Jazda konna – garść praktycznych wskazówek od Karoliny Ferenstein-Kraśko

Nauka jazdy konnej to pasjonujące doświadczenie, ale też wyzwanie. Czego oczekiwać, decydując się na uprawianie tego sportu? Mateusz Hładki spotkał sie z Karolina Ferenstein-Kraśko, która udzieliła naszym widzom kilku rad, jak i kiedy zacząć swoją przygodę z jazdą konną.

Pierwsza jazda konna to ekscytujące doświadczenie dla każdego amatora tego sportu. Można się wtedy przekonać, czy ma się odpowiednie predyspozycje. Jeździectwo to piękne hobby, jednak warto na początek skosztować trochę teorii, zanim przejdzie się do pierwszej jazdy na wierzchowcu.

Jazda konna – zalety i wady

Uprawianie jazdy konnej rekreacyjnie czy profesjonalnie niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści dla organizmu. Miłośnicy tego rodzaju sportu dobrze wiedzą, że wpływa on zarówno na sferę ciała, jak i ducha. Jedną z najważniejszych zalet jest poprawa koordynacji ruchowej i zmniejszenie ryzyka chorób serca. Jazda konna ma wpływ na poprawę trawienia i usprawnienie pracy wątroby. Ponadto rozwija wiele grup mięśni, pomaga w utrzymywaniu prostych pleców oraz wypracowaniu silnych nóg. Warto wiedzieć, że godzina jazdy konnej pozwala spalić nawet do 600 kcal. Dlatego jest to idealne hobby dla osób dążących do utrzymania szczupłej i wysportowanej sylwetki. Jazda konna po plaży nad morzem dodatkowo zaopatruje organizm w niezbędny do prawidłowego funkcjonowania jod, który jest szczególnie istotny dla osób zmagających się z niedoczynnością tarczycy. 

Uprawiając jazdę konną zyskuje się także szereg profitów dla ducha. Do najważniejszych należy zaliczyć poprawę samopoczucia, co jest zasługą uwolnienia się podczas jazdy hormonów szczęścia, czyli endorfin. Jego efektem jest redukcja stresu i napięcia. Można więc śmiało powiedzieć, że dla niektórych osób jazda konna działa niczym terapia.

Czy jazda konna to sport? Oczywiście, że tak i tak jak w każdym sporcie, zdarzają się też urazy. Wadą jazdy konnej jest na pewno to, że konie są zwierzętami bardzo płochliwymi i zdarza się, że w panice zrzucają jeźdźca z grzbietu. Poza tym nie jest to tanie hobby – cena za godzinę jazdy w zależności od klubu waha się w granicach kilkudziesięciu złotych.

Jazda konna dla dzieci

Jazda konna dzieci jest polecana już od najmłodszych lat. Pomaga ona nie tylko w rozwoju fizycznym, ale także mentalnym. Taki sport poprawia wytrzymałość mięśni i wzmacnia je, ale także wymaga dużej świadomości ciała i wypracowania równowagi. Jazda konna w terenie zapewnia długotrwałe przebywanie na świeżym powietrzu, przez co świetnie dotlenia mózg, a do tego działa uspokajająco i pozwala ukoić nerwy nagromadzone w ciągu dnia. Jeśli chodzi o rozwój psychiczny, to zalety obcowania dziecka z koniem są niezmierzone. Przede wszystkim dziecko uczy się troski, opiekuńczości, empatii, a także odpowiedzialności za swego kucyka. Dla dzieci to także cenna lekcja pokory i pokonywania swoich barier. Świadoma jazda konna i każdy związany z nią postęp wzmacnia ich pewność siebie, co przekłada się na późniejsze kontakty z rówieśnikami i nawiązywanie nowych przyjaźni. Terapeutyczna jazda konna dla dzieci, czyli hipoterapia często jest wykorzystywana jako forma rehabilitacji psychoruchowej dla osób dotkniętych chorobami mięśni, porażeniem dziecięcym czy opóźnieniami w rozwoju.

Zobacz film: Konna pasja Gleby. Źródło: dzień Dobry TVN

Jazda konna dla początkujących – kilka ważnych zasad

Jak się przygotować do jazdy konnej? Jest na to kilka sposobów. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego ośrodka oferującego jazdę konną. Informacje na ten temat oraz opinie można bez trudu znaleźć w Internecie. Warto zaufać sprawdzonym przez znajomych klubom, które nie tylko oferują profesjonalne szkolenie, ale także odpowiednio traktują zwierzęta.

Na początek warto wybrać się na zwiedzanie stajni. Osoba zajmująca się stajnią powinna zaznajomić amatora z zachowaniem koni oraz ich pielęgnacją. Świetnym wstępem do nawiązania relacji ze zwierzęciem jest jego czyszczenie i siodłanie. Proces szczotkowania zbliża człowieka i konia oraz buduje relację opartą na wzajemnym zaufaniu, co będzie się przekładać na późniejszą jazdę. Warto pamiętać, że do konia nie można podchodzić od tyłu, bo może kopnąć, ani prostopadle od przodu, bo wtedy nas nie widzi.

Czas pomyśleć o właściwym ubiorze na siodło. Obuwie powinno być do kolan, do tego bryczesy oraz dobrze dobrany kask, który na początku jest nieodzowny. Początki jazdy konnej mogą być trudne, jednak z każdym kolejnym treningiem w siodle można zauważyć swoje postępy. Jak wygląda trening? Etapem otwierającym przygodę z jeździectwem jest jazda konna na lonży . Polega ona na tym, że koń trzymany przez instruktora na długiej lince porusza się po okręgu. Ten etap ma na celu przede wszystkim nauczyć utrzymywania równowagi przez jeźdźca. Kiedy ten poziom będzie już osiągnięty, zazwyczaj kolejnym jest anglezowanie, czyli rytmiczne unoszenie się nad siodło w czasie jazdy w takt chodu konia. W miarę czynienia postępów można przejść do kolejnych kroków w jeździe konnej. Nauka galopu czy kłusowania wymaga już bowiem zaawansowanych umiejętności. Ci, którym to nie wystarcza, mogą spróbować opcji dla profesjonalistów jazdy konnej – na przykład skoków, które na początku ćwiczy się z wykorzystaniem cavaletti, czyli przypominających przeszkody drewnianych drążków położonych na ziemi. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości