Styl Życia

Miesiąc po brexicie - jak zmieniło się życie Polaków w Wielkiej Brytanii? "Jest teraz dużo ciężej"

"Wielka Brytania miesiąc po brexicie" 

Styl Życia

Miesiąc po brexicie - jak zmieniło się życie Polaków w Wielkiej Brytanii? "Jest teraz dużo ciężej"

"Wielka Brytania miesiąc po brexicie" 

Brytyjczycy są już miesiąc poza Unią Europejską, czyli rzeczywistość brexitowa w pełni. Czy spełniły się obawy mieszkających i pracujących na Wyspie Polaków? Sprawdziła to nasza wysłanniczka w Londynie Anna Senkara.

Wielka Brytania miesiąc po brexicie

Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania oficjalnie nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Pustych półek w sklepach nie ma, ale różnica jest widoczna. 

- Aż tak źle nie jest, aczkolwiek zauważyłem, że brakuje niektórych produktów, nie ma żadnych promocji, tak jak to było wcześniej. Ostatnio byłem w polskim sklepie i chciałem kupić moje ulubione jajka organiczne w wolnego wybiegu, ale ekspedientka powiedziała, że dostawa jest opóźniona przez kolejki na granicy francusko-angielskiej. Tak że jest to na pewno w jakiś sposób odczuwalne. Nie ma wyboru owoców i warzyw, które są sprowadzane z Europy - wylicza Mariusz Woźniak, działacz polonijny. Jak przyznaje, Brytyjczycy trochę nam teraz zazdroszczą.

- Wczoraj rozmawiałem z koleżanką, której chłopak jest Brytyjczykiem i chce sobie wyrobić polski paszport, bo chcą kupić nieruchomość w Hiszpanii, a przepisy są łatwiejsze dla mieszkańców Unii Europejskiej - tłumaczy Mariusz. 

Jak żyją Polacy po brexicie

Karol Janowski od 7 lat pracuje na budowie, podobnie jak wielu Polaków na Wyspach. Jak zmieniła się ta branża po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE? 

- Teraz potrzebujemy wiz, żeby wjechać do Wielkiej Brytanii, został wprowadzony również system punktowy. Jest teraz dużo ciężej - ocenia polski budowlaniec. Nie ukrywa, że w tej chwili bardzo poważnie by się zastanowił nad przyjazdem. 

Patryk Mularski to Mister Polski UK & Ireland. Bardzo dba o sylwetkę, je dużo białka, a teraz nie może przewozić przez granicę mięsa i nabiału.

- Nie wyobrażam sobie, że nie przewiozę oscypka i że go nie zjem przynajmniej raz w tygodniu. Ostatnio moi znajomi zostali zatrzymani przez służbę celną i zostały im odebrane kanapki, które miały mięso. Spędzili 6 godzin na przesłuchaniu - opowiada mężczyzna. On sam studiuje na Wyspach i zaciągnął kredyt. Obecnie, jako nowy student nie mógłby tego zrobić.

- Zniknął też program Erasmus - dodaje Patryk.

Alfred Winiecki tworzy piękną biżuterię i wysyła ją do krajów Europy. Po brexicie będzie miał problem. 

- Będziemy musieli opisać rzecz, którą chcemy wysyłać: jaki metal, jakie kamienie, rozmiary, wypełnienie formularza zajmie dużo czasu. Po drugie będą od tego narzucać cło, które będzie kosztowało nas czy naszego klienta - tłumaczy jubiler. 

Jak rozstanie z Unią zmieniło życie Polaków na Wyspach? O tym mówiła z Londynu nasza reporterka Anna Senkara. 

Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Covidowe kłamstwo może się skończyć zwolnieniem z pracy. Jest precedensowe orzeczenie sądu

Ponad połowa małżeństw kłóci się o pieniądze. Jak poruszać temat finansów w związku?

Horoskop na luty - najkrótszy miesiąc roku. Astrolog: "Powinniśmy zająć się tym, co na co dzień ukryte"

Reporter: Anna Senkara
Co sądzisz o tym artykule?
95
30
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
5
18.02.2021
Nick
O kurcze, dziekuje, ze mi uswiadomiliscie, ze brakuje produktow. Do dzis nie bylam swiadoma.
05.02.2021
Ed.
To prawda ,w Londynie np. zaczyna panować głód.
05.02.2021
dfg
Jak oni mogą tam żyć w tych obskórnych slumsach?
05.02.2021
Anita
Nie mów ze wszystko jest bo nie ma już takiego wyboru jak było wczeniej. Owoce i warzywa ściągane są z poza Unii i jest mniejsza ilość niż wcześniej. Jednak nie uważam żeby zmieniło się aż tak bardzo zeby wracać do Polski jak niektórzy z pseudo artykułu
04.02.2021
Marta
Glupoty mowia, mieszkam w Londynie i wszystko jest w sklepach normalnie, moze jedynie na amazonie nie ma jakis produktow jak np la Roche posey Albo na dostawe trzeba czekac pare tygodni ale poza tym nic sie nie zmienilo
Rozwiń wszystkie komentarzy