Rozrywka

Na czym polega fenomen programów reality show? "Najważniejsze jest to, że mamy do czynienia z docenianiem zwykłego człowieka"

Rozrywka

Na czym polega fenomen programów reality show? "Najważniejsze jest to, że mamy do czynienia z docenianiem zwykłego człowieka"

Podglądanie cudzego życia od lat, niezmiennie przyciąga przed ekrany telewizorów miliony widzów. Jak programy typu reality show oceniają sami uczestnicy? O życiu po programie opowiedzieli nam Vito Casetti – uczestnik "Wyprawy Robinson" oraz Viola Nowasielska, która brała udział w "Hotelu Paradise". Medioznawca, dr Jacek Wasilewski wyjaśnił, na czym polega fenomen takich produkcji.

Polskie programy reality show okiem uczestników

Niedawno w mediach pojawiła się informacja o zakończeniu emisji kultowego "Z kamerą u Kardashianów". Program ten zapewnił amerykańskiej rodzinie popularność na całym świecie. Czy podobnie było z uczestnikami innych reality-show? Temat ten poruszyliśmy w Dzień Dobry TVN w rozmowie z Vito Casettim, który brał udział w "Wyprawie Robinson". Casetti przyznał, że z programem wiązało się wiele emocji i przygód, które na pewno zapamięta do końca życia. Choć  nie wygrał on show, program przyniósł mu popularność. Tuż po zakończeniu emisji rozdzwoniły się telefony, a mężczyzna otrzymał propozycje pracy w mediach.

Mimo że nie wygrałem, zostałem zauważony i zacząłem współpracę z Dzień Dobry TVN

 – powiedział Vito.

Viola Nowasielska, która widzowie znają z programu "Hotel Paradise" zdradziła, że przed wyjazdem na Bali, gdzie kręcono program, towarzyszyły jej duże wątpliwości. Uczestniczka bardzo długo myślała, czy warto wyruszyć z ekipą programu na rajską wyspę. Ostatecznie postawiła wszystko na jedną kartę i jak przyznaje - nie żałuje swojej decyzji. Podczas programu nie tylko zyskała popularność, ale także dowiedziała się o sobie wielu nowych rzeczy.

Szczerze mówiąc, ja siebie nigdy nie widziałam w tego typu formacie. To był totalny przypadek, że ja się tam znalazłam. Mnie zgłosiła i namówiła moja ówczesna współlokatorka

- powiedziała Viola.

Fenomen programów reality show – na czym polega?

Pomimo stałego dostępu do mediów społecznościowych, w których aż roi się od prywatnych zdjęć i filmików gwiazd, widzowie w dalszym ciągu z chęcią oglądają programy typu reality show. Na czym polega ich fenomen? Medioznawca przyznał, że format ten przyciąga publikę dzięki połączeniu trzech rzeczy: teleturnieju, dokumentu i serialu.

Życie układa się bardzo różnie, natomiast reality układa się tak, żeby się działo. Te trzy elementy tworzą pewien koktajl emocji, który sprawia, że możemy za każdym razem, kiedy siadamy przed telewizorem, coś odczuwać 

- wyjaśnił medioznawca. 

Ponadto reality show tworzone jest w atrakcyjny dla widza sposób. Serialowa ciągłość historii, wiele niespodzianek, zadań, intryg i kłótni, a do tego piękne widoki rajskich wysp sprawiają, że fani z chęcią każdego dnia siadają przed telewizorami, by sprawdzić, co dzieje się u ich faworytów.

Najważniejsze jest to, że mamy do czynienia z docenieniem zwykłego człowieka. To przyniósł "Big Brother", nie gwiazdę, nie celebrytę, a zwykłego człowieka, który mógł się takim stawać. Okazuje się, że każdy może być interesujący

– powiedział.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Donald Trump jest w szpitalu. Prezydent USA ma koronawirusa

Zmarła Dorota Kawęcka. Aktorka znana z serialu "Dom" miała 69 lat

Wyhoduj sobie drzewo. Z Łukaszem Skopem to bardzo proste

Co sądzisz o tym artykule?
59
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0