Mikropenis = mikro problem? Niekoniecznie. Mikropenis — leczenie, które przynosi skutki

Mężczyzna z miarką mierzy małego penisa
fot. Björn Forenius/Getty Images
Mężczyźni od wieków mają obsesję na punkcie swoich przyrodzeń. Obserwują je i porównują z innymi (czy to na żywo, czy tymi widzianymi w filmach porno), a ich marzeniem jest ogromny, idealnie prosty penis. Czasem jednak skąpiej obdarzeni przez naturę mężczyźni popadają w kompleksy i uważają, że ich mikropenis to przekleństwo.

Zauważmy, jednak, że takie określenie często używane jest na wyrost.

Kiedy mamy do czynienia z mikropenisem?

Mikropenis charakteryzuje się długością 2-4 cm w stanie spoczynku oraz mniej niż 7 cm we wzwodzie. Dość łatwo zauważyć nieprawidłowość, gdyż średnia europejska wynosi bez erekcji 8,5-10 cm (mierząc od podstawy), oraz 14-18 cm z nią. Warto zaznaczyć, że wahania o ok. 4 cm w jedną lub drugą stronę nie są powodem do niepokoju. Mały członek nie jest definiowany jako jednostka chorobowa sama w sobie, a jedynie jako objaw kliniczny.

Mikropenis przynosi skutki nie tylko fizyczne, ale i psychiczne, które powodują zaburzenia postrzegania własnego ciała, kompleksy, strach przed bliskością i seksem. Utrudnia także życie, ponieważ „ mały siusiak ” zmusza do unikania miejsc, w których trzeba się rozebrać, czyli np. takich jak basen, sauna, szatnia.

Przyczyny małego penisa

Mikropenis spowodowany może być wieloma nieprawidłowościami, które nie są jeszcze do końca znane i zdefiniowane. Przypuszcza się, że są to głównie zaburzenia wydzielania się hormonów androgennych w płodowej fazie życia. Domniemuje się też, że mikropenis wynikać może z nieprawidłowej czynności jąder, które produkują zbyt małą ilość testosteronu, niedorozwoju ciał jamistych, czy wad genetycznych polegających, na nieprawidłowym pobieraniu testosteronu z jąder. Pewnego rodzaju leki przyjmowane przez matkę w czasie ciąży mogą również powodować tego typu zaburzenie, dlatego ważne jest, aby ciężarne przyjmowały substancje, które są dla nich bezpieczne i nie uszkadzają płodu. Do przyczyn mikropenisa można zaliczyć też ogromną, patologiczną otyłość oraz zatrucie toksynami.

Mikropenis a zapłodnienie

Jeżeli mężczyzna mający mikropenisa uprawia seks (czerpiąc z niego przyjemność lub jedynie pokonując strach i lęk przed zbliżeniem), możliwe jest zapłodnienie partnerki. Nie ma określonej minimalnej długości penisa zdolnego do zapłodnienia, więc nawet mężczyźni z tą przypadłością mogą być szczęśliwymi ojcami.

Mały siusiak u niemowlaka

Mikropenis u niemowlaka może być szybko rozpoznany przez rodziców i łatwo zdiagnozowany przez lekarza. Przyczyną niepokoju rodziców noworodka może być długość penisa dziecka mniejsza 1,9 cm. Mikropenis w takim przypadku wynika z zaburzeń hormonalnych lub wad genetycznych Wciąż jednak różnego rodzaju specjaliści przeprowadzają badania, które mają na celu stuprocentowe potwierdzenie tej teorii.

Mały siusiak u dziecka może być wyleczony hormonalnie — w tym przypadku liczy się jednak czas, ponieważ szybciej podjęte dalej lepsze rezultaty.

Młodych rodziców uprzedzamy, że penis malucha może czasem „zniknąć”, czyli schować się pośród wałeczków skóry. Dochodzi do tego zwłaszcza u bardziej pulchnych chłopców, dlatego istotny jest dokładny pomiar i obserwacja.

Mikropenis — leczenie

Jak każda przypadłość, mały członek , również może być wyleczony. Jak wspomniano wcześniej, możliwe jest podjęcie leczenia hormonalnego. Przynosi ono dobre efekty u dzieci w wieku 2-3 miesięcy. Leczenie tego typu jest zalecane i kontrolowane przez androloga dziecięcego. Warto zaznaczyć, że leczenie hormonalne u dorosłych nie jest wykluczone. Dojrzali mężczyźni, którym doskwiera mikropenis , mogą zdecydować się również na zabieg chirurgiczny. Chirurgia plastyczna stawia coraz to nowe możliwości przed dorosłymi leczącymi mikropenisa. Oferowane aktualnie protezy członka idealnie spełniają swoją funkcję i pozwalają poczuć się stuprocentowym mężczyzną.

Powiększanie penisa

Mimo ogromnej różnicy między mikorpenisem a kompleksem małego penisa, zdrowi panowie niezadowoleni z wymiarów swojego członka również mogą pozbyć się kompleksów i poprawić jakość swojego życia seksualnego. Nowoczesna medycyna umożliwia powiększenie w pełni rozwiniętych penisów wieloma, różnorakimi metodami. Jedną z nich jest operacyjne wydłużenie penisa poprzez wstrzyknięcie w penisa tkanki tłuszczowej pobranej z innych miejsc czy poluzowania więzadeł. Niezwykle popularne staje się wykonywanie zabiegów na bazie kwasu hialuronowego czy korzystanie ze specjalnych pompek próżniowych. Metody te pozwalają nie tylko wydłużyć, ale i co ważniejsze pogrubić członka o kilka centymetrów. Mężczyźni stosują także wszelkiego rodzaju kremy, tabletki i ćwiczenia, by mały członek pozostał tylko wspomnieniem.

Zobacz film: rewolucja w męskiej chirurgii intymnej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości