Newsy

Najbardziej przyjazne miasto świata według "The Economist". Jest zmiana lidera

Auckland, Nowa Zelandia

Bernd Hildebrandt/Pixabay

Newsy

Najbardziej przyjazne miasto świata według "The Economist". Jest zmiana lidera

Auckland, Nowa Zelandia

Bernd Hildebrandt/Pixabay

Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na globalnej jakości życia. Miasta na całym świecie są dziś mniej przyjazne i wyjątkowo mocno uderzyło to w Europę. M.in. dlatego Wiedeń stracił najwyższe miejsce w tegorocznym rankingu tygodnika "The Economist". Zwycięzcą okazało się nowozelandzkie Auckland. Gdzie jeszcze żyje się najlepiej? Jakie czynniki o tym decydują? 

Najbardziej przyjazne miasto świata według "The Economist"

Pandemia wyniosła Auckland na najwyższe miejsce rankingu najbardziej przyjaznych miast do życia tygodnika "The Economist".  Wyprzedziło ono Wiedeń - pierwszy w poprzednim rankingu.

- Szybko wprowadzony ciężki lockdown sprawił, że miasta jak Auckland czy Wellington szybko ponownie się otworzyły, co pozwoliło ich mieszkańcom na powrót do życia podobnego do tego, jakie mieliśmy przed pandemiątwierdzą eksperci "The Economist", wyjaśniając sukces nowozelandzkiego miasta. Ich zdaniem, polityka walki Nowej Zelandii z pandemią poprzez lockdowny wsparta aspektem geograficznym nowozelandzkich wysp przyczyniła się do szybkiej eliminacji zagrożenia, dodając jednocześnie swoim miastom silnego impulsu ożywienia.

Auckland - najbardziej przyjazne miasto świata

Ostatnim razem Auckland znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu w 2017 roku, uzyskując ósmą lokatę. Lider poprzednich lat - Wiedeń, w tym roku spadł na miejsce dwunaste. Wysokie, czwarte miejsce, w rankingu obejmującym 140 pozycji, uzyskała także stolica Nowej Zelandii - Wellington, plasując się zaraz za Osaką i Adelaidą.

Wpływ pandemii na miasta obrazuje także fakt, iż ostatni ranking miast przeprowadzony przez the Economist pochodzi z 2019 roku, podkreślając specyfikę pandemicznego roku 2020. 

- Pandemia COVID-19 odcisnęła mocne piętno na globalną jakość życia - podkreślają eksperci tygodnika. - Miasta na całym świecie są dziś dużo mniej przyjazne do życia niż przed początkiem pandemii i wyjątkowo mocno uderzyło to w miejsca takie, jak Europa.

Unia Europejska zmagała się z rozpoczęciem szczepień, przez co uderzyło to w wiele państw, wliczając w to Austrię, która musiała wprowadzać więcej lockdownów niż mogłaby sobie życzyć. Osłabiło to wyniki miast w rankingu, m.in. przez wskaźnik dostępu do "kultury i środowiska". Innymi indykatorami służącymi ekspertom do oceniania miast był wskaźnik stabilności, ochrony zdrowia, edukacji oraz infrastruktury. 

Po miłość do Nowej Zelandii. Janusz Leon Wiśniewski i jego narzeczona Ewelina Wojdyło. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Kobieta urodziła dziesięcioraczki. To rekord świata 

Zła wiadomość dla wielu rodzin. Ceny żywności rosną, a podwyżki zasiłków będą zamrożone na 3 lata

Młodzi ludzie są zasypywani w sieci kadrami z "idealnego" życia. "Z tego wyniknie emocjonalna katastrofa"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
56
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0