Muzyka reggae – rodzaje i ciekawostki. Czym charakteryzuje się muzyka rozsławiona m.in. przez Boba Marleya?

Muzyka Reggae
Fot. Getty Images/Bicho_raro
Muzyka reggae powstała pod koniec lat 60. na słonecznej Jamajce i wywodzi się z takich gatunków muzycznych jak ska i rocksteady. Do dziś dla wielu fanów najlepszą muzyką reggae jest twórczość Boba Marleya, która nie tylko globalnie spopularyzowała ten styl, ale także wywarła wpływ na później powstałe rodzaje reggae.

Zobacz też: Numer na weekend: "Nie mów nie" >>>

Muzyka reggae to gatunek, który powstał dzięki wielu wpływom kulturowym, m.in. muzyce amerykańskiej (blues, jazz) i afrykańskiej (calypso, soca). Popularyzacja muzyki reggae w latach 60. przyczyniła się także do ewolucji i powstania nowych rodzajów reggae, takich jak roots reggae i dancehall. Cechami charakterystycznymi reggae są: silna linia basu, gitarowa technika skank i spokojna melodia.

Charakterystyka muzyki reggae

Muzyka reggae powstała w latach 60. ubiegłego wieku w Kingston na Jamajce i uznawana jest za odrębny gatunek muzyki rozrywkowej. Widoczny jest w nim silny wpływ niezwykle zróżnicowanej muzyki jamajskiej. Z jednej strony reggae ukształtowało się więc na bazie stylów ska i rocksteady, cechujących się szybkim tempem i silnymi liniami basowymi, z drugiej strony podlegało wpływom muzyki amerykańskiej, głównie tzw. czarnego jazzu, bluesa, R&B (rhythm and blues). W muzyce reggae wyraźnie zauważalna jest także tradycyjna muzyka afrykańska – m.in. takie gatunki jak calypso i soca.

Zobacz też: Kamil Bednarek i Igor Herbut - "Spragniony" >>>

W muzyce reggae, zarówno w teorii, jak i w praktyce, niezwykle istotna jest linia basu, która powinna „przenikać” słuchacza i wprowadzać go w muzyczny, chilloutowy trans . W większości utworów klasycznego reggae przeważa charakterystyczne dla muzyki rozrywkowej metrum 4/4 (w niektórych rodzajach muzyki reggae, czerpiących z tradycji gatunku calypso, można spotkać metrum 2/2). Rytm reggae jest miarowy, a poszczególne linie melodyczne – harmonijne. Kompozycja ma tworzyć integralną całość, dlatego w muzyce reggae raczej nie spotyka się takich partii utworu, które wykraczałyby poza jego charakter (jak np. w nowoczesnej muzyce rockowej, heavymetalowej, ale także klasycznej).

Typowe instrumentarium muzyki reggae obejmuje przede wszystkim wspomniany już bas, perkusję, gitarę (elektryczną lub elektroakustyczną, rzadziej akustyczną) i oczywiście wokal. Jedną z cech charakterystycznych reggae są tzw. pochody basowe wywodzące się z muzyki jazzowej, oznaczające improwizację basową, która jednocześnie nie wpływa na zmianę ścieżki rytmicznej utworu. Oryginalny jest także sposób gry na gitarze. Gitarzyści reggae wykorzystują technikę zwaną skank, która polega na wykonywaniu powtarzających się par akordów przypadających na słabsze części taktu, tzw. off-beaty , czyli drugi i czwarty (ostatni) akcent w obrębie taktu (w przypadku metrum 4/4). Muzyka reggae tworzy dzięki temu specyficzny, urokliwy klimat i niejako płynnie „przeciąga się”. Co ciekawe, niektórzy artyści reggae wykorzystują szerszy zakres instrumentów. Najczęściej sięgają po elektroniczne organy, przede wszystkim organy Hammonda cechujące się delikatnie hipnotyzującym dźwiękiem (były one wykorzystywane – i wciąż są – także przez twórców muzyki rockowej, psychodelicznej, jak np. zespół The Doors).

Zobacz też: Kamil Bednarek i jego "Oaza spokoju" >>>

Jamajka, rastafarianizm i Bob Marley – geneza i historia muzyki reggae

Korzenie muzyki reggae sięgają drugiej połowy XIX wieku – w tym czasie zaczęła kształtować się odrębna, ludowa muzyka jamajska. Początkowo wykorzystywano takie instrumenty jak flety, drewniane bębny, marakasy czy bandżo (pierwsze gitary elektryczne powstały w latach 30. XX wieku). Szczególna popularność muzyki reggae przypada jednak na lata 60. XX wieku, a wszystko to za sprawą fenomenalnej twórczości słynnego Boba Marleya . Do dziś zresztą twórczość jamajskiego artysty przez wielu jest uznawana za nieśmiertelną i najlepszą muzykę reggae .

Wraz z muzyką reggae popularyzowała się także kultura rastafariańska stanowiąca oryginalne połączenie pewnych elementów wiary ludowej, magicznej (np. wiara w klątwy), poszanowania życia (wegetarianizm, weganizm) i religii chrześcijańskiej. Kultura rasta akcentuje także takie wartości jak pokój, miłość i tolerancja. Cechą charakterystyczną rastafarian jest fryzura (dredy) i przekonanie o pozytywnym wpływie palenia marihuany. Ostatni aspekt nie jest żartem, lecz faktycznym elementem tej kultury, o czym wielokrotnie zapewniał m.in. sam Bob Marley.

Bob Marley odniósł niezwykły sukces w skali ogólnoświatowej, a jego twórczość przyczyniła się do ewolucji i powstania nowych gatunków muzyki reggae . Sam Marley uważany jest przez niektórych krytyków za prekursora muzyki roots reggae, która z czasem, na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, przekształciła się w muzykę dancehall.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości