Mount Everest. Najwyższa i najciekawsza góra świata. Jak się na nią wspiąć?

Mount Everest - ciekawostki o najwyższym szczycie świata
-Rzeczywiście góra nie jest uznawana za jakoś szczególnie ładną – przyznał fotoreporter Piotr Piotr Trybalski, który na temat Mount Everest wie dosłownie wszystko. Jakie ciekawostki wiążą się z nazwą góry? Czy każdy może bez problemu się na nią wspiąć?

Ciekawostki o największej górze świata

Fotoreporter Piotr Trybalski na samym początku rozmowy przytoczył anegdotę z 1953 roku, kiedy to po pierwszym zdobyciu Mount Everestu szef wyprawy John Hunt powiedział, że wreszcie teraz mogą zająć się wspinaczką.

Tak jakby zdobycie Mount Everestu nie było wspinaczką tylko załatwieniem jakiegoś problemu geopolitycznego wysokościowego. Rzeczywiście ta góra nie jest uznawana za jakoś szczególnie ładną chociaż, chociaż ładna jest wspinaczkowo na drodze normalnej

-opowiada fotograf.

Kłopotliwe nazewnictwo góry

Obecna nazwa góry wywodzi się od nazwiska Georga Everesta, Walijczyka. Została nadana w 1865 roku. Zanim najwyższa góra świata została Mount Everestem nazywano ją przeróżnie. Czomolungma (to nazwa tybetańska) i Bogini Matka Śniegu oraz Sagarmatha, to po nepalsku, i znaczy Czoło Nieba.

Wysokość Everestu to…?

Pierwszego i prawidłowego pomiaru dokonano w ramach wspomnianych pomiarów w Indiach. Miało to miejsce w 1852 roku i dokonał tego młody hinduski mierniczy Radhanath Sikdar, który ogłosił że Everest mierzy 8840 metrów. Niestety mało kto wierzył Hindusowi... Wcześniej uważano, że jest to ekwadorski wulkan Chimborazo o wysokości 6267 m, potem Nanda Devi, 7816 m, Dhaulagiri, 8167 m i w końcu K2 8611 m. Nepal oficjalnie podał wysokość Everestu w 1955 roku - 8848 m n.p.m., potwierdzając tym samym pomiary Hindusa z 1852 roku.

Czy każdy może wejść na Everest?

Na Mount Everest prowadzą dwa rodzaje wejść tzw. "normalne" - od strony Tybetu i od Nepalu oraz "sportowe". Jednak, jak zaznaczył nasz ekspert, aż 90 proc. podejść na szczyt odbywa się trasą normalną.

Rekordy związane z Everestem

  • Nepalczyk, który wszedł 24 razy, ma 50 lat
    • Ryszard Pawłowski - wszedł 5 razy (polski rekord)
      • Lakpa Gelu - wszedł w najkrótszym czasie: 10 h 56 min
        • Yūichirō Miura - miał 80 lat jak wszedł (Japonia)
          • 17 lutego 1980 - pierwsze wejście zimowe (Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki)
            • 1978 - pierwsze wejście bez dodatkowego tlenu (Reinhold Messner and Peter Habeler)
              • 2000 - pierwszy zjazd na nartach (Davo Karničar)

                Zobacz też:

                Autor: Magdalena Gudowska

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości