Sopot Jazz Festival 2019. Muzyczna uczta dla fanów jazzu

Muzyka jazzowa to połączenie muzyki ludowej, rozrywkowej i artystycznej. Narodziła się Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Do tej pory powstało bardzo wiele aranżacji, które mają wielu odbiorców. Czym charakteryzuje się najlepsza muzyka jazzowa? Jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce Sopot Jazz Festival. Impreza cieszy się dużą popularnością i co roku przyciąga międzynarodowe gwiazdy jazzu, a także wielu fanów tej muzyki. Znany jest już termin tegorocznego Sopot Jazz Festival. Wiadomo również kto jest kuratorem najbliższej edycji.

Przy muzyce jazzowej z pewnością można się zrelaksować, pobawić, a także podziwiać ją pod względem artystycznym. Istnieje wiele podgatunków jazzu, dlatego każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Sprawdź, co to jest muzyka jazzowa i kim są jej główni przedstawiciele.

>>> Zobacz także:

Co to jest muzyka jazzowa?

Pochodzenia muzyki jazzowej trzeba szukać w takich gatunkach jak blues, folk, marsz oraz ragtime. Jej początki pojawiały się w dzielnicy Storyville w Nowym Orleanie. Stamtąd pochodzi właśnie najbardziej popularny przedstawiciel muzyki jazzowej na całym świecie, czyli Louis Armstrong. Pierwszy raz słowo „jazz” w kontekście muzyki pojawiło się w artykule dziennika Chicago Tribune w 1916 roku. W Stanach Zjednoczonych jazz kojarzył się przede wszystkim z kreatywnością i ogromną ekspresją wykonania.

Aby zrozumieć, czym tak naprawdę jest muzyka jazzowa, trzeba zaznaczyć trzy podstawowe atrybuty, które wyróżnił James Lincoln Collier. Pierwszym z nich jest swing, czyli rytm lekki i sprężysty. Urozmaiceniem linii melodycznej jest zmiana dynamiki oraz vibrato. Drugim elementem jazzu jest funkcja ekstatyczna, czyli inspirowanie się wzajemne muzyków, a także włączenie do tego słuchaczy. Muzyka jazzowa na żywo pod tym względem kojarzona jest przede wszystkim z improwizowaniem, aplauzem oraz oklaskami. Ostatnim atrybutem jazzu jest kod indywidualny, czyli komunikacja pomiędzy słuchaczem a artystą.

Polska muzyka jazzowa – artyści

W Polsce muzyka jazzowa pojawiła się w latach 20. ubiegłego stulecia. Jednym z pierwszych zespołów, który zagrał pierwszy koncert jazzowy w Poznaniu, była formacja Zygmunta Karasińskiego. Pierwsze utwory pojawiły się w radiu w 1937 roku i od razu zyskały ogromną popularność.

Z muzyki jazzowej słynie też big-band Henryka Warsa, który był aranżerem, kompozytorem, pianistą i dyrygentem. Jego najbardziej znane utwory to m.in. „Ach, jak przyjemnie”, „Ach, śpij kochanie”, „Piosenka o zagubionym sercu” czy „Szczęście raz się uśmiecha”.

Ważnym artystą w historii muzyki jazzowej był także Jerzy Petersburski. Każdy z nas kojarzy przeboje takie jak „To ostatnia niedziela” czy „Tango Milonga”. Warto również wspomnieć o polsko-rosyjskim kompozytorze jazzu w Polsce, jakim był Adolf Rosner, nazywany Białym Armstrongiem.

Po II wojnie światowej muzyka jazzowa w Polsce była wykonywana nieoficjalnie. Zmieniło się to dopiero w 1954 roku, a dwa lata później powstały dwa ważne wydarzenia, czyli Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Sopocie i Jazz Jamboree. Ten czas określa się jako początek jazzu współczesnego.

Wśród artystek muzyki jazzowej trzeba wymienić Hannę Banaszak, która od 1976 roku aktywnie koncertuje i tworzy wyjątkowe utwory, z których najpopularniejsze to m.in. „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Samba przed rozstaniem”, „W moim magicznym domu” i „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia”. Znaną artystką muzyki jazzowej jest także Ewa Maria Bem-Sibilska, która łączy ten gatunek także z muzyką popularną oraz bluesem. Jej charakterystyczne utwory to „Moje serce to jest muzyk”, „Podaruj mi trochę słońca” lub oraz „I co z tego dziś masz”.

