Materiał promocyjny

Nie marnuj jedzenia!

Nie marnuj jedzenia!
Nie marnuj jedzenia!
W Dzień Dobry TVN gościliśmy Jana i Jakuba Kuroniów oraz Marię Gosiewską, propagatorkę ogólnopolskiej kampanii społecznej "Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia".

Awanturka na razowej grzance

Składniki:

250 g białego sera

1 puszka szprotek

2–3 łyżki śmietany 12 %

2 łyżki szczypiorku

8 kromek razowego chleba

Sól, pieprz

Przygotowanie:

Chleb opiekamy w tosterze bądź piekarniku na chrupiąco. Biały ser rozgniatamy widelcem razem ze szprotkami. Dodajemy śmietanę oraz szczypiorek. Wszystko mieszamy, solimy i pieprzymy a następnie tak przygotowaną masę rozsmarowujemy na toście.

Chińszczyzna mazowiecka

Składniki:

500 g piersi kurczaka lub indyka

150 g pieczarek, boczniaków lub chińskich grzybów shitake

1 słodka papryka

4 pomidory świeże lub 500 g pomidorów z puszki

pęczek dymki

4 ząbki czosnku, 2 pory, 2 marchewki

150 g kapusty pekińskiej lub słodkiej

20 g świeżego imbiru

150 ml sosu sojowego

50 ml czystej wódki

1 łyżka mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej

sól, chili, olej do głębokiego smażenia

Przygotowanie:

Mięso kroimy w paski i zalewamy marynatą z połowy sosu sojowego, wódki, czosnku i odrobiny wody (tyle, ile sosu sojowego - około 75 g), mieszamy i odstawiamy na pół godziny. Odsączamy, marynatę i ją zachowujemy. Pomidory sparzamy, obieramy ze skóry, kroimy w kostkę. Warzywa kroimy. W woku lub na patelni mocno rozgrzewamy olej i przesmażamy mięso przez 3-4 minuty. Wyjmujemy łyżką cedzakową. Olej odlewamy, zostawiając tylko 2-3 łyżki. Ponownie rozgrzewamy, wrzucamy cebule i pory, smażymy 1 minutę, następnie smażymy marchewkę, a po kolejnej minucie paprykę i kapustę. Dodajemy imbir (obrany i pokrojony w drobniutkie paseczki), mięso i pomidory. Na końcu wlewamy sos zrobiony z marynaty, reszty sosu sojowego i mąki ziemniaczanej (można też dodać sok z pomidorów). Całość podgrzewamy na mocnym ogniu przez 2 minuty, doprawiamy, mieszamy i serwujemy z makaronem ryżowym lub ugotowanym ryżem.

Pene zapiekane pod beszamelem

Składniki:

500 g makaronu pene

resztki różnych wędlin pozostałe nam po przyjęciu bądź świętach

500 g szpinaku

2 ząbki czosnku

20 dkg żółtego sera

Beszamel:

2 łyżki masła

2 łyżki mąki

1 szklanka mleka

świeżo starta gałka muszkatołowa

sól, pieprz

Przygotowanie:

Makaron gotujemy w osolonej wodzie na sposób Al Dente , odlewamy, hartujemy a następnie układamy na dnie żaroodpornego naczynia. Wszystkie wędliny kroimy w kosteczkę. Szpinak myjemy, osuszamy a następnie dodajemy do niego posiekany bądź wyciśnięty przez praskę czosnek i pokrojone wędliny- wszystko mieszamy i dodajemy do makaronu.

A teraz przygotowujemy sos beszamelowy. Najpierw na patelni rozgrzewamy delikatnie masło i kiedy się rozpuści, patelnię odstawiamy na bok. Wsypujemy wtedy potrzebną ilość mąki, rozcieramy ją na gładką masę i cały czas mieszając, ostrożnie wlewamy mleko (najlepiej ciepłe, w ostateczności o temp. pokojowej, ale nigdy nie zimne). Patelnię kładziemy z powrotem na gaz i doprowadzamy sos do wrzenia, oczywiście cały czas skrupulatnie mieszając. W trakcie dodajemy do smaku gałkę muszkatołową, sól i pieprz. Żeby sos był jedwabisty, a tylko taki właściwie nas interesuje, musimy posiadać trzepaczkę. Należy zapomnieć o tym, że sos uda nam się jeśli będziemy próbowali mieszać go łyżką, bowiem nawet w przypadku użycia trzepaczki, mogą powstać nieapetyczne grudki. Gdy w trakcie gotowania dojdzie jednak do takiej tragedii, jedynym ratunkiem jest przecedzenie go na sicie lub zmiksowanie. Sos wlewamy do składników i na koniec ucieramy na wierzch grubą warstwę sera żółtego. Zapiekamy ok. 30- 40 min. w temperaturze 180 stopni C.

Przepis autorstwa Jana i Jakuba Kuroniów.

Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości