Gwiazdy

Nergal skazany za obrazę uczuć religijnych. Grzywna jest wysoka

Adam Nergal Darski

Tomasz Urbanek/East News

Gwiazdy

Nergal skazany za obrazę uczuć religijnych. Grzywna jest wysoka

Adam Nergal Darski

Tomasz Urbanek/East News

Adam Nergal Darski został skazany za obrazę uczuć religijnych. Zgodnie z orzeczeniem muzyk ma zapłacić grzywnę. Wyrok nakazowy wydał sąd rejonowy Warszawa-Mokotów. Wokalista Behemotha ma zamiar złożyć sprzeciw.

Adam Nergal Darski skazany za obrazę uczuć religijnych

O decyzji Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów poinformował mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz kultury Prawnej Ordo Iuris.

- Nergal skazany na 15 000 zł grzywny i 3 453 zł kosztów za obrazę uczuć religijnych przez znieważenie obrazu NMP - publikując zdjęcia zniszczonego obrazu nadepniętego obutą nogą - napisał na Twitterze Kwaśniewski, zamieszczając pod wpisem zdjęcie wyroku.

Wcześniej Prokuratura Okręgowa w Warszawie informowała PAP, że skierowała akt oskarżenia przeciwko muzykowi Adamowi Nergalowi Darskiemu [muzyk wyraził zgodę na publikację danych osobowych, pseudonim jest jego oficjalnym drugim imieniem wpisanym do dowodu osobistego - przyp. PAP], któremu zarzuca, że obraził uczucia religijne czterech osób.

- Oskarżony jest o to, że w dniu 25 września 2019 r., działając za pośrednictwem sieci Internet znieważył publicznie przedmiot chrześcijańskiej czci religijnej w postaci osoby Matki Boskiej, w ten sposób, że na portalu społecznościowym Facebook, na oficjalnym profilu, umieścił zdjęcie prezentujące zniszczony obraz przedstawiający wizerunek Matki Boskiej z umieszczonym w miejscu twarzy wskazanej postaci obutej nogi, które to zdjęcie opisał "on the set", co w tłumaczeniu oznacza "na planie" - powiedziała prokurator Skrzyniarz.

Śledztwo wszczęto po zawiadomieniach od przedstawicieli Ordo Iuris i Towarzystwa Patriotycznego.

- W toku postępowania przesłuchano pokrzywdzonych, którzy jednoznacznie wskazali, że obrażone zostały ich uczucia religijne - podała Skrzyniarz.

Prokuratura powołała biegłego z zakresu religioznawstwa. - Z opinii płynie jednoznaczny wniosek, że stąpanie butem po obrazie Matki Bożej stanowi obrazę uczuć religijnych - wyjaśniła prokurator.

Nergal w toku śledztwa nie przyznał się do zarzucanego czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Nergal odwoła się od wyroku

Muzyk w rozmowie z PAP nie chciał komentować wyroku warszawskiego sądu. - Nie wiedziałem o nim. Proszę rozmawiać z mecenasem - dodał Adam Nergal Darski. Adwokat Adama Nergala Darskiego, Jacek Potulski powiedział PAP, że jeszcze we wtorek będzie składał sprzeciw wobec wyroku nakazowego Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów.

- Wyrok nakazowy polega na tym, że sąd widzi akta i stwierdza, iż bez przeprowadzania rozprawy może wydać wyrok nakazowy. Sprzeciw od wyroku nakazowego którejkolwiek ze stron kasuje to rozstrzygnięcie i sprawa trafia na tryb postępowania - powiedział PAP mecenas Potulski.

>>> Zobacz także:

Agata Buzek wspomina ciężką walkę z nowotworem. "Mama i tata nie karmili mnie lękiem"

Klaudia Halejcio jest w ciąży. "Czuję się niesamowicie"

Natalia Dawidowska pokazała partnerkę. Obie brały udział w tej samej edycji "Big Brothera"

Zobacz także: Nergal postanowił zostać golibrodą. Co go urzekło w tym zapomnianym rzemiośle?

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
67
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0