Newsy

Nie żyje Marta Olszewska. Wdowa po byłym premierze miała 88 lat

znicz

gettyimages.com/ nazarethman

Newsy

Nie żyje Marta Olszewska. Wdowa po byłym premierze miała 88 lat

znicz

gettyimages.com/ nazarethman

Zmarła Marta Olszewska, żona nieżyjącego już premiera Jana Olszewskiego. Była dziennikarką i działaczką opozycji antykomunistycznej. Odeszła w wieku 88 lat.

Nie żyje Marta Olszewska

Mata Olszewska zmarła w niedzielę nad ranem. O jej śmierci poinformowała Fundacja im. Janusza Kurtyki. 

W stanie wojennym władza nałożyła na Nią zakaz publikowania. Państwo Olszewscy wzięli cichy ślub, którego udzielił Im ś.p. Ks.Stefan Niedzielak

- napisała Fundacja na Twitterze. 

Marta Olszewska - wieloletnia dziennikarka "Tygodnika Solidarność"

Marta Olszewska z domu Miklaszewska była żoną zmarłego przed rokiem byłego premiera Jana Olszewskiego i matką działacza niepodległościowego Marka Majle.

Była dziennikarką m.in. "Tygodnika Solidarność" i prasy podziemnej, działaczką opozycji niepodległościowej. Była autorką sprawozdań z procesów robotników z Ursusa, morderców ks. Jerzego Popiełuszki oraz pierwszego wywiadu z płk. Ryszardem Kuklińskim. Została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2007 roku została członkiem Kapituły Orderu.

Marta Olszewska - żona Jana Olszewskiego 

Jan Olszewski - adwokat, publicysta i polityk. Urodził się 20 sierpnia 1930 w Warszawie w rodzinie kolejarskiej związanej z PPS. W 1943 r. podczas okupacji wstąpił do Szarych Szeregów, był łącznikiem w Powstaniu Warszawskim. W 1953 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości (1953-54), później w latach 1954-56 w Polskiej Akademii Nauk (w Zakładzie Nauk Prawnych). 

Jan Olszewski był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL. Od grudnia 1991 r. do czerwca 1992 r. był premierem. Zmarł 7 lutego 2019 roku

Zobacz też: 

Bill Withers nie żyje. Jego utwory kochał cały świat 

"Kiedyś było jakoś fajniej". Antoni Królikowski wspomina ojca w dniu jego urodzin

Ellis Marsalis i Adam Schlesinger ofiarami koronawirusa. Muzycy zmarli w wyniku zakażenia COVID-19

Co sądzisz o tym artykule?
70
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0