Świat

Kamienne miasto Montepulciano – Włochy i ich malownicza kwintesencja

Montepulciano miasto we Włoszech

Fot. Getty Images/David Pinzer Photography

Świat

Kamienne miasto Montepulciano – Włochy i ich malownicza kwintesencja

Montepulciano miasto we Włoszech

Fot. Getty Images/David Pinzer Photography

Montepulciano to kamienne miasto położone w malowniczej Toskanii. Sama miejscowość i jej okolice wyglądają jak obrazek wyciągnięty prosto z pocztówki z Włoch. Niezwykłe widoki, smaczne wino i malownicze miasteczka Toskanii potwierdzają, że to idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek.

Co widzisz, gdy myślisz o Włoszech? Prawdopodobnie wypalone słońcem pola, ciągnące się kilometrami winnice i malownicze kamienne miasta. Taka jest właśnie Toskania . Co widzisz, gdy myślisz o Toskanii? Z pewnością kamienne mury miast, aleje strzelistych cyprysów i kręte uliczki pachnące ziołami i pizzą. Takie jest właśnie Montepulciano . Nie bez powodu bowiem nazywane jest ono kwintesencją całych Włoch.

Zobacz też:  Kokkino Nero – polska wioska w Grecji: atrakcje turystyczne, plaże, pogoda >>> 

Toskania – widoki, jakich nie znajdziesz nigdzie indziej

Region Toskania leży w samym sercu Italii, w Apeninach Północnych oraz nad morzami Liguryjskim i Tyrreńskim. Od północy graniczy z Ligurią oraz Emilią-Romanią, na wschodzie z Umbrią i Marche, od południa z Lacjum. Region ten jest jednym z popularniejszych kierunków turystycznych na świecie, a mimo to znaleźć tu można ciche, wolne od tłumów turystów zakątki. Co czyni Toskanię tak wyjątkową? Wymieniać można by było w nieskończoność: regionalna włoska kuchnia, najlepsze światowe wina, bajkowe krajobrazy, wiecznie piękna pogoda, piaszczyste plaże, malownicze kamienne miasta, zabytki światowej sławy... To wszystko sprawia, że sezon turystyczny w Toskanii nigdy się nie kończy. Północna część regionu słynie przede wszystkim z jej stolicy – pełnej słynnych zabytków Florencji i krzywej wieży w Pizie. Toskania Południowa to takie malownicze miasteczka jak chociażby Siena, Montepulciano czy Cortona . Zwiedzanie ich to idealny pomysł dla turystów szukających oddechu i kwintesencji włoskiego stylu.

Wino Montepulciano – smak, którego się nie zapomina

Montepulciano to mała miejscowość w prowincji Siena. Słynie przede wszystkim z produkcji znanego na całym świecie wina. Wznoszące się na wzgórzu miasto i jego mury obronne otoczone są zewsząd ciągnącymi się kilometrami winnicami. Pod względem powierzchni winnic winorośl Montepulciano jest czwartą z odmian uprawianych we Włoszech (zaraz po sangiovese, catarratto i trebbiano). W samym miasteczku nie sposób nie zauważyć licznych sklepów i sklepików z winami oraz akcesoriami do wina i winniczek. Na każdym kroku możemy też skosztować wyrobów regionalnych w klimatycznych winiarniach lub udać się na elegancką degustację wina. Co roku w Montepulciano odbywa się Bravio delle Botti, czyli wielki konkurs toczenia beczek. Szesnastu reprezentantów wszystkich dzielnic miasta staje wówczas do wyścigu po kamiennych i wąskich uliczkach miasta. Imprezie towarzyszy duży festyn, na którym skosztować można różnorodnych wyrobów regionalnych. Montepulciano to jednak nie tylko wino . W miasteczku znajdziemy piękne, spacerowe dzielnice oraz liczne zabytki, takie jak chociażby wystawny ratusz miasta, kościół San Biagio, kościół pw. św. Agnieszki czy Palazzo Bucelli. Ciekawostką ze świata popkultury jest fakt, że w Montepulciano kręcono sceny do filmu “Zmierzch. Księżyc w nowiu”.

Zobacz też: Norwegia i jej atrakcje – zwiedzamy Lofoty >>> 

Włochy, Montepulciano i okolice – Cortona, Siena i Montalcino

Jeśli zdecydujemy się na urlop w Montepulciano, powinniśmy zwiedzić również jego okolice. Każde miasteczko Toskanii to inna historia i inne zaskakujące obiekty. Wszystkie zaś są równie urokliwe i warte odwiedzenia.

Cortona, Włochy (30 km od Montepulciano) – Cortona to małe miasteczko położone we wschodniej Toskanii. Możemy zobaczyć tam m.in. XIII-wieczny ratusz z charakterystycznymi otwartymi schodami, pięknie zdobiony Palazzo Casali, twierdzę florenckiego rodu Medyceuszy oraz katedrę Santa Maria.

Siena, Włochy (59 km od Montepulciano) – Siena to średniej wielkości miasto turystyczne i uniwersyteckie. Została w niej zachowana w pełni antyczna struktura miasta. Podczas pobytu w Sienie można zajrzeć do jednej z licznych włoskich restauracji, caffeterii , lodziarni lub winiarni. Zwiedzanie warto rozpocząć od Piazza del Campo – wielkiego placu w sercu miasta, XII-wiecznej katedry i pięknego ratusza. Następnie przejść po bocznych uliczkach pełnych sklepów z pamiątkami i klimatycznych kawiarni. Zabytkowe centrum Sieny zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Zobacz też: Najpiękniejsze miejsca i atrakcje Ligurii >>> 

Montalcino (36 km od Montepulciano) – Montalcino to malutka miejscowość z wielkim duchem. Na tak małej powierzchni (zaledwie 246 km²) znaleźć można wiele cennych zabytków: XIV-wieczną fortecę, klasztor św. Augusta oraz górującą nad miastem katedrę.


Co sądzisz o tym artykule?
54
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0