Modrzew – odmiany i uprawa. Zastosowanie drewna modrzewiowego

Modrzewie
Fot: Federica Grassi / gettyimages.com
Modrzew należy do roślin iglastych, dlatego jego główną cechą charakterystyczną są gęsto rozsiane pączki złożone z krótkich, miękkich igieł. Drzewo zrzuca je na zimę, by na wiosnę odrodzić się od nowa – jest to rzadka właściwość, dzięki której modrzew staje się coraz bardziej popularną ozdobą ogrodu.

Wśród najpopularniejszych odmian wyróżnia się modrzew europejski, modrzew syberyjski i modrzew japoński. Często wybiera się także modrzew na pniu, którego korona osadzona jest na wysokim pniu. Jest efektowny, a przy tym zajmuje mniej miejsca, dlatego można go wykorzystać w niewielkim ogrodzie, na tarasie czy balkonie.

Modrzew – co to za roślina?

Modrzew należy do roślin z rodziny sosnowatych, iglastych. Jest bardzo popularnym drzewem, które spotyka się w lasach, parkach i ogrodach. Modrzew może osiągać wysokość nawet 40-50 m. Do tych drzew zalicza się wiele gatunków, m.in. europejskie czy azjatyckie. Ciekawą odmianą jest też modrzew na pniu, który nadaje się do sadzenia nawet w niewielkim ogrodzie, a także do uprawy w doniczkach. Cechą, dzięki której modrzew jest rośliną naprawdę wyjątkową, jest zrzucanie igieł na zimę. Są one drobne, miękkie i delikatne, więc łatwiej odpadają. Igły nie są na tyle odporne, aby przetrwać całą zimę, dlatego odradzają się w porze wiosennej. Ponadto roślina pozbywa się igliwia, aby zmniejszyć straty w gospodarce wodnej. Modrzew, zmieniając się w okresie jesiennym, może pochwalić się także wielobarwnym kolorem, tak jak to wygląda w przypadku drzew liściastych. Sadząc modrzew, trzeba pamiętać, aby miał dużo miejsca, niezbędnego do prawidłowego wzrostu szerokiej korony.

Modrzew – odmiany

Modrzew, jak większość roślin, ma swoje odmiany i rodzaje, które różnią się wielkością czy kształtem korony. Wśród podstawowych gatunków drzewa wyróżnia się:

· Modrzew europejski – jest sadzony w całym kraju (w lasach, parkach i ogrodach), choć naturalnie występuje jedynie w górach. Jest drzewem wysokim, sięgającym 40-50 metrów. Zajmuje dużo miejsca, korona ma charakterystyczny, stożkowaty kształt, dolne gałęzie są lekko zwisające. Modrzew europejski odznacza się szybkim wzrostem i żywotnością nawet do 600 lat. Rośliny te lubią światło, są odporne na mrozy, ale źle znoszą suszę.

· Modrzew syberyjski – pochodzi z surowych obszarów Syberii, dzięki temu osiąga doskonałą trwałość i wytrzymałość. Jest bardziej twardy od sosny, brzozy i modrzewia europejskiego. Może osiągać wysokość do 45 metrów, choć uprawiany w kraju jest niższy (do 20 metrów). Jego korona złożona jest z luźno usytuowanych gałęzi w strukturze stożkowatej. Igły i szyszki tej odmiany są dość duże. Ze względu na region pochodzenia jest przyzwyczajony do dużych mrozów, dlatego źle znosi wysokie temperatury – może być wtedy zaatakowany przez szkodniki lub choroby.

· Modrzew japoński – jego naturalnym obszarem występowania są górskie tereny Japonii. Może mieć do 45 metrów wysokości. Ma szeroki rozstaw korony o kształcie stożkowatym, gałęzie skierowane są lekko ku wierzchołkowi. Szyszki niewielkie, z zawiniętymi na zewnątrz krawędziami.

· Modrzew polski – niekiedy uznawany za odrębną odmianę, ale często widnieje jako podgatunek modrzewia europejskiego. Występuje w górskich obszarach kraju, ma niewielkie igły. W wielu polskich rezerwatach przyrody jest chroniony. Cechuje go nieregularny kształt korony. Szyszki modrzewia polskiego są małe o grubych, skierowanych do wewnątrz łuskach. Modrzew polski szybko rośnie, ma małe wymagania glebowe i rzadziej niż gatunek europejski zapada na choroby.

· Modrzew pendula - to gatunek charakterystyczny dla odmiany takiej jak modrzew na pniu . Ta wyjątkowa roślina znajduje zastosowanie w mniejszych ogrodach, balkonach czy tarasach. Posiada długie pędy obrośnięte igłami, które majestatycznie opadają, tworząc formę „płaczącą”. Modrzew szczepiony na pniu typu pendula lubi rosnąć w miejscach nasłonecznionych, na glebie przepuszczalnej i średnio wilgotnej. Jest to gatunek odporny na mróz. Może mieć różne wysokości – do około 2 metrów, ale w sklepach dostępne są też niższe wersje. Do zalet drzewka dodamy odporność na zanieczyszczenia, dlatego można je uprawiać w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Modrzew – zastosowanie

Jeśli chodzi o wytrzymałe, solidne drzewo jakim jest modrzew, zastosowanie pozyskiwanego z niego drewna jest bardzo różne. Popularny w budownictwie jest modrzew syberyjski. Taras wykonany z takiego materiału jest bardzo trwały, odporny na różne warunki atmosferyczne (szczególnie mróz). Podłoga z modrzewia syberyjskiego nie wymaga częstej konserwacji, jest też mniej narażona na gnicie ze względu na to, że drewno to nie chłonie wilgoci. Warto podkreślić działanie lecznicze rośliny takie jak modrzew. Szyszki zebrane w okresie maja i czerwca, kiedy są jeszcze zielone, można zasypać warstwowo z cukrem tworząc syrop – wspomaga on leczenie dolegliwości górnych dróg oddechowych i infekcji wirusowych.

Modrzew jako drewno ma dużą ilość sęków, jest lekkie, a jednocześnie trwałe i elastyczne, co ułatwia jego obróbkę. Modrzew pospolity wykorzystuje się w produkcji mebli jako sklejki czy płyty wiórowe. Drewno modrzewiowe dobrze sprawdza się jako boazeria lub podłogi. Drewno, które daje modrzew z najtrwalszych gatunków, znajduje zastosowanie nawet w górnictwie czy kolejnictwie.

Zobacz film: Jak dbać o rośliny? Źródło: Dzień dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości