Międzynarodowy dzień pizzy - święto kultowej potrawy z Włoch

Źródło: Dzień Dobry TVN
Meksyk w kuchni
Meksyk w kuchni
Sposób na idealną kaczkę
Sposób na idealną kaczkę
Smakołyki, które uwielbiają dzieciaki
Smakołyki, które uwielbiają dzieciaki
Gulasz - kulinarny hit na każdą porę
Gulasz - kulinarny hit na każdą porę
Jesienne zupy na rozgrzewkę
Jesienne zupy na rozgrzewkę
Zupy wprost wymarzone na jesień
Zupy wprost wymarzone na jesień
Rodzinne przepisy Ewy Drzyzgi
Rodzinne przepisy Ewy Drzyzgi
Międzypokoleniowe przepisy
Międzypokoleniowe przepisy
Babcine przepisy od Cristiny Catese
Babcine przepisy od Cristiny Catese
Te przepisy podbiły media społecznościowe
Te przepisy podbiły media społecznościowe
Warzywne przepisy pełne smaku
Warzywne przepisy pełne smaku
Zupy lekiem na całe zło
Zupy lekiem na całe zło
Letnie desery pełne słońca
Letnie desery pełne słońca
Postne przepisy z Półwyspu Apenińskiego
Postne przepisy z Półwyspu Apenińskiego
Nieoczywiste rybne przepisy Piotra Kucharskiego
Nieoczywiste rybne przepisy Piotra Kucharskiego
Śledziowa kuchnia na święta i nie tylko - przepisy Piotra Kucharskiego
Śledziowa kuchnia na święta i nie tylko - przepisy Piotra Kucharskiego
Jesienne przepisy z kiełbasą
Jesienne przepisy z kiełbasą
Ciasto na lato, desery na upały
Ciasto na lato, desery na upały
Kulinarne wspomnienia z greckiej wyspy
Kulinarne wspomnienia z greckiej wyspy
Desery idealne do kawy
Desery idealne do kawy
Pomysł na wielki gar letniej zupy
Pomysł na wielki gar letniej zupy
Owocowe desery idealne w upalne dni
Owocowe desery idealne w upalne dni 
Pomysły na pyszne desery lodowe
Pomysły na pyszne desery lodowe
3D w tortownicy
3D w tortownicy
1 wywar 3 zupy
1 wywar 3 zupy
Lodowe desery we włoskim stylu
Lodowe desery we włoskim stylu
Smak z dzieciństwa, czyli serek waniliowy
Smak z dzieciństwa, czyli serek waniliowy
Rozgrzewające, jesienne zupy
Rozgrzewające, jesienne zupy
Popisowe domowe zupy Andrzeja Polana
Popisowe domowe zupy Andrzeja Polana
Potrawę, jaką jest pizza zna cały świat. Jednak nie wszyscy wiedzą, że smakołyk doczekał się swego święta. Najwięksi amatorzy pamiętają, kiedy jest dzień pizzy i nie rezygnują z możliwości bezkarnego objadania się jedną z najbardziej popularnych potraw kuchni włoskiej. 9 lutego to nie tylko święto pizzy, ale wszystkich jej miłośników.

Pizza to płaski placek drożdżowy, posmarowany sosem pomidorowym, posypany tartym serem (w oryginale mozzarellą), z ziołami, wypiekany w mocno nagrzanym piecu. Potrawa z Włoch stała się popularna na całym świecie i obecnie serwowana jest w wielu wersjach: na słodko, ostro, z mięsem, owocami morza, dla wegetarian. Choć najbardziej znana jest pizza na cienkim cieście, nie brak także miłośników grubego, pulchnego placka bogato okraszonego dodatkami.

Międzynarodowy Dzień Pizzy - historia

Pizza to danie, które ze smakiem zjadają nie tylko dorośli, ale także dzieci, niekoniecznie tylko w dniu jej święta. Święto pizzy obchodzone jest 9 lutego w Polsce, Rosji i Włoszech, w lipcu zaś świętują mieszkańcy Wielkiej Brytanii (1 lipca) i Brazylii (14 lipca). Skąd pomysł na narodowy dzień pizzy? Biorąc pod uwagę, jak dużą popularnością cieszy się ta potrawa, wcale nie dziwi fakt, że w kalendarzu pojawił się dzień zarezerwowany właśnie dla niej.

Przepisy Darii Ładochy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Daria Ładocha z córkami
Daria Ładocha z córkami
Prosta i tania kuchnia Darii Ładochy
Prosta i tania kuchnia Darii Ładochy
Orzechowe inspiracje Darii Łaochy
Orzechowe inspiracje Darii Łaochy
Egzotyczna kuchnia Darii Ładochy
Egzotyczna kuchnia Darii Ładochy

Pizza na obiad, spotkanie ze znajomymi, imprezę dla dzieci to doskonały pomysł na miłe spędzenie czasu. A że smakuje niemal wszystkim i naprawdę jest w czym wybierać, można uznać, że pizza ma swoje święto przez okrągły rok. Historia pizzy sięga Starożytności. Pierwszymi plackami z serem i ziołami zajadali się Rzymianie i Grecy, a pierwsze lokale, gdzie można było zjeść pizzę pojawiły się w XVIII wieku. Do Stanów Zjednoczonych pizza przywędrowała dzięki włoskim imigrantom, by zagościć tam na stałe.

Jednak to nie koniec podróży popularnego placka z serem i sosem pomidorowym. W 2001 roku, włoska potrawa trafiła w ręce astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, stając się tym samym potrawą o naprawdę szerokim zasięgu.

Międzynarodowy Dzień Pizzy - uczczenie kultowej potrawy

Najbardziej znanym rodzajem pizzy jest pizza margherita, czyli odmiana pizzy neapolitańskiej. Skąd nazwa przysmaku? Według krążących opowieści, w 1889 roku królowa Włoch, Margherita Sabaudzka, podczas wizyty w Neapolu skosztowała pizzy, przygotowanej przez miejscowego piekarza specjalnie na jej cześć. Rafaello Esposito, bo tak nazywał się ów piekarz, zaserwował królowej trzy rodzaje pizzy, z których najbardziej do gustu przypadła Marghericie wersja z mozzarellą. Od imienia królowej ten rodzaj pizzy nazwano margheritą.

We Włoszech rozróżnia się dwa rodzaje pizzy: neapolitańską oraz rzymską, pierwsza charakteryzuje się bardzo cienkim ciastem (do 3 mm), zaś receptura rzymskiej opiera się na grubym, dobrze zarumienionym cieście (1-2 cm). Pizza neapolitańska chroniona jest certyfikatem wydawanym przez Komisję Europejską (TSG, czyli świadectwo szczególnego charakteru), dzięki czemu może być przygotowywana jedynie według ściśle przestrzeganej receptury. Każdego dnia na całym świecie zjadanych jest blisko 13 milionów włoskich placków.

Międzynarodowy dzień pizzy - jak świętować?

Jak uczcić międzynarodowy dzień pizzy? Do wyboru mamy kilka możliwości: możemy wybrać się wspólnie z rodziną lub znajomymi do ulubionej pizzerii, zamówić smakołyk do domu lub też spróbować przyrządzić pizzę samodzielnie. Wspólne gotowanie może być naprawdę przyjemne i często sprawia mnóstwo radości.

O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że przygotowanie dobrej pizzy nie jest takie proste, dlatego już wcześniej warto się nieco przygotować, tak, aby święto pizzy móc rzeczywiście celebrować. Dobra pizza to wysokiej jakości składniki, dlatego należy pamiętać o odpowiednim rodzaju sera (na pewno nie ten już gotowy, poszatkowany), świeżych pomidorach, ziołach i przede wszystkim mące.

Nie bez znaczenia jest też rodzaj mąki, jakiej użyjemy do wypieku placka. Najlepszy jest typ “00”, wydłużający fermentację. Oczywiście ważny jest także czas, musimy dać pizzy urosnąć, dlatego nie warto spieszyć się podczas jej przyrządzania. Oryginalne ciasto wypiekane jest w piecach, gdzie temperatura dochodzi do 500 stopni. W domu możemy piec pizzę w 230 stopniach przez około 10-15 minut. Przepisów na ciasto, receptur oraz pomysłów na dodatki jest naprawdę sporo i każdy powinien bez trudu znaleźć coś dla siebie.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: LauriPatterson/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości