Co nas motywuje do działania i samodoskonalenia? Motywacja do pracy wśród pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa o prace. Kobieta przepytuję drugą kobieę
Sofie Delauw / Getty Images
Źródło: Cultura RF
Motywacja do pracy jest niezbędna, ale każdego z nas co innego mobilizuje. Motywacja do pracy jest często jednym z tematów na rozmowie kwalifikacyjnej, a odpowiedź na to pytanie daje rekruterowi wiedzę na temat kandydata i jego potrzeb. A co sprawia, że rośnie nasza motywacja do pracy nad sobą?

Praca od wieków jest istotna w życiu człowieka. Równie ważna jest motywacja do pracy. Świadectwem tego są cytaty poświęcone tej tematyce. Wiele znanych osobistości wypowiedziało słowa, które nadal są przytaczane, stanowią motto i inspirację. Część z nich może być bodźcem skłaniającym do zmiany pracy, a część pomoże w swojej pracy dostrzec coś głębszego. Jednak motywacja do pracy to nie tylko cytaty . Jest ona niezbędna, byśmy mieli chęć do pracy nad sobą i powierzonymi zadaniami. Często również podczas rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie o to, co nas motywuje. Jak się przygotować do odpowiedzi na to pytanie, a jakie odpowiedzi najczęściej są udzielane?

Motywacja do pracy – popularne cytaty

W zależności od tego, jaka jest nasza sytuacja życiowa, motywacja do pracy może być zmienna i dotyczyć innych aspektów, podobnie jak cytaty z nią związane. Jeżeli chcemy zmienić pracę, męczymy się w niej, ale nie potrafimy podjąć ostatecznej decyzji o sporządzeniu dokumentów aplikacyjnych, z pomocą przychodzi Steve Jobs: „Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go na bycie kimś, kim nie jesteś”. Co, kiedy ogarnia nas zniechęcenie przez kolejne porażki, a motywacja do pracy spada? Oto cytat Wayne’a Gretzky’ego: „Pudłujesz 100% strzałów, jeśli w ogóle ich nie wykonujesz”. A jeżeli potrzebujemy motywacji do pracy nad sobą , słowa, które wypowiedział Brian Tracy będą odpowiednie: „Twoje życie staje się lepsze, tylko gdy Ty stajesz się lepszym”. Równie inspirujących treści można znaleźć wiele, wystarczy otworzyć swój umysł!

Motywacja do pracy na rozmowie kwalifikacyjnej

Wiele rozmów kwalifikacyjnych przebiega na podstawie podobnego schematu. Pytania, jakie słyszą kandydaci, często są takie same lub podobne. Jednym z nich jest motywacja do pracy. Na rozmowie kwalifikacyjnej pojawiają się różne odpowiedzi, nie zawsze dotyczą one tego, co rzeczywiście stanowi motywację przyszłego pracownika. Podaje się z reguły możliwość dalszego rozwoju albo przyjazną atmosferę. W części przypadków odpowiedzi te są powielane dlatego, że kandydat sam nie zastanowił się, co jest jego motywacją do pracy , a na rozmowie kwalifikacyjnej nie ma na to czasu. A niektórzy nie są na tyle odważni, by przyznać się, że motywatorem są na przykład pieniądze.

Dlaczego odpowiedź na pytanie o motywację do pracy lepiej przygotować przed rozmową kwalifikacyjną?

Kiedy ktoś zada pytanie o motywację do pracy na rozmowie kwalifikacyjnej , nie robi tego bezcelowo. Wszyscy mamy inną sytuację życiową i osobowość, a każdy pracownik ma inne potrzeby. Dzięki udzielonej odpowiedzi rekruter może poznać bliżej kandydata i spróbować odnieść jego potrzeby do zasad funkcjonowania organizacji. Wcześniejsze zastanowienie się nad tym, co daje nam motywację do pracy przyda się nie tylko na rozmowie kwalifikacyjnej . Dzięki temu, że się dłużej nad tym zastanowimy i szczerze sprecyzujemy nasze motywatory, będziemy mieli większą wiedzę na swój własny temat. Odkryjemy, co sprawia, że mamy motywację do pracy nad sobą. Czasem motywację do pracy pomagają określić cytaty , jak te wspomniane wyżej, czasem jednak są one niewystarczające.

Motywacja do pracy nad sobą – najczęstsze motywatory

Dzięki sprecyzowaniu tego, co stanowi bodziec pobudzający motywację do pracy nad sobą, można zweryfikować, czy obecne miejsce zatrudnienia spełnia nasze potrzeby. My sami zyskujemy informację, czym powinniśmy się kierować wybierając kolejną firmę. Znając siebie, nie tylko zyskamy motywację do pracy nad sobą , ale też obowiązki zaczniemy wykonywać efektywniej, poczujemy się bardziej usatysfakcjonowani i spełnieni. Wśród najczęstszych motywatorów, jakie są wyszczególniane, znajdują się m.in. prestiż, osiągnięcia, niezależność, pieniądze, rozwój osobisty i zawodowy, atmosfera w miejscu pracy, rodzina, zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Osoby ambitne, dla których ważne zdobywanie nowych doświadczeń, bardziej będą ceniły możliwość ukończenia szkoleń czy studiów podyplomowych. Natomiast motywację do pracy nad sobą i nad lepszym wykonywaniem obowiązków u osoby mającej małe dzieci, będzie stanowiła dobra polityka prorodzinna. Z kolei ktoś, kto woli pracować na stanowisku samodzielnym niż w grupie, dla odpowiedniej motywacji do pracy wymieni niezależność. Na rozmowie kwalifikacyjnej mogą pojawić się wszystkie wymienione motywatory, a im bliższe będą stanu faktycznego, tym lepiej.

Zobacz film: Na ile wyceniasz swoją pracę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Cultura RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości