewski - dwóch starszych panów o życiu

Znany bloger przegrał walkę z koronawirusem. "Serce Dmytra nie wytrzymało"

Gordon Haskell, wokalista King Crimson, nie żyje. "Będziemy tęsknić za jego piękną muzyką, aksamitnym głosem i ciepłym uśmiechem"

Źródło: PAP, magazyn "Więź" |
Co sądzisz o tym artykule?
78
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
19.10.2020
Maria
Niech spoczywa w spokoju.
19.10.2020
ichtiolog Romek Pazda
Niech spoczywa w spokoju,był wspaniałym człowiekiem i aktorem.Gdy w połowie lat 70-tych przyjechał na przystań rybacką w Gardnie Wielkiej i koniecznie chciał kupić węgorze. Poczęstowaliśmy go zupą rybną ....bardzo mu smakowała i wziął do nas przepis.żegnamy Pana,Panie Wojtku ....rybacy