Sopot Jazz Festival

Sopocki festiwal jazzowy wpisał się w kalendarz największych wydarzeń jazzowych w Polsce. Jak czytam na stronie festiwalu, myślą przewodnią imprezy jest wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność. Organizatorzy stawiają na interesujących artystów z całego świata, zarówno tych o już ugruntowanej popularności, jak i tych, których wprowadzenie na estradę sopockiego festiwalu to powiew świeżości.

W latach 2011-2015 dyrektorem artystycznym festiwalu był saksofonista jazzowy Adam Pierończyk. Ale już od 2016 roku za program artystyczny festiwalu odpowiedzialni są kuratorzy. Pierwszym był amerykański saksofonista, kompozytor, producent, pedagog Greg Osby.

Kuratorem tegorocznej edycji został Rainer Kern - dyrektor ogólny i artystyczny największego niemieckiego Festiwalu Jazzowego "Enjoy Jazz - International Festival for Jazz and More" w Heidelbergu. Kern jako niezależny menadżer kultury, kurator oraz producent, kierował imprezami w takich miejscach jak Heidelberg, Mannheim, Ludwigshafen, Kuala Lumpur, prowincja Yunnan w Chinach oraz Nowy Jork.

W roku 2019 Sopot Jazz Festival odbędzie się w dniach 11-13.10.2019 roku.

Instrumenty w utworach muzyki jazzowej

Wśród instrumentów muzyki jazzowej trzeba wymienić gitarę, pianino, flet oraz instrumenty klawiszowe. Muzyka jazzowa to także saksofon, instrumenty perkusyjne i trąbka. Takie połączenie wpływa na wyjątkowość tego gatunku muzyki. Tempo i rytm znacznie różni się od innych rodzajów. Muzyce często towarzyszy także śpiew.

Style jazzowe, które warto znać

Jazz dzieli się na wiele podgatunków. Jednym z nich jest jazz awangardowy, który określa się jako eksperymentowanie z muzyką poważną. W Polsce pojawił się w latach 60. Elementy, które wyróżniają jazz awangardowy, to improwizacja, klasycyzm, a także powaga. Wspominając o muzyce jazzowej, trzeba wyróżnić też styl bebop , którego twórcami są Charlie Parker i Dizzy Gillespie. W utworach panuje swoboda oraz bogata rytmika. Bebop był inspiracją dla twórców jazzu nowoczesnego , który powstał dopiero po 1945 roku. Kolejnym stylem jest cool jazz , który charakteryzuje się harmonią, wyciszeniem oraz spokojnym brzmieniem. Ciekawym podgatunkiem jest również latin jazz , który wykorzystuje latynoamerykańskie rytmy. Występuje w odmianie brazylijskiej i afrokubańskiej.

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Dawid Woliński wydaje fortunę na ubrania. Kwota robi wrażenie

Dawid Woliński wydaje fortunę na ubrania. Kwota robi wrażenie

Jak nauczyć kota sztuczek? "Nie pracują za darmo"

Jak nauczyć kota sztuczek? "Nie pracują za darmo"

Jak zrobić pizzę idealną? Swój sekret zdradził uczestnikom "MasterChef Nastolatki" mistrz pizzy Valerio Valle

Jak zrobić pizzę idealną? Swój sekret zdradził uczestnikom "MasterChef Nastolatki" mistrz pizzy Valerio Valle

Zdradza sekrety córki jej ojcu. Psycholog: "To może mieć długofalowe konsekwencje"

Zdradza sekrety córki jej ojcu. Psycholog: "To może mieć długofalowe konsekwencje"

Natalia Lesz zapowiada płytę. Na naszej scenie wykonała utwór "Warszawski deszcz"

Natalia Lesz zapowiada płytę. Na naszej scenie wykonała utwór "Warszawski deszcz"

Egzamin ósmoklasisty nie jest obowiązkowy dla każdego. Kto nie musi do niego podchodzić?

Egzamin ósmoklasisty nie jest obowiązkowy dla każdego. Kto nie musi do niego podchodzić?

Czy Polacy reagują na agresję, kiedy są jej świadkami? Wyniki eksperymentu zaskakują

Czy Polacy reagują na agresję, kiedy są jej świadkami? Wyniki eksperymentu zaskakują

Lista zakazanych produktów dla psów i kotów. Jeden z nich "doprowadza do niedrożności jelit"

Lista zakazanych produktów dla psów i kotów. Jeden z nich "doprowadza do niedrożności jelit"

Małgorzata Rozenek-Majdan zmierzyła się z Łukaszem Orbitowskim

Małgorzata Rozenek-Majdan zmierzyła się z Łukaszem Orbitowskim

Nowe rozporządzenie w sprawie badań prenatalnych

Nowe rozporządzenie w sprawie badań prenatalnych