Newsy

Nie żyje prof. Krzysztof Penderecki. Wybitny muzyk miał 86 lat

Krzysztof Penderecki

Justyna Rojek/East News

Newsy

Nie żyje prof. Krzysztof Penderecki. Wybitny muzyk miał 86 lat

Krzysztof Penderecki

Justyna Rojek/East News

Zmarł prof. Krzysztof Penderecki. Był wybitnym kompozytorem i dyrygentem wyróżnionym przez The Guardian. Zmarł w niedzielę 29 marca nad ranem. O jego śmierci poinformowało Radio Kraków.

Krzysztof Penderecki nie żyje

Krzysztof Penderecki był jednym z najbardziej uzdolnionych polskich muzyków. Zaczął komponować w wieku zaledwie 8 lat, zdobył wiele odznaczeń państwowych. Jego utwory widzowie mogą znać z filmów takich jak: "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha, "Ludzkie dzieci" Alfonso Cuaróna, "Katyń" Andrzeja Wajdy oraz "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese. Młodsi widzowie mogli usłyszeć jego muzykę także w popularnym serialu "Twin Peaks"

Krzysztof Penderecki  - z miłości do muzyki

Wybitny muzyk studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, pierwszą operę wystawił w Hamburgu oraz Stuttgarcie. Był zdobywcą wielu nagród, nie tylko lokalnych, ale także międzynarodowych. Zdobył dwukrotnie Prix Italia, a także otrzymał cztery nagrody Grammy.  Był profesor i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie oraz członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.  Wykładał również na zagranicznych uczelniach, posiada doktorat honoris causa m.in. na uniwersytecie w Buenos Aires, Yale czy Bordeaux. 

Zobacz archiwalne wideo. "Rodzinne opowieści Pendereckich"

"Rodzinne opowieści Pendereckich", reporter: Kinga Burzyńska 

Ogrodowa pasja Krzysztofa Pendereckiego

W studiu Dzień Dobry TVN wspominaliśmy wizytę Kingi Rusin w domu Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Kompozytor opowiedział wtedy dziennikarce m.in. o pasji do roślin. Gdy zakupił swoją posiadłość, rozpoczął pracę nad parkiem otaczającym ją. Podczas rozmowy przyznał, że w momentach, gdy tylko zabierał się za prace ogrodowe, przestawał komponować muzykę. Skąd u Krzysztofa Pendereckiego wzięło się zamiłowanie do ogrodnictwa?

Mój pradziadek był leśniczym. Dziadek też był zainteresowany. Jako bardzo mały chłopiec musiałem się uczyć po łacinie wszystkich nazw drzew

- wspominał kompozytor.

Zdradził też, że w robiącym wrażenie ogrodzie powstało najwięcej jego utworów.

Początki komponowania

Krzysztof Penderecki z muzyką miał styczność już od małego dziecka. Wszystko dzięki dziadkowi, który motywował go i pilnował, by ćwiczył grę odpowiednio długo. Opłacał też wnukowi dodatkowe lekcje ze skrzypcami. Kiedy wybitny artysta pomyślał o tworzeniu własnych kompozycji?

Kilkakrotnie front przechodził przez Dębice, myśmy stracili właściwie wszystko i nie miałem już nut. W związku z tym mój nauczyciel pisał dla mnie takie wprawki. Po jakimś czasie mi się to już nie podobało i zacząłem sam. To były moje pierwsze kompozycje. Miałem 7-8 lat, 6 może nawet

- opowiadał wybitny muzyk.

Zobacz pełny zapis archiwalnej rozmowy Kingi Rusin z Krzysztofem Pendereckim.

"Pasje Krzysztofa Pendereckiego", reporter: Michał Malinowski, rozmawiała: Kinga Rusin

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
91
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0