Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Jak wygląda opieka nad osobami starszymi w kraju i za granicą?

Opieka nad osobami starszymi jest potrzebna szczególnie wtedy, gdy rodzina nie dysponuje odpowiednią ilością czasu dla bliskiego lub mieszka zbyt daleko. Profesjonalny opiekun zapewni seniorowi towarzystwo, zajmując się również jego codzienną pielęgnacją. O pracy polskich opiekunek za granicą rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z adwokat Joanną Torbé, szefem firmy zajmującej się delegowaniem opiekunów Maciejem Kopaczyńskim i opiekunką wyjeżdżającą do Niemiec Elżbietą Lewandowską.

15 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Został ustanowiony w 2006 z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej Organizacji Zapobieganiu Przemocy wobec Osób Starszych. Ma on na celu przypomnienie, że każdy człowiek, niezależnie od wieku, zasługuje na szacunek i szczęście.

Opieka nad osobami starszymi (jako praca na pełen etat) cieszy się dużą popularnością szczególnie w Niemczech. Opieka ta w domu lub w ośrodku to bardzo ważne i odpowiedzialne zajęcie. Może je więc wykonywać tylko osoba o odpowiednich warunkach fizycznych i psychicznych. Całodobowa opieka nad osobami starszymi za granicą, np. w Niemczech, będzie wymagać też popartego referencjami doświadczenia.

Seniorzy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Kuchnia babci Krysi
Kuchnia babci Krysi
Silver influencerzy idą jak burza
Silver influencerzy idą jak burza
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy

Kiedy potrzebna jest opieka nad osobami starszymi?

Opieka nad osobami starszymi wymaga dużego nakładu sił i czasu. Seniorzy mają wiele potrzeb, a jeśli najbliżsi nie są w stanie ich zaspokoić, niezbędne jest im profesjonalne wsparcie. W takiej sytuacji rodzina często korzysta z doświadczonych opiekunów, którzy dbają o osoby starsze i spędzają z nimi czas.

Kto może zajmować się seniorami? Taka osoba musi odznaczać się sprawnością fizyczną. Obowiązki wobec osoby starszej obejmują wiele czynności, które wymagają siły, np. pomoc przy wstawaniu lub chodzeniu. Taka praca wymaga również pogodnego usposobienia. Osoba musi być opiekuńcza, wyrozumiała i empatyczna. Swoim dobrym humorem i energią powinna wspierać seniora w jego codziennym życiu.

Opieka nad osobami starszymi jako praca

Osoby, które nie mają kwalifikacji do innych zawodów, mogą podjąć się takiego zajęcia. Do pomocy przy seniorach poszukiwani są pracownicy o wykształceniu pielęgniarskim lub z wcześniejszym doświadczeniem. Wiele firm zatrudnia również osoby, które nie pracowały w tej branży, jednak tutaj liczą się inne cechy kandydata. Autem będą dodatkowe kursy, np. medyczny czy pierwszej pomocy. Opieka nad osobami starszymi daje wiele satysfakcji. Codzienna pomoc sprawia, że osoby z powołaniem świetnie się w niej odnajdują. Bardzo popularną ofertą pracy jest opieka nad osobami starszymi w Niemczech. Zatrudnienie za granicą nie jest już takie proste, ponieważ wymaga doświadczenia popartego referencjami i podstawowej znajomości języka, która zapewni swobodną komunikację z seniorem.

Jak wygląda opieka nad osobami starszymi?

Opieka nad osobami starszymi w domu to dobre rozwiązanie, jeśli senior jest przywiązany do swojego miejsca zamieszkania. Aby nie dostarczać mu stresu związanego z nowym otoczeniem, opiekun towarzyszy mu w domowych warunkach. Konkretne zadania względem seniora różnią się w zależności od jego stanu zdrowia. Inaczej wygląda opieka nad osobą schorowaną i leżącą, a inaczej nad kimś, kto nie ma problemów z chodzeniem i lubi aktywnie spędzać czas.

Podstawowym obowiązkiem opiekuna jest pomoc w codziennych czynnościach. Jest to także pilnowanie stałego rozkładu dnia, dotrzymywanie towarzystwa, aktywizacja seniora (zachęcanie do czynnego spędzania czasu) i zaspokajanie jego bieżących potrzeb. Całodobowa opieka nad osobami starszymi jest popularna wśród seniorów, którzy mają poważne problemy ze zdrowiem, wymagające stałego monitorowania. W takich sytuacjach opiekunowie muszą czasami posiadać odpowiednie predyspozycje medyczne, szczególnie jeśli zajęcie wymaga obowiązków bardziej skomplikowanych niż samo podawanie leków.

Profesjonalna opieka nad osobami starszymi obejmująca zakres całodobowy sprawia, że osoby, które chcą wykonywać ten zawód muszą dysponować dużą ilością wolnego czasu. Ciągłe dotrzymywanie towarzystwa i duża ilość obowiązków wyklucza kandydatów, którzy chcą to robić tylko dorywczo. Jeśli opiekun spełnia wymagania, ale mieszka zbyt daleko, wtedy najlepsza jest opieka nad osobami starszymi z zamieszkaniem. Zatrudnieni wprowadzają się do seniora, stając się z czasem zostać jego bliskim przyjacielem.

Firma do opieki nad osobami starszymi

Starzejące się społeczeństwo, czyli proces zachodzący również w Polsce sprawia, że firma z opieką nad osobami starszymi jest dobrym pomysłem na biznes. Zapotrzebowanie na łączenie rodzin potrzebujących wsparcia z opiekunami (z doświadczeniem lub bez) będzie stale wzrastać. Chcąc otworzyć działalność gospodarczą z opieką nad osobami starszymi można starać się o dofinansowanie z różnych projektów prowadzonych lokalnie lub na skalę ogólnokrajową (środki z Unii).

Na samym początku wiele osób jest jednoosobową firmą, jednak przy większej ilości zleceń zatrudnia się dodatkowych pracowników i powiększa zakres oferowanych usług. Działalność gospodarcza w przypadku opieki nad seniorami nie zawsze wymaga doświadczenia. Ważna będzie jednak wiedza o tej pracy oraz predyspozycje fizyczne i psychiczne (przyjazne usposobienie, cierpliwość, wyrozumiałość). Skoro branża opiekunów ma duży potencjał, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet bez doświadczenia, móc go w efektowny sposób wykorzystać.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Clarissa Leahy / GettyImages.com

podziel się:

Pozostałe wiadomości