Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Dziś obchodzimy święto najstarszego trunku świata

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wakacje bez paszportu
Wakacje bez paszportu
Tego nie rób podczas wakacji
Tego nie rób podczas wakacji
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Na wakacje na Śląsk
Na wakacje na Śląsk
Piwo należy do najstarszych i najchętniej spożywanych trunków na świecie. Każdego roku na świecie wypija się aż 133 miliardy litrów piwa. Nie dziwi więc, że ten popularny napój alkoholowy doczekał się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara obchodzony jest w pierwszy piątek sierpnia, w tym roku wypada więc 4. sierpnia.

Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara – historia

Pomysłodawcami Międzynarodowego Dnia Piwa byli Jesse Avshalomov i Evan Hamilton, pochodzący z San Francisco piwosze, którzy w 2007 roku doszli do wniosku, że ich ulubiony trunek zasługuje na uczczenie. Zamysłem, który im przyświecał, było stworzenie wielbicielom piwa z całego świata okazji do wspólnego celebrowania, a także uczczenie piwowarów i barmanów.

Ustanowione przez nich święto jest ruchome i obchodzimy je każdego roku, w pierwszy piątek sierpnia.

Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara – obchody

Lokalna inicjatywa w niedługim czasie zyskała poparcie wielbicieli piwa z całego świata, a w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością także w Polsce. Puby i bary chętnie urządzają tego dnia imprezy, degustacje, konkursy lub proponują specjalne "świąteczne" oferty.

Międzynarodowy Dzień Piwa to doskonała okazja do spotkań z przyjaciółmi, poszerzania piwnych horyzontów czy wymieniania się prezentami.

Piwo na przestrzeni wieków - historia najstarszego trunku

Pierwsze wzmianki o piwie pojawiają się już w źródłach pochodzących z czasów starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Na przestrzeni wieków proces warzenia oraz służąca mu technika nieustannie się rozwijały, co z czasem pozwoliło na rozpoczęcie produkcji masowej.

W średniowieczu, wraz z rozkwitem miast, nastąpił rozwój rzemiosła piwnego, a w konsekwencji wyodrębnił się zawód piwowara. Pierwsze cechy powstały w Anglii i Belgii, jednak z czasem pojawiły się również w innych krajach. Piwowarzy uczyli się swojego fachu w praktyce - przyglądali się pracy swoich mistrzów i doglądając procesu warzenia. Cechy ograniczały dostęp do fachu, regulowały kwestię praktyk czeladniczych oraz zasad otrzymania tytułu mistrza piwowarstwa.

W dzisiejszych czasach piwowarzy zdobywają wiedzę w profilowanych technikach i na studiach z zakresu sztuki piwowarskiej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agata Polak

Źródło zdjęcia głównego: WS Studio/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości