Stare monety polskie – towar chodliwy od wielu lat

Monety
Fot. imran kadir photography/ Getty Images
Monety polskie mają wielu miłośników na całym świecie. Na rodzimym rynku można znaleźć stare monety polskie, a wśród nich prawdziwe rarytasy, które sprzedaje się później za spore kwoty.

Większość ludzi ma poupychane w pudłach lub szafkach pamiątki z przeszłości. Wśród nich nierzadko znajdują się także złote monety polskie, których wartość niekiedy zaskakuje ich właścicieli. Poszukiwaniem i badaniem tych „skarbów” zajmuje się nie tylko numizmatyka. Monety polskie interesują bowiem ludzi z przeróżnych środowisk.

  • Polskie monety – co warto o nich wiedzieć?
    • Jakie rodzaje złotych monet polskich są dostępne na rynku numizmatycznym
      • Srebrne monety polskie
        • Najdroższe monety polskie
          • Monety polskie obiegowe – czy wśród nich są egzemplarze kolekcjonerskie?
            • Gdzie można sprzedać stare monety polskie

              Polskie monety – co warto o nich wiedzieć?

              Pierwszymi polskimi monetami można określić srebrne denary rzymskie. Dotarły one na ziemie polskie w połowie II w. n.e. Płacono nimi zarówno na Śląsku, jak i Pomorzu czy w Wielkopolsce. Jak wskazuje nazwa, do Polski dotarły z Republiki Rzymskiej, a tam z kolei przetransportowano je z Bliskiego Wschodu.

              Na polskich ziemiach można było znaleźć również monety z krajów arabskich. Obszarem ich występowania było wybrzeże Morza Bałtyckiego. Jednak polski system monetarny, któremu zawdzięczamy prawdziwe polskie monety, powstał po tym, jak monety z Niemiec opanowały rodzimy rynek.

              Zarówno denary, jak i późniejsze monety arabskie i niemieckie nie były emitowane w Polsce. Dopiero za sprawą Bolesława Chrobrego nastąpiła pierwsza emisja monet. Mowa o denarach Princes Polonie i Gnezdun Civitas. Nie były może aż tak imponujące jak późniejsze złote monety polskie, lecz wpłynęły korzystnie na rozwój rodzimego systemu monetarnego.

              Zobacz też: 

              Monety okolicznościowe

              Jakie rodzaje złotych monet polskich są dostępne na rynku numizmatycznym

              Złote monety to zarówno atrakcyjna pamiątka, jak i dobra inwestycja finansowa. Na rynku numizmatycznym można znaleźć różne rodzaje złotych monet. Są nimi np. monety bulionowe, wykonane w całości z metalu szlachetnego, którym może być złoto lub srebro. Ze złota bite są również monety kolekcjonerskie, ale ich wartość nie polega na tym, że do ich produkcji wykorzystano cenny kruszec, lecz że jest ich niewiele i są atrakcyjne wizualnie. Jak widać, nie tylko przedwojenne polskie monety mają wysoką wartość kolekcjonerską.

              Srebrne monety polskie

              Stare srebrne polskie monety to cenne zdobycze dla numizmatyków. Istniały one również w PRL, lecz wielu znawców nie potrafi określić od kiedy. Nieoficjalnie za pierwszą cenną polską monetę ze srebra uznaje się pochodzącą z 1966 roku 100-złotową monetę Mieszko i Dąbrówka – jej pierwotny nakład liczył 196859 sztuk.

              Warto też wspomnieć o przedwojennych srebrnych monetach polskich. Poszukują ich zarówno prywatni numizmatycy, jak i skupy monet. Dużym powodzeniem cieszą się egzemplarze z czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego czy powstania listopadowego.

              Zobacz też: 

              Co warto wiedzieć o sprzedaży starych monet?

              Najdroższe monety polskie

              Cennym trofeum wielu numizmatyków zbierających monety polskie jest z pewnością 100 dukatów Zygmunta III Wazy. Co ciekawe, to jedna z najdroższych i najokazalszych monet na świecie. Ten pochodzący z bydgoskiej mennicy egzemplarz jest wart ponad milion dolarów i z pewnością jest jedną z najcenniejszych monet polskich, jakie kiedykolwiek istniały. Ta złota moneta waży 348,3 g, mierzy 70 mm i została wybita w złocie wysokiej próby 967 – jego posiadaczem jest niemiecki kolekcjoner.

              W każdej z epok można znaleźć cenne monety. Nawet wśród monet polskich z PRL znajdują się białe kruki, do których zalicza się np. moneta 10-złotowa z wizerunkiem Adama Mickiewicza z 1977 roku. Wśród kolekcjonerów monet polskich cennik bywa ustalany na podstawie katalogu monet wydawanego co kilka lat.

              Do grupy monet polskich kolekcjonerskich zaliczają się niemalże wszystkie egzemplarze ze średniowiecza. Nie ma bowiem dwóch identycznych monet z tego czasu, gdyż wówczas nie istniała automatyzacja.

              Innymi wartościowymi monetami polskimi są dwie pięciozłotówki, które pochodzą z okresu 20-lecia międzywojennego. Pierwsza z nich to „sztandar”, czyli Rocznica Powstania Listopadowego, a druga Nike – rocznik 1932. Co ciekawe, Nike została wybita w ogromnym nakładzie, lecz z czasem zniknęła z obiegu, przez co dziś jest prawdziwym rarytasem.

              Monety polskie obiegowe – czy wśród nich są egzemplarze kolekcjonerskie?

              Narodowy Bank Polski niezmiennie od wielu lat wybija te same monety, wśród których najmniejszy nominał to jeden grosz, a największy pięć złotych. Są produkowane masowo, więc teoretycznie wszystkie powinny być jednakowe. Jednak i wśród nich można znaleźć “perełki”, którymi są okolicznościowe monety polskie 2-złotowe. Wybijane są od 1995 roku i wykonane z nordyckiego złota, czyli ze stopu Nordic Gold. Co ciekawe, poszukują ich także numizmatycy, których głównie interesują dawne polskie monety.

              Zobacz też: 

              Najdroższe monety

              Gdzie można sprzedać stare monety polskie

              W Polsce i za granicą polskie monety są wciąż poszukiwane. Ogromną popularnością cieszą się aukcje prywatne lub organizowane przez domy aukcyjne. Niegdyś posiadacze monet bulionowych mogli je sprzedać w oddziale NBP, lecz obecnie nie ma już takiej możliwości. Posiadacze złota monetarnego mogą skorzystać z usług firm zajmujących się skupem złota. Monety przeważnie wysyła się do wyceny drogą elektroniczną.

              Stare srebrne monety można sprzedać np. w lombardzie. Niemniej jednak zaoferowana tam cena może być średnio satysfakcjonująca. Niekiedy udają się tam osoby, które nie wiedzą, ile są warte stare polskie monety i przez to dokonują niekorzystnych transakcji.

              Zobacz film: Największa moneta. Źródło: Dzień Dobry TVN

              Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości