Gorące tematy

Nie żyje prof. Romuald Dębski, wspomnienia z Dzień Dobry TVN

Nie żyje prof. Romuald Dębski, wspomnienia z Dzień Dobry TVN

East News

Gorące tematy

Nie żyje prof. Romuald Dębski, wspomnienia z Dzień Dobry TVN

Nie żyje prof. Romuald Dębski, wspomnienia z Dzień Dobry TVN

East News

Profesor Romuald Dębski nie żyje. Znany polski ginekolog zmarł 20 grudnia 2018 roku. Informację o jego śmierci podał Szpital Praski oraz Szpital Bielański, w którym profesor pracował. Romuald Dębski miał 62 lata. Był częstym gościem w studiu „Dzień Dobry TVN”.

  • Profesor Romuald Dębski zmarł w wieku 62 lat.
  • Był jednym z najbardziej znanych polskich ginekologów.
  • Profesor Romuald Dębski miał ściśle określone zdanie na temat aborcji.

Profesor Romuald Dębski nie żyje. O śmierci jednego z najbardziej znanych polskich ginekologów poinformował Szpital Praski oraz Szpital Bielański, w którym Romuald Dębski pracował

Z głębokim żalem żegnamy prof. Romualda Dębskiego wybitnego ginekologa, humanistę, przyjaciela naszego Szpitala – poinformowali na Facebooku przedstawiciele Szpitala Praskiego.

Informacja pojawiła się również na stronie szpitala Bielańskiego, gdzie profesor pracował.

Z głębokim żalem informuję o śmierci naszego Przyjaciela Profesora Romualda Dębskiego, wybitnego ginekologa - położnika, szlachetnego człowieka... - napisała dyrektor szpitala Bielańskiego Dorota Gałczyńska-Zych wraz z zespołem.


Historia życia prof. Romualda Dębskiego

Profesor Romuald Dębski urodził się w 1956 roku. Ukończył studia medyczne w Akademii Medycznej w Warszawie. Był specjalistą położnictwa, ginekologii i endokrynologii, jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, kierownikiem Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

Dębski był specjalistą w zakresie położnictwa i ginekologii, perinatologii oraz endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Wykładał również na akademii, był autorem lub współautorem ponad 100 publikacji związanych z tematyką z zakresu położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i diagnostyki ultrasonograficznej.


Prof. Romuald Dębski był częstym gościem w studiu "Dzień Dobry TVN":

Przedwczesna menopauza, źródło: Dzień Dobry TVN


Pacjentki uwielbiały prof. Romualda Dębskiego

Jako lekarz, profesor Romuald Dębski, był niezwykle lubiany przez swoje pacjentki. Po 11 grudnia, kiedy prof. Dębski trafił do szpitala, jego żona Marzena Dębska poinformowała pacjentki o tym, że profesor walczy o życie i jego stan jest ciężki. Byłe i obecne pacjentki prof. Dębskiego przygotowały dla niego specjalny, pamiątkowy plakat -można było znaleźć na nim zdjęcia pacjentek z ich dziećmi. 

Drogie Bielańskie Mamy, ogromne podziękowania w imieniu Profesora i całej rodziny za ten niezwykły, wzruszający gest! - podziękowała w imieniu prof. Dębskiego jego żona za pomocą portalu społecznościowego.

Co prof. Romuald Dębski sądził o aborcji?

- Dopóki w Polsce prawo jest takie, że kobieta ma prawo wystąpić o aborcję i w uzasadnionych przypadkach powinna mieć tego typu procedurę wykonaną, to ja będę się tego trzymał, niezależnie od tego, jakie pikiety będą stały przed szpitalem - przekonywał wówczas profesor Romuald Dębski.

W książce „Bez znieczulenia” napisanej przez Magdalenę Rigamonti, dziennikarkę "Wprost", tak mówił o aborcji:

- Nigdy nie wykonywałem zabiegów za pieniądze. Naprawdę nie jestem zwolennikiem przerywania ciąż - mówił prof. Romuald Dębski. Jak przyznawał, miał jednak świadomość tego, że w Polsce "stał się po trosze ikoną aborcji". - Myślę, że wynika to głównie z tego, że mam odwagę mówić głośno o tym problemie. O tym, że są sytuacje, kiedy aborcja jest mniejszym złem, i że w takich przypadkach, jako ordynator oddziału, wyrażam zgodę na jej przeprowadzenie – tłumaczył.


Prof. Romuald Dębski w studiu "Dzień Dobry TVN":

Zobacz film: Cholina - co to jest? Źródło: Dzień Dobry TVN


Co sądzisz o tym artykule?
8
2
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0