Nerwica lękowa – jakie są jej przyczyny, objawy i jak się ją leczy?

Kobieta, która ma zaburzenia
Fot: Photographer is my life. / gettyimages.com
Nerwica lękowa może dotykać nawet 1 na 50 osób, niektórzy ten zespół zaburzeń określają jako depresja lękowa. Zaburzenia lękowe potrafią mieć niezwykle przykrą postać i skutecznie wycofać osobę chorą z życia w społeczeństwie. Co robić, gdy podejrzewamy u siebie lub u osoby bliskiej to zaburzenie? Jak pokonać nerwicę lękową? Zdecydowanie należy zgłosić się do specjalisty. Nieleczone zaburzenia lękowe mogą doprowadzić nawet do samobójstwa.

Stany lękowe mogą wystąpić w każdym wieku. Głównym ich objawem jest silny lęk, który może trwać stale lub mieć postać napadową, wyrażającą się w ataku nerwicy lękowej. Kobiety o wiele częściej niż mężczyźni zapadają na zaburzenia psychiczne, takie jak nerwica lękowa. Objawy tej choroby można podzielić na dwie grupy – emocjonalne oraz somatyczne. W nerwicy lękowej pojawia się tzw. „błędne koło” objawów. Ważne jest, aby poznać ten mechanizm i potrafić go później zauważać u siebie, dzięki temu leczenie nerwicy lękowej będzie prostsze pod względem terapeutycznym. Wiele osób cierpiących z tego powodu szuka sposobu, jak żyć z nerwicą lękową. Często zastanawiają się, jak pokonać nerwicę lękową bez leków. Tymczasem odpowiednio dobrane leki mogą przynieść dużą ulgę i znaczną poprawę jakości życia.

Nerwica lękowa – przyczyny

Podłożem zaburzeń lękowych może być kilka czynników. Przede wszystkim należy przyjrzeć się dzieciństwu osoby chorej. Czy było ono szczęśliwe? Być może sfera emocjonalna dziecka była zaniedbywana przez rodziców lub osoba chora doświadczyła jakiejś traumy? Nerwica lękowa u dzieci może również się pojawiać, jeśli dziecko żyje w dużym stresie i nie potrafi wyrażać swoich emocji. Najgorsza sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy rodzice zakazują dziecku przeżywania tak naturalnych emocji, jak np. złość. Małe dzieci nie potrafią radzić sobie z własnymi emocjami, dlatego tym bardziej nie będą wiedziały, jak radzić sobie z nerwicą lękową. Należy mądrze przeprowadzić dziecko przez świat emocji i uświadomić mu, że ma prawo do odczuwania żalu, złości, radości i smutku. Zamiast zabraniać dziecku płakania lub złoszczenia się, pokażmy mu, w jaki akceptowalny sposób może pozbyć się złości lub smutku. Pomóc nam w tym może psycholog dziecięcy.

Nerwica lękowa może być również spowodowana przez nieuświadomione konflikty wewnętrzne. Powstają one, gdy nasze oczekiwania i predyspozycje osobowościowe nie pasują do aktualnej sytuacji zewnętrznej, np. jesteśmy zmuszeni wykonywać pracę zarobkową, za którą nie przepadamy lub musimy robić coś, co jest niezgodne z naszym sumieniem. Stany lękowe mogą pojawiać się również wtedy, kiedy jesteśmy ofiarami przemocy – często może być to bierna agresja ze strony pracodawcy lub partnera, mobbing, stresująca atmosfera w domu lub miejscu zatrudnienia. Długotrwały stres, nawet w niewielkich dawkach, może wywołać nerwice lękowe.

Czasami pojawia się nerwica lękowa w ciąży, ze względu na niekorzystną sytuację osobistą, materialną lub po prostu ze stresu przed urodzeniem i wychowaniem dziecka.

Stany lękowe – objawy

Na początku pojawiają się objawy ze strony poznawczej i psychologicznej. Należą do nich:

- długo trwający lęk lub ataki nerwicy lękowej, paniki;

- fobie, czyli lęki w konkretnych sytuacjach, dotyczące np. przedmiotów, jazdy samochodem, strach przed tłumem itp.;

- lęk uogólniony, czyli rodzaj lęku, który pojawia się bez żadnej przyczyny;

- derealizacja, czyli uczucie, że życie płynie gdzieś obok, jest nierealne, dalekie;

- poczucie napięcia, zagrożenia, drażliwość;

- agresywne zachowania;

- roztargnienie, brak możliwości skupienia uwagi;

- ciągły stres.

Wyżej wymienione objawy powodują, że nasze ciało zaczyna reagować. Pojawiają się następujące objawy somatyczne (fizyczne) nerwicy lękowej:

- bóle głowy, kończyn, kręgosłupa, brzucha, mięśni;

- zawroty głowy, mdłości, wymioty, biegunki;

- zanik czucia w kończynach;

- kołatanie serca i uderzenia gorąca;

- nadmierne pocenie się;

- uczucie ucisku w gardle i klatce piersiowej;

- częste oddawanie moczu;

- rozregulowanie cyklu menstruacyjnego;

- bezsenność lub nadmierna senność.

Pojawianie się wymienionych powyżej objawów somatycznych powoduje wzmożenie się lęku, stresu i poczucia zagrożenia. Dlatego właśnie mamy do czynienia z „błędnym kołem”.

Nerwica lękowa – leczenie

Jak leczyć nerwicę lękową? Nieleczone stany lękowe mogą prowadzić nawet do samobójstwa. Jeśli podejrzewamy, że ten problem dotyczy nas, możemy znaleźć online test na nerwicę lękową. Najlepiej jednak będzie od razu udać się do lekarza psychiatry. Ten, na podstawie wnikliwego badania, może przepisać odpowiednie leki na nerwicę lękową. W społeczeństwie co prawda zanika lęk przed napiętnowaniem społecznym z powodu leczenia psychiatrycznego, jednak nadal wiele osób zastanawia się, jak walczyć z nerwicą lękową samemu. Osoby takie myślą, że nerwice lękową pokona leczenie domowe, odpoczynek, lub sport. Niestety nie obejdzie się bez terapii psychologicznej, która pomoże nam zlokalizować, skąd zaburzenie się rozwinęło i jakie kroki poczynić, aby więcej nie wracało. W walce z przewlekłym lękiem, złym samopoczuciem i bezsennością pomogą nam leki. Nerwica lękowa, pomimo że jest chorobą przewlekłą, jest do pokonania. Da się skutecznie wyciszyć depresję lękową. Objawy powinny ustąpić po kilku tygodniach zażywania leków, a psychoterapia pomoże nam poukładać życie tak, aby jak najszybciej pokonać nerwicę lękową.

Zobacz film: Czym jest nerwica lękowa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości