Najpopularniejsze rodzaje tapet

Tapety są doskonałą formą wykończenia wnętrza. Ich położenie nie zajmuje dużo czasu, dlatego w kilka godzin można uzyskać atrakcyjny wygląd pomieszczenia. Przed skorzystaniem z tego rozwiązania należy dokładnie poznać dostępne na rynku rodzaje tapet i sposoby ich zastosowania. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Jonatana Kilczewskiego, architekta, który mówił o najmodniejszych fototapetach.

Wybór tapet jest bardzo duży. Nie każdy z dostępnych produktów sprawdzi się jednak na nierównej ścianie czy we wnętrzu narażonym na wilgoć. Rodzaj tapety powinien być dopasowany do wyglądu i przeznaczenia danego pomieszczenia. W nowoczesnych mieszkaniach najefektowniej będą wyglądały fototapety.

Jak dobrać odpowiedni rodzaj tapety do wnętrza?

Osoby, które rozważają wykorzystanie tapety w wykończeniu pomieszczenia, najczęściej idą do sklepu i kupują produkt, kierując się wyłącznie wzorem. Jest to duży błąd. Jest wiele rodzajów tapet, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i strukturą czy wytrzymałością. Każdy z tych czynników odgrywa bardzo ważną rolę. Oczywiście wzór musi współgrać z wystrojem wnętrza, jednak wytrzymałość materiału, ścieralność, odporność na zabrudzenia, łatwość jego demontażu są równie istotne. Poznanie dostępnych na rynku różnych rodzajów tapet na ściany pozwala uniknąć wielu błędów, np. montażu papierowej tapety w narażonej na wilgoć łazience.

Rodzaje tapet i ich zastosowanie

Rodzaje tapet (pod względem materiału, z którego zostały wykonane) są bardzo różnorodne.

Najpopularniejsze rodzaje tapet ściennych to:

  • Papierowe – to najtańszy rodzaj tapet. Są one różnorodne pod względem wzorów i kolorów. Ich zaletą jest to, że nie zakłócają paroprzepuszczalności ściany i można je łatwo usunąć. Występują w formie jednowarstwowej, ale można kupić wersje wielowarstwowe. Tapety papierowe są polecane do sypialni, pokoju dziecięcego i pomieszczeń dla alergików.
    • Winylowe – trwałe i zmywalne tapety, które można czyścić. Warstwa winylu jest odporna na uszkodzenia i wiele czynników zewnętrznych, np. wodę lub brud. Tapety winylowe są gładkie (z powierzchnią łatwą w czyszczeniu) lub spienione, które sprawdzają się przy np. ukrywaniu niedoskonałości ściany. Warto wykorzystać je w miejscach narażonych na zabrudzenia, np. w kuchni lub w łazience.
      • Flizelinowe – warstwa flizeliny zapewnia elastyczność i trwałość materiału. Grubsza struktura gwarantuje dobrą izolację akustyczną i termiczną, a jednocześnie ukrywa drobne niedoskonałości ściany. Takie tapety są też łatwe w montażu (przykleja się je do ściany pokrytej klejem). Występują w różnych kolorach i wzorach, łatwo się je usuwa na sucho. Nadają się również do malowania. Tapety flizelinowe są świetną dekoracją salonu, jadalni czy biura.
        • Tekstylne – zewnętrzna warstwa tapety jest wykończona tkaniną. W przypadku materiałów, takich jak jedwab czy len, cena rolki (10 m długości) jest wysoka. Tańsze odpowiedniki produkowane są z włókien syntetycznych. Tapety tekstylne pasują do elegancko wykończonego salonu, sypialni czy biura.
          • Z włókna szklanego – to tapety wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Można je malować, delikatnie maskując dzięki temu nierówności czy pęknięcia w ścianie. Minusem jest fakt, że bardzo trudno się je usuwa. Podstawowe rodzaje tapet z włókna szklanego to modele z wypukłymi wzorami (są efektowne po malowaniu) oraz gładkie (lepsze do wilgotnych pomieszczeń lub do przyklejenia na suficie). Warto udekorować nimi kuchnię, salon czy przedpokój.
            • Raufaza – tapeta złożona z dwóch warstw papieru i uzupełniona trocinami. Nadaje się do malowania farbami akrylowymi. Do jej zalet można zaliczyć niską cenę i możliwość maskowania niedoskonałości struktury ściany. Wadą raufazy jest podatność na wilgoć. Najlepiej prezentuje się w salonie, jadalni lub sypialni.
              • Natryskowe – nowoczesne tapety, które nanoszone są na powierzchnię za pomocą pistoletu pneumatycznego. Można nimi pokryć ściany, meble i inne elementy. Doskonale maskują pęknięcia czy nierówności i można je malować. Są dostępne w wielu kolorach. Choć struktura takiej tapety jest gruba i ziarnista, to nie przyciąga kurzu i nie wpływa na pogorszenie paroprzepuszczalności. Aby były odporne na wilgoć, należy pokryć je lakierem wodnym. Można je z powodzeniem stosować w pomieszczeniach dla alergików, np. w sypialni, salonie, jadalni czy pokoju dziecięcym.

                Rodzaje tapet, które można malować, to np. tapety flizelinowe, strukturalne i z włókna szklanego.

                Rodzaje fototapet

                Fototapety świetnie ożywiają wnętrze, dodają mu oryginalności i głębi. Mogą być one wykonane z różnych materiałów. Podstawowe rodzaje fototapet to:

                • papierowe – pozwalają ścianie oddychać, występują w wersji cieńszej (do sypialni i pokoju dziecięcego), grubszej (do salonu i jadalni) lub pokrytej laminatem (do kuchni i łazienki),
                  • lateksowe – o gramaturze minimum 212 g/m2, bardzo gładkie, nie blakną i dobrze oddają kolory,
                    • flizelinowe – ekologiczne, wysoce odporne i z doskonałą jakością wydruku,
                      • winylowe – ma formę cienkiej naklejki do pokrycia różnych powierzchni. Wymagają precyzji przy klejeniu.
                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości