Dom

Myjka do okien - jedyny sposób na okna bez smug?

Jak myć okna bez smug

mat. prasowe 

Dom

Myjka do okien - jedyny sposób na okna bez smug?

Jak myć okna bez smug

mat. prasowe 

Istnieje przynajmniej kilka sposobów efektywnego mycia okien. Spośród nich najlepszym bez wątpienia jest ten z pomocą myjki. Dzięki myjce nie musimy się martwić o pozostawianie nieestetycznych smug na szybie. Jeśli jednak nie mamy pod ręką myjki, możemy w walce ze smugami na oknach posłużyć się tradycyjnymi technikami, choć mają one pewne minusy.

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż mycie okien. Wystarczy wziąć wiadro wody z płynem, w miarę czystą, dosyć chłonną ściereczkę i przejechać nią kilkukrotnie po powierzchni okna. Nie sztuką jest jednak umyć okno – najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby po umyciu nie pozostawić na szybie nieestetycznie wyglądających smug i zacieków. A do tego trzeba już co nieco wiedzieć o sposobach i dogodnych terminach mycia okien.

Skąd się biorą smugi na oknach?

Podstawowa zasada mówi, że najpierw trzeba należycie zdiagnozować problem, aby następnie móc go skutecznie rozwiązać. W takim razie należy odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd w ogóle biorą się smugi na oknach? Co jest ich przyczyną? Przede wszystkim nieumiejętne mycie okien, a także mycie ich w nieodpowiednim czasie. W pierwszym wypadku wpływ na pozostawianie smug na oknach może mieć między innymi niedostatecznie czysta woda. Kiedy myjemy kolejne okno z pomocą tej samej wody, nie będzie ona rzecz jasna tak czysta, jak na samym początku. Jeżeli jeszcze używamy ściereczki zrobionej z materiału, który nie najlepiej zbiera wodę i płyn, wówczas naprawdę ciężko będzie nam uzyskać okna bez smug.

Jak myć okna bez smug

mat. prasowe 

Równie ważna jest pora mycia okien – chodzi tu przede wszystkim o porę dnia, ale też i porę roku. Należy pamiętać, że okna myjemy przy odpowiedniej pogodzie – i najlepszy wcale nie będzie tu upalny dzień, kiedy promienie słoneczne bezpośrednio padają na okna. Przy intensywnym promieniowaniu pozostawiona na szybach woda bardzo szybko paruje, pozostawiając smugi i zacieki. Dlatego tak ważne jest określenie, na jaki kierunek wychodzą nasze okna: te na wschód najlepiej myć w okolicach południa, na zachód – rankiem i do południa. Jeżeli mamy okna wychodzące na północ, wtedy zagrożenie powstawaniem smug ze względu na silne promieniowanie jest mniejsze, dlatego możemy myć je w zasadzie wtedy, kiedy mamy na to czas.

Co do pory roku, warto zapamiętać jedną zasadę: nie wolno myć okien wówczas, kiedy temperatura będzie bliska zera. Kropelki wody szybko zamarzają, co grozi jeszcze porysowaniem powierzchni szyby.

Myjka do okien - najwygodniejszy sposób na okna bez smug

Bez wątpienia najlepszym sposobem mycia okien jest korzystanie z myjki. Jej przewaga nad tradycyjnymi metodami (o których piszemy więcej w dalszej części) to szybkość, wygoda, ale też dokładność działania. Jak działa mechanizm myjki do okien i co czyni z niej takie efektywne narzędzie?

Przede wszystkim to, że możemy jej użyć do różnego rozmiaru okien. Jeśli mamy w domu bardzo wysokie okna, wówczas wystarczy posłużyć się drążkiem teleskopowym. Do mniejszych okien normalna myjka w zupełności wystarczy. Jej mechanizm polega na błyskawicznym zasysaniu brudnej wody z okna do specjalnego pojemnika, który w przypadku wypełnienia jest łatwo i szybko opróżniany. Delikatnie przyciskając myjkę do okna i poruszając nią w dół i w górę błyskawicznie pozbędziemy się plam i problemu smug. Użytkowanie myjki do okien zapewnia nie tylko wygodę i szybkość działania, ale też higienę – nie mamy tu do czynienia z kontaktem z jakimikolwiek środkami chemicznymi, a brudna woda nie leje nam się po rękach. Ile kosztuje myjka? Cena urządzenia oscyluje w okolicach 250-350 złotych.

>>Zobacz myjki do okien w OBI<<

Jak myć okna bez smug, gdy nie mam myjki?

Choć myjka do okien wydaje się urządzeniem najbardziej praktycznym, to istnieją również bardziej tradycyjne sposoby mycia okien, które również są efektywne. Jednak do tego będziemy potrzebować dużo więcej rzeczy: przede wszystkim dobrej ścierki (z mikrofibry), ewentualnie nylonowej rajstopy, dwóch pojemników z wodą (jednego z detergentem i drugiego z czystą), a także – w zależności od wybranej techniki – octu, gliceryny lub alkoholu etylowego. Pod względem efektywności działania tradycyjne sposoby pozwalają co prawda osiągnąć podobne rezultaty, co w przypadku pracy z myjką do okien, jednak wymagają one dużo więcej czasu i pracy, a samo przygotowanie preparatów jest na pewno bardziej skomplikowane.

Jak myć okna bez smug

mat. prasowe 

Jak myć okna bez smug przy użyciu octu?

