Najważniejsze cechy stylu art déco

art deco, urządzanie wnętrz
Dzień Dobry TVN
Pomieszczenia, które ma wyróżniać luksus, klasyczna elegancja oraz dbałość oszczegóły, najlepiej zaaranżować w stylu art déco. Dlatego warto się przekonać, czym sięcharakteryzuje ten trend i jak dobierać dodatki.

Wnętrza w stylu art déco urzekają elegancką, ale prostą i nienachalną formą. Zarówno dla mebli, jak i dodatków charakterystyczne jest połączenie funkcji dekoracyjnej z użytkową. Sprawdź, czym jeszcze charakteryzuje się ten trend.

Co to jest i czym się wyróżnia styl art déco?

Styl art déco to kierunek w sztuce, który narodził się we Francji w dwudziestoleciu międzywojennym. Nazwa pochodzi od francuskich słów art décoratif, co w wolnym tłumaczeniu oznacza sztukę dekoracyjną. Trend bardzo szybko rozprzestrzenił się nie tylko we Francji, lecz także na całym świecie, w tym w Polsce, gdzie zyskał uznanie wśród elit. Powstanie tego stylu miało być wyrazem buntu wobec bardzo popularnej na początku XX wieku sztuki secesyjnej. Zaproponowany nowy trend w założeniu wnosił powiew świeżości i odrzucał nadmierną ornamentykę. Art déco połączył luksus z klasyczną elegancją.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tego stylu jest dbałość o szczegóły. Każda aranżacja musi być dopracowana w najdrobniejszych detalach – tutaj nie ma miejsca na przypadkowość. Wnętrza w stylu art déco wyróżniają się wyrazistą, ale jednolitą kolorystyką. Bardzo ważna jest geometryczność kształtów i form, zarówno w przypadku mebli, jak i dodatków. W tym trendzie istotna jest też funkcjonalność, dlatego przedmioty w domu powinny nie tylko pięknie wyglądać, lecz także pełnić funkcję użytkową. Art déco stawia również na wysoką jakość materiałów, co dawniej wpłynęło na spopularyzowanie marmurów i złoceń. W wielu dodatkach zaprojektowanych w tym stylu widać też inspiracje innymi kulturami, np. azjatycką i afrykańską.

Jak urządzić mieszkanie lub dom w stylu art déco?

Aranżując salon lub sypialnię w stylu art déco, należy zwrócić uwagę na dopasowanie kolorów do funkcji pomieszczenia. Barwy typowe dla tego trendu wyróżniają się naturalnością, dlatego najbardziej pożądane są takie kolory jak: biel, czerń, szarość oraz beż. W bardziej reprezentacyjnych wnętrzach można postawić na odważne dodatki w barwach głębokiej czerwieni lub zieleni. Jeśli chodzi o podłogi, najlepiej prezentować się będą czarno-białe płytki, natomiast w przypadku ścian warto wybrać charakterystyczne dla stylu art déco tapety w geometryczne wzory.

Kuchnia i łazienka w stylu art déco to zabawa klasycznymi kolorami. Bardzo ważna jest tutaj harmonia oraz dobre rozplanowanie sprzętów i dodatków. Świetnie sprawdzą się elementy z prawdziwego drewna, oczywiście najwyższej jakości (dąb, mahoń, heban). Meble w stylu art déco to nie tylko antyki. Najważniejszy jest dekoracyjny charakter przedmiotów. Zarówno kanapy, jak i regały oraz szafki powinny mieć zaokrąglone krawędzie i połyskliwą, elegancką fakturę. Obowiązkowo muszą być wykonane z wysokiej klasy bogato zdobionych materiałów. Współcześnie bardzo modne są charakterystyczne fotele w stylu art déco, które często pojawiają się również w aranżacjach skandynawskich i loftowych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dodatki – to właśnie one podkreślają charakter pomieszczenia. W salonie warto powiesić stary zegar, najlepiej drewniany lub niklowany. Doskonale prezentować się będzie oryginalna ozdoba w postaci kultowego zegara z kurantem. W tego typu wnętrzach dobrze wyglądają duże lustra z dekoracyjną ramą, które nie tylko optycznie powiększą i rozświetlą pomieszczenie, lecz także nadają mu tajemniczości. Nie zapominajmy o lampach i żyrandolach w stylu art déco. Powinny być wykonane z luksusowego drewna lub niklu i wyróżniać się masywnością. Wśród dodatków oświetleniowych często występują także witrażowe klosze o różnorodnej kolorystyce.

Styl art déco w Polsce

Choć styl art déco popularny jest na całym świecie, jego polska odsłona wyróżnia się na tle innych. Charakteryzuje się subtelnym połączeniem tradycji z nowoczesnością, a na pierwszy plan wysuwają się folklorystyczne dodatki. Ludowość w sztuce wnętrzarskiej spotkała się z ogromnym uznaniem, a nawet podziwem. Te inspiracje najbardziej są widoczne w meblarstwie – wpłynęły nie tylko na estetykę wnętrz, lecz również na funkcjonalność wystroju. Przenikanie się polskiej sztuki ludowej ze świeżymi pomysłami czerpiącymi z nowoczesnych form okazało się strzałem w dziesiątkę.

Wnętrza w stylu art déco w polskim wydaniu urzekają naturalnością. Projektanci często sięgają po rękodzieło, a meble i dodatki wykonane są z takich surowców jak: len, sosna, wełna, świerk, jesion, słoma. W pomieszczeniach inspirowanych tym trendem często można spotkać prawdziwe lub stylizowane kilimy huculskie z pięknymi geometrycznymi motywami. Zastosowana w nich żywa paleta barw sprawia, że wnętrza nabierają wyjątkowego charakteru i budzą pozytywne skojarzenia z najlepszymi czasami w historii Polski.

Zobacz wideo: Dorota Szelągowska podpowiada jak urządzić mieszkanie. Co króluje w tym sezonie?

Zobacz także:

16-latki mistrzyniami świata w acro dance. "Gdybyśmy nie były tak silnie ze sobą związane, to nie byłoby takiego efektu"

Kiedy będzie można normalnie zorganizować wesele? "Osoby, które są tuż przed zawarciem małżeństwa, będą zadowolone"

Promienie słoneczne mogą zabić koronawirusa? "W ten sposób można wyjaśnić sezonowość pandemii"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości