Jaki nawóz do warzyw będzie najlepszy?

Rodzajów nawozów jest wiele i każdy z nich może być przydatny. Wszystko zależy od tego, o jaki nawóz do warzyw chodzi i do jakich roślin będzie stosowany.

Content: Warzywa nawozi się raz lub kilka razy w sezonie wegetacyjnym. W wielkoobszarowych uprawach rolniczych najczęściej nawożenie warzyw odbywa się przy użyciu specjalnych odżywek, których skład jest dostosowany do wymagań poszczególnych roślin. W ogrodach przydomowych czy na działkach taka specjalizacja nie jest konieczna, ale i tak mamy do wyboru różne rodzaje odżywek.

Jaki nawóz do warzyw?

Wiele zależy od tego, kiedy podaje się nawóz. Po raz pierwszy zwykle stosuje się go przed posadzeniem siewek warzyw. Jaki zastosować nawóz pod warzywa na wiosnę ? Jeśli na koniec poprzedniego sezonu rozsypaliśmy na grządkach naturalny nawóz do warzyw , będą one miały dość składników mineralnych, aby wzejść, a gleba będzie dostatecznie bogata w składniki organiczne, żeby wykarmić młode rośliny. Jeśli jednak jesienią nie zasilaliśmy gleby, najlepiej zastosować wiosną wieloskładnikowy mineralny nawóz do warzyw . Może to być tzw. startowy nawóz do warzyw – w płynie lub w postaci granulek.

Wybierając taki nawóz pod warzywa , zwracajmy uwagę na zawartość azotu. Choć rośliny bardzo go potrzebują do zdrowego wzrostu, wczesną wiosną temperatura i ilość światła mogą utrudniać wchłanianie go z gleby. Odżywki mineralne o większej zawartości azotu można natomiast stosować, gdy dzień się wydłuży i zrobi się cieplej. Jednak nie dłużej niż do końca czerwca.

Warto pamiętać, by nawozy organiczne do warzyw stosować naprzemiennie z mineralnymi. Dzięki temu gleba będzie bogata w substancje próchnicze, a rośliny będą dobrze odżywione.

Nawozy organiczne do warzyw

Najpopularniejszy w przydomowych ogrodach naturalny nawóz do warzyw to kompost. Całkowicie ekologiczny nawóz do warzyw i potencjalnie najtańszy, gdyż możemy produkować go samodzielnie. Wystarczy kompostownik, resztki kuchenne (poza mięsem i kośćmi) oraz ogrodowe (trawa, liście, gałęzie) i kilka miesięcy, by odpadki przekształciły się w cenną materię odżywczą dla roślin. Taki bio nawóz do warzyw można też kupić w sklepach ogrodniczych. Kompost podaje się zarówno przed wysianiem i sadzeniem roślin, jak i po ich wschodzie.

Drugi bardzo popularny nawóz do warzyw i owoców to obornik. Ten naturalny zazwyczaj stosuje się jakiś czas przed wysianiem czy posadzeniem warzyw, gdyż potrzeba czasu, by uwolnił składniki mineralne. Ale w sprzedaży jest też obornik suszony i granulowany, który umożliwia nawożenie warzyw np. podczas ich sadzenia, a nawet później. W tej postaci obornik ma łagodniejsze działanie.

W przydomowych ogródkach często stosuje się najbardziej naturalny nawóz pod warzywa , czyli rośliny. Jeśli wczesną wiosną zastanawiamy się, jaki nawóz pod warzywa na wiosnę zastosować, można na grządkach wysiać rośliny, które szybko rosną i po zaoraniu stworzą tzw. zielony nawóz. Jako bio nawóz do warzyw wykorzystuje się m.in. koniczynę, seradelę, żyto. Taki zabieg można też przeprowadzić po zbiorach jako tzw. poplon.

Nawożenie warzyw odżywkami mineralnymi

Niektóre nawozy mineralne, np. wapniowe, służą nie tyle zasilaniu warzyw, ile poprawianiu warunków glebowych. Stosuje się je na różnych typach gleb, aby zmienić ich zakwaszenie. Zanim zostaną użyte, dobrze jest zmierzyć pH gleby.

Jako nawóz do warzyw stosowane są natomiast odżywki azotowe. Dzięki nim rośliny szybko rosną, a plony są większe, więc wielu ogrodników odczuwa pokusę sięgania po nie pełnymi garściami. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, zwłaszcza gdy nawozimy rośliny o krótkiej wegetacji, np. nowalijki, takie jak rzodkiewka czy sałata. Nadmiar nawozu sprawia, że stają się gorzkie w smaku. Takim warzywom wystarczy pojedyncze nawożenie. Warzyw o dłuższej wegetacji to nie dotyczy, można je zasilać nawet co dwa tygodnie. Azotowy nawóz do warzyw i owoców to m.in. saletra amonowa, saletra wapniowa, siarczan amonu czy mocznik.

Dobry nawóz pod warzywa stanowią też odżywki na bazie fosforu, który korzystnie wpływa na system korzeniowy roślin, pobudza procesy fotosyntezy i zwiększa zbiory. Z kolei nawóz do warzyw na bazie potasu czyni rośliny odporniejszymi na działanie patogenów chorobotwórczych i szkodników.

Nawozy mineralne można stosować rozdzielnie, pilnując określonych terminów podawania odżywek i optymalnych dawek (nie należy ich przekraczać, aby nie przenawozić upraw). Inną metodą jest zastosowanie jednej, wieloskładnikowej odżywki, która powoli uwalnia poszczególne składniki mineralne, dostarczając warzywom dokładnie tego, czego w danym momencie potrzebują. Taki nawóz do warzyw podaje się tylko raz, na początku okresu wegetacji.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości