Styl Życia

Najpiękniejsze słowa w języku polskim. Polacy dokonali zaskakującego wyboru

Styl Życia

Najpiękniejsze słowa w języku polskim. Polacy dokonali zaskakującego wyboru

Zgadniecie, jakie polskie słowo uznane zostało za najpiękniejsze? Jak się okazuje, Polacy wybrali te, które kojarzą im się z pięknymi zjawiskami. Są to słowa: „miłość”, „źdźbło”, „filiżanka”, „kocham” i „mama”. Czy na przestrzeni lat nasze upodobania się zmieniają? O tym porozmawialiśmy z polonistką i vlogerką, Pauliną Mikułą.

Czym kierowali się Polacy, wybierając najpiękniejsze słowa?

Pierwszym słowem wybranym przez społeczeństwo było słowo „miłość”. Jak przyznała polonistka, najprawdopodobniej nie chodziło o sam wyraz, lecz o jego znaczenie. Ludzie, dokonując wyboru, kierują się przyjemnymi i dobrymi skojarzeniami. Podobnie mogło być w przypadku „filiżanki”, czyli czegoś małego, ślicznego, a zarazem kruchego. Kolejnym słowem jest „źdźbło”, wyraz, który brzmi bardzo po polsku, a do tego kojarzy się nam z poezją.

Miłość kojarzy się z czymś pięknym, czystym, niewinnym. Sama byłam kiedyś zapytana o piękne słowo i tez wpadłam na miłość, myślę, że to jest naturalny wybór

 – powiedziała Paulina Mikuła.

Czy trend „najpiękniejszych słów” zmienia się wraz z upływem lat?

Może się wydawać, że „miłość”, „mama”, „kocham” to słowa, które będą dla nas najpiękniejsze do końca świata. Jednak trendy wciąż się zmieniają i za parę lat ranking całkowicie może ulec zmianie i ponownie nas zaskoczyć.

Co oznacza ładne słowo, co brzydkie?

Ładne i brzydkie słowa są sprawą indywidualną. Zależą one w dużej mierze od naszej wrażliwości i charakteru. Wyrazy ładne to zazwyczaj te poprawne gramatycznie, łatwe w wymowie i kojarzące się z czymś przyjemnym.

Za brzydsze nazwy często uznawane są wyrazy, które mają dużo spółgłosek np. „trzeszczenie”, „szelest”, „marznąć”, „wiercenie”, „ugrząźć”. 

Język polski trudny dla obcokrajowców 

Język polski to jeden z trudniejszych języków, który charakteryzuje się dużą ilość zasad gramatycznych, wyjątków i brakiem logiki. Odmiana słów bywa trudna nie tylko dla obcokrajowców, ale także dla samych Polaków. Przykładem mogą być podobne wyrazy, które mają inny wzór odmiany, na przykład: „dron” i „tron”. Ponadto język polski ze względu na sporą liczbę spółgłosek, bardziej przypominaj szum niż melodię, którą łatwo zapamiętać.

Słyszałam, że dla obcokrajowców język polski nie jest ładny. Raczej brzmi jak szuranie, szeleszczenie

 – dodała Paulina Mikuła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
92
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0