Filatelistyka – pasja, którą warto poznać. Poznaj najdroższe polskie znaczki pocztowe

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Filatelistyka to dość kosztowne hobby. Cennik starych znaczków pocztowych zmienia się co jakiś czas. Z każdym rokiem rosną ceny tych najstarszych i najbardziej wyjątkowych egzemplarzy.

Filatelistyka, czyli rodzaj hobby polegający na kolekcjonowaniu znaczków, ma długą tradycję zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pasja ta, oprócz satysfakcji, daje również możliwość zarobku.

Najdroższe polskie znaczki pocztowe – historia

Najdroższe polskie znaczki pocztowe kosztują nierzadko tyle, co dobre auta. Szczególną popularnością cieszą znaczki z XIX wieku. Kolekcja tych najcenniejszych znajduje się obecnie w Wielkiej Brytanii. Została ona sprzedana parę lat temu przez jeden z tamtejszych domów aukcyjnych za…milion dolarów. Był to należący niegdyś do Włodzimierza Rachmanowa zbiór znaczków „Polska nr 1”, uznawanych przez rodzimych filatelistów niemalże za skarb narodowy. Prawdziwymi rarytasami z tej serii były znaczki niekasowane.

Najdroższy polski znaczek pocztowy , który pochodzi jeszcze z czasów PRL-u, to „odwrotka bokserów”. Przedstawia on dwóch walczących mężczyzn. Co ciekawe, arkusz został wydrukowany błędnie, gdyż napis „Poczta Polska” i nominał znaczka zostały odwrócone – paradoksalnie wspomniany błąd dodał egzemplarzowi charakteru i podniósł jego wartość. Jeszcze jakiś czas temu cena katalogowa znaczka wynosiła 60 tysięcy złotych!

Polski rynek filatelistyczny w porównaniu np. do rynku bibliofilskiego jest jeszcze mało rozwinięty. Ceny rodzimych znaczków są zróżnicowane. Najdroższymi polskimi znaczkami pocztowymi często określane są znaczki od międzywojennej Polski do roku 1956 oraz starsze egzemplarze. Tu warto wspomnieć o wydanym w Krakowie w 1919 roku znaczku opłaty o nominale 10 koron. Kilkanaście lat temu kosztował trzy tysiące dolarów. Z biegiem czasu jego wartość znacznie wzrosła – w 2003 roku był już wart aż 45 tysięcy złotych.

Na polskim rynku można znaleźć wiele rarytasów, choć kupców jest raczej niewielu. Polskie obiekty filatelistyczne najczęściej sprowadzane są zza granicy. Wielu filatelistów udaje się po nie np. do Niemiec lub Wielkiej Brytanii. Niemniej dużą popularnością cieszą się też aukcje internetowe.

Cenniki starych znaczków pocztowych ustala się z uwzględnieniem kilku czynników. Najważniejszym z nich jest zasobność portfela potencjalnego nabywcy. W Polsce ceny obiektów są zróżnicowane i wiele z nich można nabyć już za kilkadziesiąt złotych. Coraz częściej odnotowywane są jednorazowe zakupy o wartości kilku tysięcy złotych. Wciąż jednak brakuje zamożnych kolekcjonerów. Aukcje, gdzie sprzedawane są obiekty warte kilkadziesiąt tysięcy złotych, należą raczej do rzadkości.

Najdroższe polskie znaczki pocztowe – co decyduje o ich cenie?

Wielu polskich filatelistów najbardziej interesuje zakup znaczków krajowych. Ceny polskich znaczków zależą od ich:

  • unikatowości,
    • cech dodatkowych, np. brak ząbkowania, kolorystyka, błędy w druku,
      • niedostępności,
        • stanu zachowania.

          Kolekcjonerzy zwracają również uwagę na jakość znaczka – wielu z nich nie kupuje egzemplarzy, które były kasowane i odklejone. Do najdroższych polskich znaczków pocztowych nie zaliczają się egzemplarze z lat 80-tych i znaczki z PRL-u. Ich wartość jest niewielka, gdyż były produkowane masowo – to także efekt działania ówczesnej propagandy. Wyjątkiem jest wspomniana wcześniej „odwrotka bokserów”. Polscy filateliści podobnie traktują znaczki związane z III Rzeszą.

          Cenniki polskich znaczków znajdują się w specjalnych katalogach. Aby ustalić wartość znaczka polskiego, warto sięgnąć po katalog Fischera.

          Ile kosztowały najdroższe znaczki pocztowe na świecie?

          Zbieranie znaczków to niekiedy bardzo kosztowne hobby. Najdroższym znaczkiem pocztowym na świecie została w 2014 roku „British Guiana 1c Magenta”. Ten niewielki „kawałek papieru” został sprzedany za 9,5 mln dolarów! Przedstawia wizerunek okrętu i znajduje się na nim dewiza dawnej kolonii brytyjskiej. Co ciekawe, zdaniem specjalistów jakość znaczka pozostawia wiele do życzenia –egzemplarz był przycięty i kasowany. Ponadto wydrukowano go na marnym papierze. Ceny polskich znaczków nigdy nie osiągnęły takiej wartości.

          Drugim z najcenniejszych znaczków pocztowych był „Treskilling Yellow”, znaczek szwedzkiego rządu. Jego wartość wynosiła 2,3 mln dolarów, choć sam egzemplarz był wydrukowany z błędem. Znaczek otrzymał kolor zielony, mimo że pierwotnie miał to być kolor żółty. Usterka ta paradoksalnie podniosła wartość egzemplarza.

          Kolejnym z najdroższych znaczków pocztowych na świecie jest „Inverted Jenny”. Przedstawia amerykański samolot i również zawiera błąd drukarski – maszyna jest odwrócona „do góry nogami”. Egzemplarz powielono sto razy, a w 2005 roku blok znaczków został sprzedany za 2,7 milionów dolarów.

          „Red Penny” i „Blue Penny” to kolejne znaczki, za które można wybudować sobie duży dom i kupić auto lub kilka aut. Pochodzą one z 1847 roku i zachowały się w 4 egzemplarzach – 3 wersje egzemplarza o wartości 2 pensów i 1 wersja egzemplarza o wartości 1 pensa. Dwa znaczki zostały już sprzedane w 1993 roku za łączną kwotę ponad 2 milionów dolarów i także widnieją w rankingu najcenniejszych znaczków pocztowych na świecie.

          Zobacz także:

          Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. Poznaj cenne znaczki pocztowe

          Zobacz film: Agata Biernat o swoim hobby. Źródło: Dzień Dobry TVN

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          Źródło zdjęcia głównego: Fot. Silent Resilience Photography / Getty Images

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości