Najwspanialsze zwierzęta świata żyją w Afryce. Które są najbardziej charakterystyczne?

Afryka, dzikie zwierzęta, słoń
Buena Vista Images/ Getty Images
W Afryce spotkamy zarówno najbardziej niebezpieczne, jak i urocze zwierzęta świata. Sporo gatunków zwierząt w Afryce zagrożonych jest wyginięciem. Polowanie na nie jest surowo wzbronione.

Słonie, lwy, zebry, żyrafy, nosorożce, lamparty, goryle – lista dzikich zwierząt z Afryki jest bardzo długa. Niestety z dekady na dekadę staje się coraz krótsza ze względu na kłusowników oraz urządzane legalnie polowania na niektóre gatunki afrykańskich zwierząt. Sprawdźmy, które gatunki należą do najbardziej charakterystycznych zwierząt Afryki.

Ciekawostki o dzikich zwierzętach Afryki

Królem zwierząt niezmiennie pozostaje afrykański lew, właściciel imponującej grzywy i niezwykłej sylwetki. Ten drapieżnik atakuje gazele, zebry, żyrafy czy guźce, by upolowaną zwierzyną karmić własne stado. W okresach głodu lew potrafi także rzucić się na człowieka oraz zwierzęta hodowane blisko ludzkich siedzib. Ciekawostką na temat afrykańskiego lwa może być fakt, że kiedy przywódca stada zostaje pokonany przez rywala, odchodzi z grupy i od tego czasu żyje samotnie. Jeśli lew jest królem zwierząt, to największym ssakiem lądowym na świecie jest afrykański słoń, który może ważyć nawet sześć ton. Słoń jest zwierzęciem sawanny afrykańskiej, gdzie żyje w stadzie. Wypija około 200 litrów wody dziennie, musi więc funkcjonować blisko zbiorników wodnych. Z kolei najwyższym zwierzęciem na świecie jest żyjąca w Afryce żyrafa. Dzięki długiej szyi ma ponad pięć metrów wzrostu. Najszybszym afrykańskim drapieżnikiem jest za to gepard, który w dwie sekundy przyspiesza do 70 km/h. Zebry śpią na stojącą i żywią się wyłącznie trawą. Natomiast pasy na ciele tygrysa są unikalne tak samo, jak ludzkie odciski palców. Każde zwierzę jest inne.

Zwierzęta sawanny afrykańskiej

Na afrykańskiej sawannie jest sucho, więc najpopularniejszą rośliną są kępy sucholubnych traw. Jednak rosną tam również palmy, baobaby i akacje, które tworzą w większych skupiskach lasy galeriowe. Tereny te pokrywają ponad jedną trzecią kontynentu afrykańskiego i co za tym idzie, są miejscem do życia dla wielu gatunków zwierząt. Zwierzęta sawanny afrykańskiej to przede wszystkim słonie, zebry, żyrafy i lwy. Ich obecność, szczególnie słoni, potrafi kształtować oblicze roślinności na sawannie. Duże stada tych zwierząt mogą doprowadzić do przekształcenia lasów w sawanny i zahamować proces ponownego ich zalesiania. Mimo tego zwierzyna nie może narzekać na brak pożywienia. Drapieżniki (głównie hieny i lwy) polują na zebry i żyrafy. Roślinożercy (słonie, gazele, bawoły) odżywiają się odmiennymi rodzajami roślin, więc nie wchodzą sobie w drogę ani nie stanowią konkurencji pokarmowej.

Najgroźniejsze zwierzęta Afryki

Pięć gatunków dużych ssaków, tzw. The Big Five of Africa zaliczonych zostało do najgroźniejszych zwierząt Afryki. Są to:

  • lew,
    • bawół afrykański,
      • nosorożec czarny
        • słoń sawannowy,
          • lampart.

            Największym paradoksem jest fakt, że na liście najgroźniejszych nie znalazł się hipopotam, przez którego ginie najwięcej osób w Afryce. Skąd wzięła się wielka piątka? To termin ukuty przez myśliwych, którzy licznie przybywali niegdyś do Afryki, by polować na grubego zwierza. Kryterium doboru nie był rozmiar zwierząt, ale ich determinacja i wola walki, szczególnie kiedy były oddzielane przez myśliwych od młodych lub zranione. Wówczas robiły się szalenie niebezpieczne, dlatego ryzyko związane z ich schwytaniem znacznie wzrastało. A skąd wzięła się zła sława hipopotamów? Niech ich sympatyczny wygląd nie będzie zmyłką. Choć to zwierzę roślinożerne, w wodzie potrafi zamienić się w bestię, która jednym kłapnięciem szczęki zabija krokodyla. Wobec tego przełamanie w pół łodzi lub kajaku łącznie z pasażerami nie stanowi dla niego problemu. Poza ogromną szczęką, która może rozewrzeć się na szerokość 150 stopni, hipopotamy mają ogromne kły, które również są w stanie poczynić spore szkody u ofiary.

            Zwierzęta Afryki zagrożone wyginięciem

            Najwyżej na liście zwierząt z Afryki, które zagrożone są wyginięciem, znajduje się gepard saharyjski, jeden z podgatunków geparda zamieszkujący tereny pustynne. Zwierzę jest tak rzadkie, że pierwsze jego zdjęcie zostało wykonane dopiero w roku 2009 i to dzięki aparatom samo wyzwalającym ulokowanym na pustyni. Na świecie żyje około 200–250 osobników tego podgatunku. Bliski wyginięcia jest także kuzyn osła domowego, czyli osioł afrykański. Jego zagłada spowodowana jest polowaniami na mięso zwierza, ale również krzyżowaniem się z przedstawicieli osła domowego. Na świecie pozostało ich mniej niż 200. Ekspansja rolnictwa w Republice Południowej Afryki spowodowała zniszczenia siedlisk zająca, najrzadszego przedstawiciela swojego gatunku zamieszkującego pustynne tereny RPA. Zdaniem specjalistów dziś żyje ich około 200 par, a co dekadę liczba ta może zmniejsza się o 10–15 procent.

            Zobacz też:

            Zobacz wideo: Ten jeleń dosłownie je im z ręki! Szuka towarzystwa?

            x-news

            Autor: Adrian Adamczyk

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości