Prawie połowa Polaków ma pozytywne skojarzenia z emeryturą

Emerytura
Fot. Getty Images/DaniloAndjus
Według przeprowadzonych badań ok. 40 procent Polaków ma pozytywny stosunek do emerytury. Zdaniem przyszłych rencistów jest to czas odpoczynku oraz rozwijania swoich pasji. Niestety nie każdy ma taką wizję swojej przyszłości. Emerytura niektórym kojarzy się również z poważnymi problemami.

"Około 40 proc. Polaków można określić jako spokojnych optymistów, czyli osoby, które nie unikają tematu emerytury, często o niej myślą, ale z pozytywnym nastawieniem. Według nich to czas odpoczynku, a także rozwijania swoich pasji i hobby. W porównaniu do pozostałych grup duża część osób należących do tej grupy uważa, że ich sytuacja poprawi się na emeryturze, albo przynajmniej nie zmieni" - są to dane z badania zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia.

Optymistyczna wizja emerytury

Zauważono, że takie osoby chętnie planują swoją przyszłość po skończeniu kariery zawodowej. Uważają, że ich życie będzie finansowane z emerytury oraz własnych oszczędności. Ankietowani tej grupy, przykuwają uwagę do zabezpieczenia finansowego - dlatego też gromadzą środki na przyszłość. Według nich najlepsze sposoby na odkładanie pieniędzy to: trzymanie oszczędności w banku i inwestowanie w nieruchomości. 

Zobacz także: Emeryci zaciągają pożyczki, by wspomóc najbliższych

Problemy finansowe i zdrowotne

Jedną czwartą pytanych określono jako zatroskanych realistów - grupę posiadającą najwięcej negatywnych skojarzeń z emeryturą. Tej grupie osób emerytura kojarzy się z problemami finansowymi i zdrowotnymi. Uważają, że ich sytuacja ulegnie zmianie - obniży się ich standard życia. Myślą o dalszej pracy zawodowej podczas emerytury oraz przejściu na nią najpóźniej jak to możliwe. 

Dodatkowo osoby te nie myślą i nie planują jeszcze swojej emerytury. Ok. 27 proc. z nich nie odkłada oszczędności na przyszłość. Zapytani o najlepsze sposoby na oszczędzanie - podobnie wskazują na konto oszczędnościowe w banku lub inwestycję w nieruchomości. 

Oszczędności na przyszłość

"Statystyczny Polak żyje coraz dłużej - tak wynika z różnych dostępnych badań. Tym bardziej ważna staje się odpowiedź na pytanie: jak sfinansować życie na emeryturze? Co prawda duża część Polaków pozytywnie myśli o tym czasie, ale niestety zbyt mała grupa oszczędza lub inwestuje swoje środki, z których będzie można skorzystać za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat" - komentuje prezes IZFiA prof. Marcin Dyl.

Prezes zaznaczył, że za kilka miesięcy rusza program PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe. "Miejmy nadzieję, że dzięki niemu wzrośnie odsetek naszych rodaków, którzy w taki sposób dysponują swoim pieniędzmi, aby aktywnie spędzić czas na emeryturze. Do wzrostu odpowiedzialności za swoją przyszłość emerytalną z pewnością przyczyni się także rozwiązanie kwestii OFE ogłoszone w ostatnich dniach przez premiera Morawieckiego" - dodaje.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na próbie 1200 Polaków w wieku 18-64 lata. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania (z wyłączeniem osób przebywających na rencie, emeryturze lub uprawnionych do wcześniejszego przejścia na emeryturę). 

Źródło: PAP

Zobacz także: Jak wyliczyć emeryturę według nowych zasad? Na co warto uważać w gąszczu zawiłości prawnych?

Zobacz film: Jak zmienią się emerytury Polaków? Źródło: Dzień Dobry TVN
podziel się:

Pozostałe wiadomości