Najlepsze ubezpieczenie turystyczne. Jak wybrać i o czym pamiętać?

Małżeństwo podpisuje umowę ubezpieczeniową
Hero Images/Getty Images
Źródło: Hero Images
Wybierając się w podróż, warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, które może obejmować bagaż, sprzęt sportowy, koszty leczenia, zdarzenia związane z nieszczęśliwymi wypadkami. Przydatne może być również assistance w podróży, czyli całodobowa, natychmiastowa pomoc w razie nagłej sytuacji.

Każda podróż to wyzwanie i możliwe nagłe, niespodziewane zdarzenia. Zgubiony bagaż, choroba, kontuzja podczas uprawiania sportu, nieszczęśliwy wypadek – to sytuacje, które uwzględniają firmy ubezpieczeniowe przygotowujące oferty dla swoich klientów. Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne i które będzie najlepsze? Wszystko zależy od miejsca oraz celu podróży. Inny rodzaj ochrony może zainteresować osoby, które wyjeżdżają, by uprawiać sporty, a inny rodziny wyjeżdżające na wakacje z dziećmi.

Assistance w podróży

Firmy ubezpieczeniowe oferują klientom natychmiastowe wsparcie w razie nagłych i niespodziewanych sytuacji, które mogą się zdarzyć podczas podróży. Towarzystwa ubezpieczeniowe stworzyły tzw. centra alarmowe, które funkcjonują przez cały tydzień i całą dobę. Dzięki temu turysta potrzebujący pomocy może kontaktować się z centrum o każdej porze. Ubezpieczenie turystyczne assistance można podzielić na kilka rodzajów: organizacyjne, medyczne, prawne, finansowe, a także samochodowe. Większość ubezpieczeń turystycznych w Polsce oferuje również assistance, jednak w różnym zakresie, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapoznać się z ich warunkami. W sekcji „Ogólne Warunki Ubezpieczenia” klienci znajdą informacje o rodzaju i zakresie gwarantowanej pomocy. Na jakie wsparcie można liczyć?

  • Assistance medyczne – oferowana przez każdego ubezpieczyciela pomoc w przypadku pojawienia się kłopotów ze zdrowiem. Centrum pomocy udzieli informacji o położeniu najbliższego szpitala, przychodni, o niezbędnych dokumentach i przebiegu procedury. Często to także pomoc dzieciom osoby chorej lub poszkodowanej w wypadku, wsparcie przy załatwianiu formalności związanych z powrotem do domu.
    • Assistance prawne – to pomoc w razie wystąpienia szeroko rozumianych kłopotów natury prawnej. Może to być zgubienie dokumentów, kradzież. Centra pomocy informują, do kogo należy się zgłosić, jak zachować, gdzie znajdują się konsulaty. Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają też wpłatę kaucji lub pomoc prawnika.
      • Assistance finansowe – jest wsparciem finansowym w trudnych sytuacjach. Umożliwia kontynuowanie podróży lub powrót do domu,
        •  Assistance samochodowe – wsparcie w razie wypadku, kolizji, awarii pojazdu, którym podróżny się przemieszcza. Pomoc może polegać na sprowadzeniu lawety, samochodu zastępczego, a także na naprawie auta. Ubezpieczenie samochodu assistance jest rozszerzeniem oferty i wiąże się z dodatkową opłatą, często jest możliwe jedynie w przypadku pojazdów do pewnego wieku.

          Ubezpieczenie assistance może również obejmować pomoc tłumacza, opiekę nad zwierzętami domowymi, a nawet dosłanie potrzebnych przedmiotów osobistych.

          Zobacz film: Ubezpieczenie medyczne na wakacje za granicą. Źródło: Dzień Dobry TVN

          Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

          Wiele osób wybierających się w podróż zastanawia się, które ubezpieczenie turystyczne będzie najlepsze. Istnieją ich różne rodzaje, a ostateczny wybór powinien być uzależniony od celu podróży i przeznaczenia. Możliwe jest wykupienie polisy gwarantującej ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, umożliwiające wypłatę odszkodowania osobie, która doznała krzywdy ze strony ubezpieczonego. Dobre ubezpieczenie turystyczne często gwarantuje ochronę bagażu lub sprzętu sportowego. Świadczenie zostanie wypłacone, jeśli bagaż skradziono, uszkodzono albo zagubiono z winy przewoźnika. Warto pomyśleć także o ubezpieczeniu sprzętu niezbędnego do uprawiania sportów, takich jak narciarstwo czy nurkowanie. Wybierając rodzaj zabezpieczenia, można zaznaczyć opcję ochrony nart czy sprzętu do snowboardingu. Odszkodowanie zostanie wypłacone w przypadku ich utraty lub zniszczenia. Inne często wybierane polisy obejmują również ubezpieczenie NNW (od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) czy ubezpieczenie na wypadek odwołania zorganizowanej wycieczki, wyjazdu. W przypadku konieczności wcześniejszego przerwania podróży z powodu wypadku czy choroby, ubezpieczyciel wypłaci pieniądze, aby wakacje odbyły się w innym terminie, a podróżny mógł skorzystać z opcji wypoczynku. Przed wyjazdem warto również pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania na wypadek włamania czy ewentualnego pożaru lub zalania.

          Ubezpieczenie turystyczne na rok

          Istnieje również możliwość wykupienia rocznego ubezpieczenia turystycznego, które zostało przygotowane z myślą o osobach często podróżujących. Takie ubezpieczenia mają zazwyczaj bardzo szeroki zakres i gwarantują pełną ochronę w przypadku kłopotów zaistniałych podczas wyjazdu. Co ważne, liczba wycieczek czy podróży odbytych w ciągu roku i objętych takim ubezpieczeniem jest nieograniczona.

          Zobacz też:

          Polisa zdrowotna na wakacje za granicą. Jaką wybrać?

          Jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot?

          Polisa na życie. Czy warto ją mieć?

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          Źródło zdjęcia głównego: Hero Images

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości