Aranżacje wnętrz

Najbielsza z białych innowacyjna farba ścienna. "Efekt jest znakomity". Dzięki niej obniżymy temperaturę i oszczędzimy wodę

Aranżacje wnętrz

Najbielsza z białych innowacyjna farba ścienna. "Efekt jest znakomity". Dzięki niej obniżymy temperaturę i oszczędzimy wodę

Najbielszą farbę w historii stworzyli naukowcy z Purdue University. Odbija ona aż 98 proc. światła słonecznego, a także emituje ciepło podczerwone z atmosfery w przestrzeń kosmiczną. Jakie jeszcze są jej zalety? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział psycholog koloru, dr Marek Borowiński.

Niezwykła biała farba

Obecnie dostępne białe farby odblaskowe odbijają jedynie 80-90 proc. światła słonecznego i pochłaniają światło UV, w związku z czym nie mogą chłodzić powierzchni poniżej temperatury otoczenia. Wynaleziona farba ma z kolei taką możliwość.

- Jest to farba ekologiczna. (...) Mamy 3 elementy, które wpływają, żepowoduje silne odbicie światła. Przede wszystkim - pigment. Użyto związku, jakim jest siarczan baru, który tak naprawdę nie pochłania UV. Druga rzeczą to ilość tego pigmentu w samej farbie, a jest to prawie 60 proc. I trzecia rzecz - to jest zróżnicowana ilość i wielkość cząsteczek, które rozpraszają szerokie spektrum światła. (...) Mówi się, że jest to biel, która jest bielsza niż śnieg - tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Marek Borowiński.

Prof. Xiulin Ruan z Purdue University w USA, czyli wynalazca najnowszego produktu, stwierdził: "Nasza farba może pomóc w walce z globalnym ociepleniem, pomagając ochłodzić Ziemię - to jest fajna sprawa". Jak to możliwe?

- Efekt jest znakomity. (...) Budynek pomalowany tą farbą, może obniżyć jego temperaturę o 4,5 stopnia poniżej temperatury otoczenia - zobaczcie, jaką mamy oszczędność na klimatyzatorach. (...) Z drugiej strony dodatkową wartością jest to, że oszczędzamy wodę, bo jest mniejszy efekt parowania. Mamy fajną korzyść, że ta wilgoć pozostaje, gdyż do nawilżania zieleni czy miast potrzebujemy wtedy mniejszej ilości wody. Uważam, że jest to bardzo ciekawy produkt - stwierdził psycholog koloru.

Biel we wnętrzach

W Nowym Jorku i Californii dachy już są malowane na biało. Podobny zabieg stosuje się  w Grecji - choćby Santorini słynie z malowniczych białych domków. W Polsce natomiast nowa farba nie znajdzie najprawdopodobniej szerokiego zastosowania, ze względu na zbyt mało gorących dni w roku. W naszym kraju często jednak można spotkać biel we wnętrzach. Co mówi ona o mieszkańcach?

- Dużo bieli we wnętrzu pozwala nam psychologicznie znaleźć przestrzeń. Ona nam daje informację, że użytkownik mieszkania (...) chce trochę spokoju i przestrzeni dla siebie. Przebywanie w takich pomieszczeniach zbyt długo, kiedy mamy melancholijny nastrój, powoduje, że możemy mieć poczucie osamotnienia. Natomiast jest to świetna przestrzeń na znalezienie - można tak powiedzieć trochę parafrazując - nowych kolorów w życiu, nowych pomysłów. Biel uspokaja, wycisza - tłumaczył w naszym programie dr Marek Borowiński.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
81
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0