Świat

Najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie

Świat

Najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie

Jeśli lubicie świąteczny klimat, a podróże nie są wam straszne, polecamy wycieczkę do Chorwacji. To właśnie tam znajduje się najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie. Zobaczcie sami. 

Świąteczna atmosfera z Zagrzebiu 

Zagrzeb to największe miasto Chorwacji, które zimną przemienia się również w największą świąteczną stolicę w całym regionie. Miasto to otrzymało trzy razy z rzędu tytuł miasta z najładniejszym jarmarkiem świątecznym.

Jestem przewodnikiem turystycznym i prowadzę tematyczne wycieczki po Zagrzebiu, ale zamiast po prostu przechodzić przez świąteczne jarmarki, staram się znaleźć prawdziwego ducha świąt. Takiego, o którym nawet miejscowi trochę zapomnieli. 

– powiedziała Iva Silla, przewodnik po Zagrzebiu.

Jak przyznała miejscowa przewodniczka, ludzie, odwiedzając miasto, szukają jednego dużego jarmarku. W Zagrzebiu jest mnóstwo miejsc, które podczas adwentu zmieniają się nie do poznania. Za każdym rogiem kryje się piękniejszy jarmark.

Zagrzeb miasto z tradycją

W centrum Zagrzebia znajduje się około 200 tradycyjnych gazowych latarni, które codziennie zapalane są przez latarników. Wszystkie z nich pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.

Nasze lampy są zapalane i gaszone przez cały rok, ale specjalnie celebrujemy to w adwencie, a ten specjalny strój to element naszej tradycji i nosimy go zawsze podczas pracy.

 - wytłumaczył latarnik.

Będą w Zagrzebiu warto kupić dwie tradycyjne pamiątki, które znajdują się na liście dziedzictwa UNESCO. Jedną z nich są ręczenie wykonane i malowane drewniane zabawki. Druga to małe piernikowe serca, z lusterkiem, które chroni przez złymi duchami.

Liczba gości odwiedzających Zagrzeb o tej porze roku jest coraz większa. Moim zdaniem naszym największym sukcesem adwentu jest to, że sami mieszkańcy bardzo to polubili. Słyszałam osoby mówiące, że to miejsce zmieniło ich podejście do świąt. Ten czas spędzony tutaj wyjątkowo działa na ludzi. 

- przyznała przewodniczka. 


Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
90
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0