Narciarskie porady – jak dobrać buty do nart?

narty, narciarze, zima
Getty Images/Imgorthand
Nieodpowiednio dobrane buty narciarskie nie tylko nie zapewnią komfortu, lecz także bezpieczeństwa na stoku. Wybierając te najlepsze, zwróć uwagę na wykonanie, rozmiar, dopasowanie i flex, nie na wygląd. Ważne jest również przechowywanie butów narciarskich. Dowiedz się, jak wybrać buty narciarskie.

Proces wyboru odpowiednich butów narciarskich nie jest prosty. Należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, by właściwie dobrany model zapewniał komfort i bezpieczeństwo jazdy. Wiele osób niestety nie przywiązuje do butów narciarskich zbyt dużo uwagi, sądząc, iż to narty są najważniejsze. Tymczasem źle dobrany model obuwia może utrudnić jazdę, a w chwili upadku na stoku nie ochronić wystarczająco nóg przed kontuzją. Zdecydowanie złym pomysłem jest wypożyczanie butów narciarskich. Jest to nie tylko niehigieniczne, lecz przede wszystkim nigdy nie mamy pewności, iż obuwie będzie perfekcyjnie dopasowane do naszej stopy. Sprawdź nasz przewodnik po tym, jak dobrać flex buta narciarskiego i jak dobrze wybrać buty narciarskie, by służyły przez wiele sezonów.

Jak dobrać rozmiar buta narciarskiego?

Dobrze dobrane buty narciarskie nie powinny być przez narciarza w ogóle odczuwalne. Niedopuszczalne jest, by uciskały, uwierały, ocierały lub utrudniały prawidłowe krążenie krwi w stopach. Jak zatem dobrać but narciarski? Wybierając odpowiedni model, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów:

  • Rozmiar buta (długość mierzona w centymetrach) – ogromnym błędem, szczególnie początkujących narciarzy, jest celowe kupowanie za dużych butów. Ten pozorny komfort mogą jednak przypłacić niebezpiecznym urazem i kontuzją. Obuwie narciarskie należy dobrać, wcześniej dokładnie mierząc długość stopy (od koniuszka długiego palca do pięty). Idealna długość to ta, która pozwala na delikatne i swobodne poruszanie palcami. Natomiast stopa powinna pozostać nieruchoma na całej długości. Należy pamiętać, iż w narciarstwie obowiązuje zasada: im bardziej dopasowany but, tym lepiej i bezpieczniej.
    • Szerokość buta – powinna odpowiadać szerokości stopy w jej najszerszym miejscu. Parametr ten musi być również dopasowany do umiejętności narciarza. Szerokość od 100 mm przeznaczona jest osobom początkującym, do jazdy rekreacyjnej lub mających szeroką stopę. Szerokość od 98–100 mm jest idealna do szybszej jazdy dla osób średnio zaawansowanych. Szerokość poniżej 98 mm przeznaczona jest do narciarstwa sportowego i jazdy bardzo szybkiej.
      • Flex buta narciarskiego – czyli twardość. To jeden z najważniejszych parametrów, wskazujący na to, jakiej siły nóg należy użyć, by zgiąć cholewkę buta w przód. Dobierając flex, należy wziąć uwagę zarówno płeć, wagę, predyspozycje fizyczne, jak i poziom umiejętności narciarza. Flex 40–60 dla kobiet i 50–70 dla mężczyzn oznacza buty miękkie. To doskonały wybór dla osób początkujących i jeżdżących z małą prędkością. Przedział ten jest również przeznaczona narciarzom bardziej doświadczonym, ale o małej wadze. Flex 70–90 dla kobiet i 80–100 dla mężczyzn oznacza buty półtwarde przeznaczone dla bardziej doświadczonych narciarzy i osób umiejących jeździć na krawędziach. Flex powyżej 100 dla kobiet i 110 dla mężczyzn oznacza buty twarde przeznaczona zaawansowanym narciarzom lub osobom początkującym o dużej wadze.

        Jak prawidłowo mierzyć buty narciarskie?

        Idealne dopasowanie butów narciarskich jest trudne, dlatego nigdy nie należy ograniczać się tylko do jednego sklepu, tym bardziej jeśli oferta modeli jest mała. Dla osób, którym zależy na maksymalnym komforcie i bezpieczeństwie, poleca się bootfitting, czyli indywidualne dopasowywanie butów narciarskich do stopy. Polega to na termicznym formowaniu buta wewnętrznego. Zaawansowane serwisy narciarskie oferują ponadto regulację cantigu, czyli formowanie cholewek skorupy tak, by była ona idealnym wsparciem dla nogi. Personalizacja butów narciarskich to doskonałe rozwiązanie dla osób, które planują coroczną, aktywną obecność na stokach. Metody tej nie poleca się dla dzieci, których stopa rośnie. Decydując się na zakup butów narciarskich, najlepszą decyzją jest udanie się do profesjonalnego sklepu ze sprzętem, gdzie w wyborze doradzi nam specjalista. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na zakup butów przez internet, warto przymierzyć je według zasad:

        • buty zawsze powinny być mierzone na skarpety narciarskie,
          • buty narciarskie zawsze mierzymy na stojąco,
            • po zapięciu obuwia należy ugiąć kolana i lekko pochylić się do przodu, by sprawdzić, czy palce stóp mają swobodę ruchu,
              • buty po zapięciu nie powinny uciskać i zaburzać krążenia krwi,
                • aby przekonać się, czy buty są wygodne i dobrze dopasowane, należy w nich spędzić co najmniej 20 minut, poruszając się delikatnie do przodu, imitując jazdę.
                  • Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? Stosując się do tych samych zasad, co przy wyborze butów dla dorosłych. Z tą różnicą, że skorupa butów dziecięcych powinna mieć regulowane zapięcia, pozwalające na dopasowanie jej do rosnącej stopy dziecka.

                    Jak przechowywać buty narciarskie?

                    Buty narciarskie, by służyły przez wiele sezonów i niezmiennie zapewniały maksymalny komfort użytkowania, wymagają odpowiedniej ochrony i pielęgnacji. Po każdym ich użytkowaniu powinny być dokładnie osuszone. Po zakończonym sezonie obuwie należy dokładnie wyczyścić i schować w suche miejsce. Narażone na wilgoć mogą się odkształcać, dlatego należy przechowywać je w specjalnym pokrowcu.

                    Zobacz także:

                    Kamil Stoch znalazł przewrotny sposób na odpoczynek "Narty ale w innym wydaniu"

                    Ferie zimowe w jednym terminie dla całej Polski. Nowy plan walki z COVID-19

                    Jak spędzić ferie zimowe z dziećmi?

                    Jaki krem wybrać na zimę? Zobacz wideo:

                    Źródło: x-news

                    Autor: Adrian Adamczyk

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości

                    Kilka godzin po porodzie obroniła pracę dyplomową

                    Kilka godzin po porodzie obroniła pracę dyplomową

                    Internauta zaproponował Sebastianowi Fabijańskiemu czterocyfrową sumę za spełnienie jednej prośby. "Spoko"

                    Internauta zaproponował Sebastianowi Fabijańskiemu czterocyfrową sumę za spełnienie jednej prośby. "Spoko"

                    Nie żyje uczestnik "Gogglebox". Do tragicznego wypadku doszło w trakcie pracy

                    Nie żyje uczestnik "Gogglebox". Do tragicznego wypadku doszło w trakcie pracy

                    Ścisły post w Wielki Piątek. Czy kobieta w ciąży musi go przestrzegać?

                    Ścisły post w Wielki Piątek. Czy kobieta w ciąży musi go przestrzegać?

                    Joanna Jędrzejczyk i Zofia Szawernowska mentorkami Małgorzaty Rozenek-Majdan w "Pokonaj mnie, jeśli potrafisz"

                    Joanna Jędrzejczyk i Zofia Szawernowska mentorkami Małgorzaty Rozenek-Majdan w "Pokonaj mnie, jeśli potrafisz"

                    Bezpieczna Wielkanoc 2024. Policja: "Na drogi wyjadą grupy SPEED"

                    Bezpieczna Wielkanoc 2024. Policja: "Na drogi wyjadą grupy SPEED"

                    Wielki Piątek- kogo obowiązuje post i co można w tym dniu jeść?

                    Wielki Piątek- kogo obowiązuje post i co można w tym dniu jeść?

                    Pogoda na sobotę, 30 marca. Czeka nas słoneczna i ciepła Wielka Sobota

                    Pogoda na sobotę, 30 marca. Czeka nas słoneczna i ciepła Wielka Sobota

                    Wielkanocne wypieki z nutką ekstrawagancji. Przepisy Michała Toczyłowskiego na niebanalne słodkości

                    Wielkanocne wypieki z nutką ekstrawagancji. Przepisy Michała Toczyłowskiego na niebanalne słodkości

                    Zmiany w Dzień Dobry TVN. Do zespołu dołączą znane twarze

                    Zmiany w Dzień Dobry TVN. Do zespołu dołączą znane twarze