Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Nie musisz zachorować na raka płuc. Co zrobić, aby uniknąć choroby?

mat. prasowe 

Planuję długie życie

Nie musisz zachorować na raka płuc. Co zrobić, aby uniknąć choroby?

mat. prasowe 

Rak płuc jest jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych. Jeszcze do niedawna dotyczył głównie mężczyzn, obecnie coraz częściej rozpoznawany jest u kobiet. Co może przyczynić się do jego rozwoju i co zrobić, aby nie zachorować?

Dlaczego chorujemy na raka płuc?

Statystyki pokazują, że rak płuca jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym w Polsce – rocznie rozpoznaje się ponad 22 tysiące nowych przypadków. Ale na tym nie koniec. Właśnie rak płuc jest nowotworem związanym z największą umieralnością. Warto dodać, że jeszcze do niedawna dotyczył głównie mężczyzn, teraz coraz częściej diagnozowany jest u kobiet. Z najnowszego raportu przygotowanego przez WHO jasno wynika, że to nie rak piersi, a właśnie rak płuc jest najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych wśród kobiet.

Co wywołuje chorobę? Przede wszystkim palenie papierosów. Szacuje się, że od 85-90 proc. wszystkich zachorowań dotyczy czynnych lub biernych palaczy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w dymie tytoniowym znajduje się ponad 400 substancji, które – w większości – wykazują działanie kancerogenne i w bezpośredni sposób przyczyniają się do rozwoju raka. Nowotwór rozwija się także u tych osób, które przez wiele lat miały kontakt z niektórymi czynnikami (np. azbestem).

Jak rozpoznać raka płuc?

Rak płuc jest jednym z nowotworów, które mogą rozwijać się latami i bardzo długo nie dają żadnych objawów. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana. Co gorsza, jeśli u chorego pojawiają się jakieś niepokojące symptomy, to są ignorowane przez samego pacjenta lub mylone przez lekarza z innym schorzeniem.

O tym, że w płucach rozwija się nowotwór mogą świadczyć:

  • kaszel – to najbardziej typowy objaw choroby, jeśli utrzymuje się dłużej niż 3-4 tygodnie lub dotychczas występujący kaszel się zmienił – konieczna jest konsultacji z lekarzem;
  • duszności – to drugi najczęściej występujący objaw raka płuc, jeśli się nasila, warto zobaczyć się ze specjalistą;
  • świszczący oddech – jeśli nowotwór zajął nabłonek może to sprzyjać gromadzeniu się płynu, o jego obecności może świadczyć właśnie wyraźne słyszalny świst w czasie oddychania
  • odkrztuszanie wydzieliny z domieszką krwi;
  • chrypka;
  • ból w klatce piersiowej.

O tym, że w płucu rozwija się nowotwór mogą świadczyć także uczucie ciągłego zmęczenia oraz utrata wagi. Palacz lub eks-palacz, który z niejasnych powodów czuje się ciągle zmęczony lub chudnie powinien zgłosić się do lekarza.

Podstawowym badaniem, które może wykryć raka jest badanie RTG klatki piersiowej. Aby określić stopnień zaawansowania choroby u pacjentów z potwierdzonym nowotworem wykonuje się rezonans magnetyczny lub badanie PET. To ostatnie pozwala ocenić czy doszło do przerzutów.

U chorych z rakiem płuca wykonuje się również podstawowe badania (krwi, moczu), aby wykluczyć inne choroby współistniejące.

Czy raka można uniknąć?

Fakt, że ogromna większość chorych trafia do lekarza zbyt późno, sprawia, że szanse na pokonanie choroby są niewielkie. Rak płuc jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Nie znaczy to jednak, że w walce z tą chorobą jesteśmy całkowicie bezsilni. Raka można uniknąć rzucając palenie oraz ograniczając kontakt ze szkodliwym dla naszego zdrowia dymem tytoniowym. Ale to nie wszystko. Osoby, które palą lub właśnie rzuciły palenie powinny regularnie wykonywać badania. Wczesne wykrycie choroby podnosi szanse chorego na wygranie z chorobą.

Takie badania można wykonać w ramach programu "Programu Profilaktyki Raka Płuca". Jego celem jest zwiększenie świadomość na temat raka płuca i zachęcenie do badań – przede wszystkim niskodawkową tomografię komputerową (NDTK) - które pozwolą wykryć chorobę na wczesnym etapie. Więcej o programie wejdź na: https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/profilaktyka-raka-pluca.

Szukasz pomocy, chcesz rzucić palenie?

Jeśli chcesz rzucić palenie zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108 lub 22 211 80 15 - dla telefonów komórkowych, poradnia pracuje od poniedziałku do piątku 09:00 -21:00; a w sobotę: 09:00-15:00). TPPP pełnieni funkcję telefonu zaufania i wsparcia dla osób o różnych stopniach motywacji do rzucenia palenia. Pacjenci Poradni mogą też uzyskać informacje o metodach pomagających w walce z uzależnieniem od tytoniu lub w utrzymaniu abstynencji papierosowej. W oparciu o Europejski Kodeks Walki z Rakiem udzielane są też informacje na temat czynników rozwoju nowotworów oraz stylu życia chroniącego przed zachorowaniem. Skuteczne sposoby na zerwanie z nałogiem można również znaleźć na stronie www.jakrzucicpalenie.pl.

Artykuł jest częścią kampanii społecznej "Planuję długie życie" realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.

Przeczytaj więcej na temat kampanii Planuję długie życie


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
92
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0