Muzyka w ciąży: czy warto puszczać muzykę dziecku w brzuchu jak Joanna Krupa?

Joanna Krupa udostępniła niedawno na swoim Instagramie filmik, na którym puszcza swojemu dziecku w brzuchu muzykę. Czy dziecko, w ogóle słyszy te dźwięki, jak to wpływa na jego rozwój? Czy muzyka poważna w ciąży wpływa pozytywnie na rozwój dziecka? Na te pytania odpowiedzieliśmy w studiu Dzień Dobry Wakacje razem z naszymi gośćmi Marią Konarowską, aktorką oraz dr. n. med. Grzegorzem Południewskim – ginekologiem, położnikiem.
  • Co dziecko słyszy w brzuchu matki?
    • Czy puszczanie dziecku w brzuchu muzyki poważnej wpływa na jego inteligencję?
      • Biały szum - co to jest?

        Zobacz też: 

        Jak powstaje ciąża bliźniacza? Jak zajść w ciążę bliźniaczą?

        Co dziecko słyszy w brzuchu matki?

        Od pewnego momentu, od około 30. - 32. tygodnia ciąży dziecko w jakiś sensie słyszy to co dzieje się na zewnątrz. Ale odbiera ono te dźwięki nie jako dźwięk, tylko jako wibracje. Dopiero w 32. - 34. tygodniu ciąży mózg dziecka zaczyna pracować podobnie jak mózg dziecka po porodzie. Dopiero wtedy można mówić, że dziecko słyszy w takim sensie jak my to rozumiemy.

        Wszystko, co robimy wcześniej, niewątpliwe jest bodźcem dla dziecka, bo dziecko odbiera bodźce ze świata zewnętrznego pośrednio, to również może na nie reagować. Ruchy płodu obserwujemy już w 10. tygodniu ciąży, ale to nie ma nic wspólnego z czuciem i rozumieniem tego co się dzieje w brzuchu.

        Dziecko reaguje na dźwięki, ale to jest reakcja prymitywna. To jest trochę tak, jakby niewidomy miał zobaczyć kolory - powiedział dr n. med. Grzegorz Południewski.
        Czytanie dziecku w brzuchu, mówienie do niego ma sens. Ale przede wszystkim ma to sens dla rodziców. Jest to wyraz opiekuńczości, starania się, żeby było najdoskonalsze. (...) Nie ma udowodnionego wpływu (...) Tutaj działają wartości marketingowe, naukowych dowodów nie ma - dodał dr n. med. Grzegorz Południewski.

        Czy puszczanie dziecku w brzuchu muzyki poważnej wpływa na jego inteligencję?

        Nie ma udowodnionej korelacji miedzy puszczaniem muzyki klasycznej podczas ciąży a inteligencją dziecka.

        Puszczanie muzyki dziecku przez słuchawki nie jest szkodliwe. Z punktu widzenia rozwoju takiego dziecka, dostarczenie nowych bodźców, jest uzasadnione. Bo dziecko prędzej czy później i tak na te bodźce się natknie. I czy my dostarczamy te bodźce wcześniej i jak to wpłynie na rozwój dziecka, czy będzie drugim Chopinem, to wątpię. Ale z punktu emocjonalnego jest bardzo istotne - powiedział dr n. med. Grzegorz Południewski.

        Biały szum - co to jest?

        Maria Konarowska poruszyła jeszcze jeden temat. Poza muzyką puszcza też dziecku bajki - czy to prawda, że jak dziecko jest już poza brzuchem matki i się denerwuje, to kiedy puści się mu tę samą muzykę, to się uspokaja, bo ma większe poczucie bezpieczeństwa? To prawda czy mit?

        To świetnie brzmi, bo nikt naukowo tego nie udowodnił. Najlepszym dźwiękiem dla dziecka, który je uspokaja, jest "biały szum". To jest dźwięk włączonej suszarki.

        Więcej: 

        Jak schudnąć po ciąży?

        Autor: Bernadetta Jeleń

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości