Gwiazdy

Nie żyje Christopher Plummer. Laureat Oscara miał 91 lat

Christopher Plummer

Dzień Dobry TVN

Gwiazdy

Nie żyje Christopher Plummer. Laureat Oscara miał 91 lat

Christopher Plummer

Dzień Dobry TVN

Christopher Plummer był kanadyjskim aktorem, którego kariera trwała sześć dekad. Zdobył popularność dzięki roli kapitana von Trappa, którą zagrał u boku Julie Andrews w "Dźwiękach muzyki". Artysta przeszedł do historii jako najstarszy laureat Oscara.

Christopher Plummer nie żyje

Aktor zmarł w piątek rano w swoim domu w Connecticut. U jego boku czuwała jego żona, Elaine Taylor. W chwili śmierci artysta miał 91 lat.

Christopher Plummer - kariera

W ciągu 50 lat swojej kariery filmowej, Christopher Plummer zagrał w licznych filmach - m.in. w "Dziewczynie z tatuażem", "Kto sieje wiatr", użyczył też głosu postaci w animowanej bajce "Odlot". Jednak to rola kapitana von Trappa, austriackiego wojskowego uciekającego z kraju przed nazistami, którą zagrał u boku Julie Andrews w "Dźwiękach muzyki" (ang. "The Sound of Music") w 1965 r., była jego najbardziej rozpoznawalną. Christopher Plummer z niechęcią wspominał wcielanie się w tę postać. Nazywał ją "pozbawioną humoru i płaską", zaś ilekroć mówił o samym filmie parafrazował jego tytuł jako "The Sound of Mucus" [w dosłownym tłumaczeniu "Dźwięki śluzu" - przyp. PAP].

Dzięki angażowi w tym filmie, aktor zyskał status gwiazdy kina, jednak nie decydował się na główne role. Uważał, że drugoplanowe są dużo ciekawsze. Wychwalany był za występy w "Informatorze", gdzie grał u boku Ala Pacino oraz "Pięknym umyśle" z Russelem Crowem. Za wcielenie się w postać starzejącego się Tołstoja otrzymał w 2009 r. nominację do Oscara.

Christopher Plummer - Oscar za rolę w "Debiutantach"

Nagrodę otrzymał jednak w 2012 r., za rolę drugoplanową w "Debiutantach", gdzie grał Hala Fieldsa, dyrektora muzeum. Tym samym stał się najstarszym w historii Akademii laureatem Oscara - miał wtedy 82 lata.

W 2017 r. zastąpił Kevina Spacey'a w roli bogacza J. Paula Getty'ego w filmie "Wszystkie pieniądze świata". Stało się to na sześć tygodni przed premierą. Otrzymał za ten występ w 2018 r. trzecią w swoim życiu nominację do Oscara.

>>> Zobacz także:

Kanon kobiecej urody na przestrzeni lat. Które aktorki wyznaczały trendy?

Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki zostali rodzicami? Dwutygodnik podał sensacyjną wiadomość

Alicja Bachleda-Curuś wspomina ciężkie początki kariery w USA: "Przez chwilę byłam bezdomna"

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z aktorem, który przeprowadziła Ania Wendzikowska:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
48
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0