Materiał promocyjny

Nadziewamy PIT-y

W kuchni Dzień dobry TVN, jak w każdy poniedziałek gościliśmy,Monikę Mrozowską wraz mężem Maciejem Szaciłło. Tym razem przygotowali oryginalne potrawy z PIT-em. jak smakuje PIT-36, 37 lub 38?

PIT-37 -

wypełniony serem doskonale smakuje w połączeniu z warzywami typu curry

Składniki:

200 g serka capri

pęczek świeżych ziół ( natka pietruszki, kolendra, koperek)

sól i pieprz do smaku

sok z połowy cytryny

2 szklanki mąki orkiszowej typ 700 (ewentualnie pszennej białej)

1 szklanka mąki orkiszowej typ 2000 (lub mąka pszenna z pełnego przemiału)

1 płaska łyżeczka soli

masło sklarowane

Mąki mieszamy ze sobą, dodajemy sól i wlewamy taka ilość wody aby uzyskać sprężyste ale nie za suche ciasto. Wyrabiamy 3-4 minuty i odstawiamy przykryte ściereczką. Ser ugniatamy widelcem i dodajemy poszatkowane zioła, sok z cytryny, sól i pieprz do smaku. Ciasto dzielimy na kulki wielkości małej śliwki i wałkujemy podsypując mąką na cienki placek. Smarujemy go roztopionym masłem sklarowanym, po czym rozkładamy około 2 łyżki serka z ziołami. Całość zwijamy jak naleśnik, z którego z kolei zwijamy spiralę. Podsypujemy mąką i delikatnie wałkujemy, ale już nie tak cienko (tak aby farsz ze środka nie zaczął wychodzić ). Powstanie nam nadziewany placek, który opiekamy z dwóch stron na patelni, aż powstaną przypieczone brązowe miejsca. Pod koniec smarujemy odrobiną masła sklarowanego. Podajemy z warzywami curry.

Warzywa w curry:

Składniki:

4 łyżki masła sklarowanego lub oliwy z oliwek

1 łyżeczka kminu rzymskiego

1 łyżeczka tymianku

1 łyżeczki ostrej papryki

2 ząbki czosnku

kawałek imbiru wielkości kciuka

1 cebula pokrojona w kostkę

2 czerwone papryki pokrojone w 4 cm kostkę

1 kalafiora podzielonego na różyczki

2 małe cukinie

1 mały koncentrat pomidorowy

Przygotowanie:

Na patelni z wysokim rantem rozgrzewamy masło sklarowane, lub oliwę. Smażymy kmin rzymski około 15-20 sekund. Dodajemy tymianek, ostrą paprykę, starty na drobnej tarce czosnek i imbir. Po chwili dodajemy cebulę i paprykę. Całość dusimy pod pokrywką około 10 minut, mieszając od czasu do czasu aby się nie przypaliło. Dodajemy kalafior podzielony na małe różyczki, cukinię pokrojoną w grube plasterki, koncentrat pomidorowy i tyle wody aby warzywa mogły się dusić w swoim własnym sosie. Przykrywamy pokrywką i dusimy około 15 minut. Solimy i pieprzymy do smaku.

PIT-36 -

dziurawy pit, trzeba uważać, by po wypełnieniu nie wypadły z niego dane osobowe

Składniki:

1 szklanka kaszy manny

1 szklanka mąki ryżowej

1 szklanka mąki pszennej

1 łyżeczki soli

masło sklarowane, lub olej

Przygotowanie:

Kaszę manną, mąkę ryżową, mąkę pszenną i sól mieszamy z taką ilością wody aby uzyskać bardzo rzadki płyn, konsystencji maślanki. Nabieramy ręką trochę ciasta i rozchlapujemy je miejsce przy miejscu na rozgrzaną patelnię. Powstały naleśnik będzie przypominał ser szwajcarski, ale cały jego urok w tych dziurkach. Po około dwóch minutach ciasto zetnie się. Smarujemy jego powierzchnię masłem sklarowanym, czekamy jeszcze chwilę aż się delikatnie przyrumieni i zdejmujemy z patelni. Możemy podawać go na słodko jak i słono. Charakteryzuje się ciekawą, delikatną konsystencją. Proponuję wypełnić go wiśniową konfiturą domowej roboty i słodkim twarożkiem.

