Gorące tematy

"Ośmiolatki odchudzają się przed pierwszą komunią!" Przerażająca machina piękna w Polsce

Gorące tematy

"Ośmiolatki odchudzają się przed pierwszą komunią!" Przerażająca machina piękna w Polsce

W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Elżbietę Turlej - dziennikarkę, autorkę książki „Naciągnięte” – jak Polki uwierzyły, że tylko piękne będą szczęśliwe. To książka o kobietach oszukanych, które w pogoni za ideałem piękna straciły często pieniądze i zdrowie. Co najgorsze, machina piękna dotyczy coraz młodszych kobiet, a nawet... dzieci. Czy tę machinę da się zatrzymać?

 • Machina piękna - już ośmiolatki się odchudzają... przed pierwszą komunią.
 • Jak uchronić dzieci przed obsesją poprawiania urody?
 • "Naciągnięte" - o czym jest książka?


Zobacz też: Jakie powikłania grożą po źle wykonanym zabiegu medycyny estetycznej?


Machina piękna - już ośmiolatki się odchudzają... przed komunią

W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Elżbietę Turlej - autorkę książki "Naciągnięte".  Elżbieta Turlej zamieściła w swojej książce historie kobiet, które wpadły w obsesję. A najgorsze jest to, że wszystko zaczyna się już od najmłodszych lat...

Coraz młodsze dziewczynki są przygotowywane do tego, żeby zadowalać, spełniać oczekiwania dorosłych. Ja byłam na obozach odchudzania, na których spotkałam takie dziewczynki. To było chyba najgorsze doświadczenie z przygotowywania się do pisania tej książki. Ja zobaczyłam, że one są już w trybach tej machiny piękna - powiedziała Elżbieta Turlej.

Dorota Wellman w rozmowie przywołała przykład dziewczynek, które... odchudzają się przed pierwszą komunią, mają robiony sztuczny makijaż, przyklejane rzęsy. Te dziewczynki mają osiem lat.

To jest straszne. Co zrobić, żeby zatrzymać tę machinę? Te dzieci muszą być dziećmi, a nie nalegać naciskom z zewnątrz - powiedziała Elżbieta Turlej.

Jak uchronić dzieci przed obsesją poprawiania urody?

Winni wszystkiemu są dorośli - nie dzieci! Kiedy mówimy o dziewczynkach odchudzających się przed komunią, winni są rodzice!

Matki popychają swoje dzieci do tego, żeby wyglądały pięknie na komunii. Po co one to robią? Po to, żeby inni zobaczyli. 'Jeśli ja mam piękną córkę w piękną sukience, to ja jestem dobra mamą' - powiedziała Magdalena Chorzewska, psycholog.

Czy twoje dziecko kiedykolwiek się odchudzało?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki
Potem ta dziewczynka rośnie, i co sobie myśli? 'Będę piękna, będą mnie kochać! Będę spełniać pewne kanony piękna'. I potem widzimy klony, które się odchudzają, mają sztuczne rzęsy, zrobione paznokcie, wchodzi medycyna estetyczna - dodała Chorzewska.

Więcej: Dlaczego tyjemy w stałym związku?


"Naciągnięte" - o czym jest książka?

„Naciągnięte” Elżbiety Turlej to podróż w głąb świata, który znamy ze zdjęć w kolorowych magazynach, Instagramu czy programów reality show. Reporterka „Newsweeka” rozmawia z gwiazdami, ale też z odpowiedzialnymi za wygląd celebrytek specjalistami medycyny estetycznej.

Odwiedza popularny wśród kobiet sukcesu oddział detoksykacji z leków uspokajających i nasennych, sprawdza jak naprawdę wygląda rodzinny wypoczynek w zachwalanym przez instamatki, pierwszym w Polsce, luksusowym SPA dla dzieci. 


Więcej: Dorota Wellman: "Kompleksy nas zabijają - nie przejmujmy się drobiazgami"


Aby zrozumieć jak tworzy się współczesny ideał piękna, Elżbieta Turlej wchodzi na „ścianki”, rozmawia z fotografami gwiazd i ich retuszerami. W swojej podróży przez świat piękna i sukcesu rozmawia również z przeciętnymi Polkami, które dały się naciągnąć i skrzywdzić współczesnym guru: domorosłym specjalistom medycyny estetycznej, samozwańczym dietetykom, trenerom czy terapeutom. 

Na każdym etapie swojej podróży pokazuje braki w regulacjach prawnych dotyczących rynku beaty, ale też przerażającą ufność i bierność współczesnych Polek, które uwierzyły, że tylko piękne będą szczęśliwe..


Więcej:


Poznajcie Martę Kieniuk-Mędralę i jej historię:

  Zobacz film: W pogodni za ideałem, źródło: Dzień Dobry TVN

  Co sądzisz o tym artykule?
  76
  7
  Wybrane dla Ciebie
  Komentarze
  0