Pierwszym ze sposobów mycia okien, gdy nie mamy w domu myjki, jest wykorzystanie roztworu z wody i octu. Rozwiązanie takie ma przynajmniej kilka korzyści. Przede wszystkim jest tanie i proste – w każdym niemal domu ocet jest pod ręką, dlatego z przyrządzeniem roztworu nie powinno być większych problemów. Po drugie, jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne – do mycia okien nie używamy chemii. Po trzecie w końcu, roztwór wody z octem nie tylko dokładnie usuwa wszelkie osadzające się na szybie plamy, ale również efektywnie usuwa bakterie i grzyby. No i oczywiście ocet nabłyszcza powierzchnię i zaskakująco dobrze ogranicza powstawanie smug.

Niestety, ocet posiada pewien istotny minus: charakterystyczny zapach, który pozostaje na szybie. Dla jego złagodzenia można spróbować dodać do roztworu kilka kropel olejku eterycznego, choć i to nie gwarantuje pełnego sukcesu. Pewnym rozwiązaniem jest też przygotowanie słabszego roztworu. Jeżeli chcemy uzyskać lepszy efekt wizualny, wówczas mieszamy ocet z wodą w proporcjach 1:1. W celu ograniczenia zapachu możemy przygotować nieco słabszy roztwór, przykładowo jedną porcję octu na 3 porcje wody. W przypadku używania octu pamiętać jeszcze należy, ze nawet po zastosowaniu słabych roztworów (na przykład w proporcjach 1:5) szyby wymagają bardzo dokładnego osuszenia.

Mycie okien gliceryną - czy to ma sens?

Kolejnym sposobem na mycie okien bez smug jest wykorzystanie gliceryny, którą można kupić za grosze bez recepty w dosłownie każdej aptece. Z pomocą tego niedrogiego, a niezwykle pomocnego środka nie tylko zmniejszymy ryzyko powstawania smug na oknie, ale też wytworzymy pewnego rodzaju niewidoczną warstwę na szybie, która będzie ją chronić przed osadzaniem się brudu i kurzu zawartego w powietrzu. Co do sposobu użycia gliceryny, to wystarczy dodać zaledwie kilka jej kropel do pojemnika z wodą, a następnie w ten sposób otrzymanym roztworem dokładnie umyć okna.

Gliceryna jest rozwiązaniem efektywnym, natomiast nie zawsze mamy ją pod ręką. Wówczas można zastąpić ją płynem do zmiękczania tkanin, ewentualnie zimowym płynem do samochodowych spryskiwaczy. Rzecz w tym, że w obu tych płynach jest zawarta gliceryna, zatem dodając niedużą ilość płynu do zmiękczania tkanin do wody, którą myjemy okna, otrzymamy pożądany efekt: lśniące szyby bez smug. Płyn do spryskiwaczy można natomiast bezpośrednio stosować na szybę, dokładnie ją przecierając. Z domowych sposobów na mycie okien gliceryna wydaje się najlepsza.

Mycie okien wodą z alkoholem - uwaga na uszczelki!

Zamiast gliceryny do mycia okien możemy użyć również alkoholu etylowego. Należy podkreślić, że nie jest to najpopularniejsza metoda, natomiast nie można odmówić jej skuteczności. Po pierwsze, używając roztworu wody i alkoholu (w stosunku 2 łyżki alkoholu na 5 litrów wody) otrzymamy piękne, lśniące okna bez smug. Po drugie, działalnie alkoholu pozwala na bezproblemowe usuwanie cięższych osadów, zbierających się na szybie, takich jak tłuszcz czy pył węglowy.

Problem z alkoholem jest natomiast taki, że ma on negatywny wpływ na uszczelki. Dlatego jeżeli chcemy posłużyć się tą metodą mycia okien, należy pamiętać, że musimy w pierwszej kolejności chronić uszczelki. W przeciwnym wypadku cena uzyskania błyszczących okien bez smug będzie okupiona zbyt dużym kosztem. Jeśli nie ma takiej potrzeby, warto rozważyć te sposoby mycia okien, które opisaliśmy powyżej, a które również nie zostawiają na szybach smug.

Jak najlepiej myć okna bez smug?

Jak widzimy, istnieje co najmniej kilka sposobów mycia okien tak, aby nie powstawały na nich smugi. W przypadku tradycyjnych sposobów, niezależnie od tego, który z opisanych powyżej wybierzemy, należy pamiętać o regularnej wymianie wody podczas mycia (zwłaszcza w przypadku dużej ilości okien do wyczyszczenia), a także o chłonnej i dobrej jakościowo ściereczce (najlepiej z mikrofibry).

Jak myć okna bez smug

mat. prasowe 

Każde mycie okien sposobami tradycyjnymi wymaga nieco wysiłku i czasu – również ze względu na konieczność dokładnego ich wysuszenia (szczególnie w przypadku mycia okien roztworem wody z octem). Rozwiązaniem problemu może być używanie dobrej myjki. Przede wszystkim, do całego procesu potrzebujemy tylko jednego urządzenia, a samo mycie i następnie osuszenie okien wykonujemy za pomocą jednego pociągnięcia. Nie potrzeba przy tym ani wiaderek z wodą, ani specjalnych ściereczek, ani nawet dużego nakładu energii i czasu.

Ponadto myjka do okien nie zajmuje dużo miejsca, można ją schować dosłownie wszędzie. Kiedy potrzebujemy umyć okno miejscowo, uruchomienie myjki również jest dużo prostsze, niż sporządzanie roztworu i przygotowanie wszystkich potrzebnych do mycia i osuszania okien rzeczy. Dlatego w celu efektywnej i szybkiej pracy myjka do okien wydaje się rozwiązaniem najlepszym. Myjka do okien to nie jedyne maszyny czyszczące, które ułatwiają nam utrzymanie domów w czystości. Już niedługo omówimy kolejne urządzenia. 


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
81
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0