PIT-38

- co prawda czas na jego wypełnienie mamy do końca kwietnia, ale nie radzę z tym zwlekać. Na pewno zasmakuje naszej księgowej.

Składniki:

2 szklanki mąki pszennej

1 szklanka mąki pszennej razowej graham

15 g świeżych drożdży

1 łyżka cukru

1 łyżeczki soli

woda

dodatki:

poszatkowana czerwona kapusta

twarda grecka feta

oliwki

buraczkowy sos jogurtowy:

2 średnie ugotowane buraczki starte na tarce

1 wyciśnięty ząbek czosnku

pęczek koperku

sok z połowy cytryny

1 łyżeczka cukru

sól i pieprz do smaku

grillowany bakłażan

1 bakłażan pokrojony w kostkę

2 ząbki czosnku

pęczek natki pietruszki

1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego

1 szklanki oliwy z oliwek

sól i pieprz do smaku

ostry sos chili, lub tabasco

Przygotowanie:

Drożdże ucieramy z cukrem i dolewamy 1 szklanki letniej wody. Mąkę pszenną i razową mieszamy z solą, dodajemy zaczyn drożdżowy i tyle wody aby powstało dosyć luźne ciasto. Wyrabiamy je pięć minut podsypując mąką i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia. Ciasto zagniatamy parę razy, aby pozbyć się nadmiaru powietrza. Dzielimy je na kulki wielkości dużej śliwki. Każdą z nich rozwałkowujemy podsypując mąką na placek grubości około 1 cm. Opiekamy je na suchej patelni. Placki powinny się rozwarstwić podczas pieczenia. Po upieczeniu odcinamy rant pity z jednej strony i rozwarstwiamy placek tak aby powstała kieszonka. Wkładamy tam dodatki. Buraczkowy sos jogurtowy: wszystkie składniki mieszamy razem. Grillowany bakłażan: bakłażan wsypujemy na suchą patelnię, przykrywamy pokrywką i podpiekamy na małym gazie, mieszając od czasu do czasu. Jak będzie miękki (około 7 minut) dodajemy oliwę z oliwek, wyciśnięty czosnek, natkę, kmin, sól i pieprz do smaku.

PIT-28

- bardzo cienki pit, można go wypełnić różnego rodzaju farszami i świeżymi dodatkami, takimi jak pokrojone pomidory, ogórek, awokado, kiełki fasolki mung, słonecznika, lucerny

Składniki:

1 szklanka mąki pszennej

1 szklanka mąki pszennej razowej graham (najlepiej takiej bardzo drobno mielonej)

1/3 łyżeczki soli

woda

masło sklarowane

1 szklanki mąki ryżowej

dodatki:

pomidory, awokado,ogórek, kiełki lucerny, słonecznika, fasolki mung,lucerny starty żółty ser, twarożek, oliwa z oliwek, sok z cytryny, groszek, kukurydza, fasola, itp.

Mąkę pszenną i drobno mieloną mąkę pełnoziarnistą mieszamy z solą i dodajemy tyle wody, aby powstało nam miękkie ciasto, ale nie specjalnie klejące się do rąk. Wyrabiamy je około 2-3 minuty podsypując mąką. Odstawiamy na 10 minut. Ciasto dzielimy na kulki wielkości małych śliwek. Dwie kulki rozpłaszczamy na placki o grubości około 1 cm. Smarujemy z wierzchu masłem sklarowanym. Na talerz wsypujemy trochę mąki ryżowej i obtaczamy placek od strony posmarowanej masłem. To samo robimy z drugim plackiem, po czym składamy je obtoczonymi stronami do środka. Powstały grubszy placek rozwałkowujemy podsypując mąką jak najcieniej. Kładziemy na bardzo rozgrzaną patelnię i opiekamy z dwóch stron, uważając aby placka nie spalić. Powstaną na nim pęcherzyki, które pomogą nam później po upieczeniu rozdzielić placek na dwa jeszcze cieńsze. Naleśnik nadziewamy wybranymi dodatkami.

Autor: TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości