Muffinki z jajek ‒ niebanalna i pożywna propozycja na śniadanie, obiad lub kolację

Dwie muffinki jajeczne
DigiPub / Getty Images
Źródło: Moment RF
Muffinki z jajek to potrawa, która może wydawać się dość nietypowa. Muffinki kojarzą nam się zazwyczaj ze słodkimi babeczkami, więc wykorzystanie jajek jako głównego składnika może być nieco egzotycznie. Może jednak warto zmienić utarte przyzwyczajenia i spróbować nowego przepisu?

Jajka zapiekane w muffinkach to potrawa, która z pewnością wielu przypadnie do gustu wielbicielom prostych dań i niebanalnych połączeń. Ich przygotowanie nie jest trudne, a propozycji podania takich muffinek jest naprawdę wiele.

Dlaczego muffinki z jajek?

Wyobrażając sobie muffinkę, większość z nas zapewne czuje ślinę napływającą do ust, gdyż kojarzymy to ze słodkim, czekoladowym lub owocowym deserem, z pysznym kremem lub bitą śmietaną. Jednak wariacji na temat muffinek jest tak dużo, że powszechne jest również przyrządzanie muffinek z warzywami, mięsem albo właśnie jajkami.

Jaja to produkt bardzo interesujący pod względem dietetycznym. Stanowią one bowiem doskonałe źródło pełnowartościowego białka (albuminy jaja), lecytyny, luteiny i zeaksantyny. Są to związki odpowiadające za poprawę profilu lipidowego, wspomaganie pracy układu nerwowego i przede wszystkim poprawę zdolności aparatu wzrokowego. Luteina i zeaksantyna przyczyniają się do hamowania degradacji plamki żółtej w oku.

Jaja są również doskonałym źródłem żelaza. Niedobory żelaza predysponują do niedokrwistości (anemii), która stanowi bardzo groźną dla organizmu chorobę. Dlatego właśnie spożywanie jaj (na przykład w postaci muffinek z jajek) jest szczególnie zalecane w leczeniu tego rodzaju zaburzeń.

Muffinki z jajek ‒ deser, obiad czy kolacja?

Większość z nas kojarzy muffinkę ze słodkim deserem. Muffinki z jajek (inaczej jajka w foremkach na muffiny ) nie są jednak zaliczane do deserów - jest to propozycja na przepyszne śniadanie, obiad lub kolację. Różnorodność dodatków w potrawie i możliwość ich dowolnego komponowania sprawia, że danie to za każdym razem możemy przyrządzić nieco inaczej.

Do muffinek możemy wykorzystać wędliny, sery, warzywa (paprykę, pomidor, ogórek), pieczarki i wiele innych składników. Każdy, kto lubi eksperymenty w kuchni, powinien spróbować przepisu na jajka zapiekane w formie na muffiny, które zaskoczyć mogą nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

Jajka w muffinkach - czego będziemy potrzebować?

Dokładna lista składników potrzebnych do przygotowania potrawy zależy od naszych preferencji kulinarnych oraz... inwencji twórczej. Podstawowy przepis na tę potrawę jest bardzo prosty i uniwersalny, a w roli dodatków sprawdzi się wiele różnych produktów.

Oto jedna z propozycji:

Składniki (porcja na 6 muffinek):

· 3 jaja,

· 2 łyżki mleka,

· 100 g polędwicy sopockiej,

· 50 g sera żółtego,

· 50 g papryki,

· natka pietruszki,

· ulubione przyprawy (np. bazylia, oregano, tymianek),

· pieprz i sól.

Sposób przygotowania babeczek jest bardzo prosty, dlatego każdy powinien poradzić sobie z tą potrawą. Aby przyrządzić muffinki z jajek, musimy przede wszystkim zaopatrzyć się w specjalne foremki do pieczenia muffinek. Najlepie,j żeby były to foremki silikonowe, gdyż ich papierowe odpowiedniki mogą przemoknąć podczas przygotowania dania. Oczywiście niezbędny będzie także piekarnik, który rozgrzewamy do temperatury 180 stopni Celsjusza.

Sposób przygotowania muffinek z jajek krok po kroku:

1. Rozbijamy jajka i umieszczamy je w misce (nie rozdzielamy żółtek od białek).

2. Do jajek dodajemy: mleko, sól i pieprz i roztrzepujemy widelcem do uzyskania masy o jednolitej konsystencji.

3. Dodajemy do masy przygotowane wcześniej dodatki (np. pokrojoną drobno paprykę, polędwicę, natkę pietruszki).

4. Dodajemy starty ser żółty (świetnie sprawdzi się też mozzarella) - jego dodatek sprawi, że smaki się połączą, a babeczka będzie dobrze związana i stabilna.

5. Wylewamy przygotowaną masę do silikonowych foremek na muffinki.

6. Foremki umieszczamy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza.

7. Pieczemy ok. 20 minut, po czym natychmiast wyjmujemy babeczki z piekarnika (warto wcześniej sprawdzić wykałaczką bądź patyczkiem, czy babeczka w środku nie jest surowa).

8. Muffiny z jajek najlepiej smakują podane na ciepło.

Zobacz film: Muffin kurczakowo-marchewkowy.

Zobacz film: Muffin kurczakowo-marchewkowy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości