Mieszkanie za „opiekę” i dodatkowe pieniądze. Jak nie dać się oszukać?

Mieszkanie za opiekę. Jak twierdzą notariusze, wśród starszych osób widać wzrost zainteresowania takim sposobem przekazania swojego majątku. Jak zatem sporządzić taką umowę i co jest kluczowe, aby nie zostać oszukanym? W studiu Dzień dobry TVN zapytaliśmy o to mecenas Elizę Kunę.

Renta dożywotnia

Mieszkanie za opiekę jest coraz częstszym zagadnieniem w starzejącym się społeczeństwie w Polsce. Jednak przy tego typu transakcjach, gdzie seniorzy przekazują mieszkania w zamian za opiekę, zaleca się zachowanie wzmożonej ostrożności. W momencie podpisania umowy osoba starsza automatycznie przestaje być właścicielem nieruchomości.

W Polsce od jakiegoś czasu istnieją legalne i w pełni profesjonalne instytucje, które zajmują się zawieraniem umów z osobami w podeszłym wieku. Są to tzw. renty dożywotnie. Umowa o rentę dożywotnią zawiera zapis, mówiący o tym, że osoba, która wyzbywa się mieszkania może w nim zamieszkiwać do końca swoich dni.

Co więcej, w zamian za to, że przepisuje mieszkanie w danym momencie życia, będzie dodatkowo otrzymywać świadczenie. Dla Seniora będą to dodatkowe pieniądze do emerytury.

>>>Zobacz też: Leżała na klatce, by zwrócić uwagę. Oddała mieszkanie za opiekę.

Czy renta dożywotnia się opłaca?

Seniorzy dostając do podpisania wielostronicowy dokument u notariusza, często nie mają świadomości, że w momencie podpisania, prawnie przestają być właścicielami nieruchomości. Średnia wieku, kiedy osoby starsze wyzbywają się mieszkania to 78 lat. Zaś miesięczny dodatek dla osoby starszej za wyzbycie się mieszkania wynosi ok. 1000 zł. Mecenas Eliza Kuna ostrzega, by przed podpisaniem umowy – renty dożywotniej, przekalkulować sobie, czy suma, jaką jesteśmy w stanie ubierać ze świadczeń będzie przewyższać wartość naszego mieszkania, czy też nie.

Czy można odstąpić od umowy?

Mecenas Eliza Kuna poinformowała, że w momencie, kiedy osoby starsze chciałyby odstąpić od umowy renty dożywotniej mają taką możliwość. W sytuacji, kiedy osoba, która się zobowiązała do wypłacania Seniorowi dodatkowych środków, nie wywiązuje się z umowy i nie płaci tzw. Dożywotniej renty, Senior może takową umowę rozwiązać, ale tylko i wyłącznie za pomocą sądu.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

podziel się:

Pozostałe wiadomości