Hobby

Namiot wędkarski - nowy czy używany? Jak wybrać dobry model samorozkładający?

Namiot rozłożony w lesie

Bastian Sander / EyeEm / Getty Images

Hobby

Namiot wędkarski - nowy czy używany? Jak wybrać dobry model samorozkładający?

Namiot rozłożony w lesie

Bastian Sander / EyeEm / Getty Images

Namiot wędkarski to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wędkarskiego osób, dla których wędkarstwo to coś więcej niż tylko weekendowe hobby. Namioty wędkarskie są niezbędne podczas dłuższych wypadów, zapewniają bowiem ochronę przed różnymi warunkami atmosferycznymi.

Coraz większą popularnością cieszą się namioty samorozkładające, które nie wymagają od nas umiejętności technicznych, np. składania rurek czy wbijania śledzi i są gotowe do wykorzystania już po kilkunastu sekundach od rozpakowania.

Do czego służy namiot wędkarski?

Namiot wędkarski to jeden z niezbędników pasjonata łowienia i nocnych “zasiadek”. Nic nie zastąpi solidnego produktu przeznaczonego dla wędkarzy, choć w marketach można znaleźć niedrogie namioty. Solidny, samorozkładający namiot wędkarski to oszczędność czasu (rozłożenie i złożenie namiotu nie powinno nam zająć więcej niż 30 sekund ) i pewność, że namiot nie przerwie się podczas kolejnego użycia. Wytrzymałe modele dwuosobowe znajdziemy już za około 200 zł.

Namioty wędkarskie – rodzaje i ich zastosowanie

Namioty wędkarskie możemy podzielić ze względu na:

1. konstrukcję,

· bivvy (namiot typu zamkniętego sporych rozmiarów, z solidnym użebrowaniem),

· brolly (namiot zwykle niewielkich rozmiarów, z otwartą jedną ścianką),

2. zastosowaną podłogę - podłoga może być ogumowana albo nylonowa - pierwsza jest cięższa, ale bardziej wytrzymała i nieprzemakalna, natomiast druga jest lżejsza i przemakalna,

3. zastosowaną narzutę na namiot - wersja namiotu wędkarskiego z narzutą jest zabezpieczona przed nagrzewaniem i przemakaniem. Minusem jest cena, bowiem z reguły taki namiot jest co najmniej o połowę droższy niż wersja bez narzuty.

Namioty wędkarskie powinny mieć odpinaną podłogę, ponieważ tylko wtedy łatwo je wyczyścić i wysuszyć. Z kolei barwy maskujące namiotu wędkarskiego należy dobrać do naszych ulubionych akwenów.

Namioty wędkarskie samorozkładające – udogodnienie czy niepotrzebna modyfikacja?

Namiot samorozkładający to oszczędność czasu i nerwów, gdyż nie wymaga żmudnego rozkładania linek i stelaży, nie musimy wbijać śledzi i obawiać się o stabilność konstrukcji. To ogromne zalety, zwłaszcza jeśli chodzi o profesjonalne wykorzystanie namiotu wędkarskiego. Z reguły rozkładanie namiotu jest proste i błyskawiczne , jednakże jego złożenie zabiera już więcej czasu i zwykle wymaga posłużenia się instrukcją. Pamiętajmy, by przed pierwszym wyjazdem przeprowadzić składanie i rozkładanie w domowych warunkach, dzięki czemu zaoszczędzimy czas w plenerze - szczególnie, gdy nie sprzyjają nam warunki pogodowe.

Namioty wędkarskie używane - gdzie kupić i na co zwracać uwagę?

Kupno używanego namiotu wędkarskiego powinniśmy poprzedzić osobistym kontaktem ze sprzedającym i bezpośrednim sprawdzeniem, w jakim stanie znajduje się namiot. Należy zwrócić uwagę na wszystkie zamki/zapięcia, łączenie podłogi z resztą namiotu, stan użebrowania, działanie systemu szybkiego rozkładania. Prawidłowo użytkowany namiot wędkarski jest niezawodny przez wiele lat , nie musimy więc obawiać się zakupu egzemplarza mającego już swoje lata.

Namioty wędkarskie 2 osobowe: przykładowe wymiary

Komfortowy namiot wędkarski dla dwóch osób po rozłożeniu powinien mieć wymiary w granicach 230 x 210 x 140 cm. Trzeba pamiętać o odpowiedniej wysokości namiotu oraz drzwiach, które pozwolą na szybkie opuszczenie jego wnętrza w przypadku brania ryby. Już modele ze średniej półki cenowej zaopatrzone są w okna i drzwi zabezpieczone moskitierą. Waga solidnego namiotu wykonanego z tradycyjnych materiałów powinna wynosić minimum około 5 kg. Po zakupie upewnijmy się, czy materiał wierzchni jest fabrycznie zaimpregnowany, czy też musimy zabezpieczyć go na własną rękę.

Namioty wędkarskie karpiowe

Wysokiej jakości namiot karpiowy charakteryzuje się odpowiednią budową, która uwzględnia specyfikę jego wykorzystania: wysoki przedsionek, drzwi z szybką możliwością otwierania, mocna podłoga, którą jednocześnie łatwo wymontować i wysoka odporność materiału na przemakanie (minimum 5000 mm słupa wody, solidniejsze modele oferują ok 10 000 mm słupa wody).

Parasol namiot wędkarski, czyli niedrogi i dobry wybór dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z wędkowaniem, możemy kupić parasol wędkarski, który uprzyjemni nam łowy zarówno podczas upału, osłaniając przed słońcem, jak i podczas słoty, chroniąc nas przed deszczem. Zaletą konstrukcji parasolowych jest regulowana wysokość oraz możliwość szybkiego rozłożenia pionowych ścianek, które przekształcą parasol w konstrukcję typu namiotowego.

Nietypowe namioty, czyli namiot wędkarski na lód

Namioty do wędkarstwa podlodowego charakteryzują się lekką konstrukcją i zwykle systemem samorozkładania. Ponadto posiadają one specjalną rozsuwaną (rozpinaną) podłogę, która pozwala na otoczenie przerębli pokrywą namiotu.

Zobacz film: Między nami wędkarzami.


Zobacz film: między nami wędkarzami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
90
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0