Gorące tematy

Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Dziś obchodzimy święto najstarszego trunku świata

piwo

krisanapong detraphiphat/Getty Images

Gorące tematy

Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Dziś obchodzimy święto najstarszego trunku świata

piwo

krisanapong detraphiphat/Getty Images

Piwo należy do najstarszych i najchętniej spożywanych trunków na świecie. Każdego roku na świecie wypija się aż 133 miliardy litrów piwa. Nie dziwi więc, że ten popularny napój alkoholowy doczekał się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara obchodzony jest w pierwszy piątek sierpnia, w tym roku więc wypada 7. sierpnia.   

Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara – historia

Pomysłodawcami Międzynarodowego Dnia Piwa byli Jesse Avshalomov i Evan Hamilton, pochodzący z San Francisco piwosze, którzy w 2007 roku doszli do wniosku, że ich ulubiony trunek zasługuje na uczczenie. Zamysłem, który im przyświecał, było stworzenie wielbicielom piwa z całego świata okazji do wspólnego celebrowania, a także uczczenie piwowarów i barmanów.

Ustanowione przez nich święto jest ruchome i obchodzimy je każdego roku, w pierwszy piątek sierpnia.

Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara – obchody

Lokalna inicjatywa w niedługim czasie zyskała poparcie wielbicieli piwa z całego świata, a w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością także w Polsce. Puby i bary chętnie urządzają tego dnia imprezy, degustacje, konkursy lub proponują specjalne "świąteczne" oferty.

Międzynarodowy Dzień Piwa to doskonała okazja do spotkań z przyjaciółmi, poszerzania piwnych horyzontów czy wymieniania się prezentami.

Piwo na przestrzeni wieków

Pierwsze wzmianki o piwie pojawiają się już w źródłach pochodzących z czasów starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Na przestrzeni wieków proces warzenia oraz służąca mu technika nieustannie się rozwijały, co z czasem pozwoliło na rozpoczęcie produkcji masowej.

W średniowieczu, wraz z rozkwitem miast, nastąpił rozwój rzemiosła piwnego, a w konsekwencji wyodrębnił się zawód piwowara. Pierwsze cechy powstały w Anglii i Belgii, jednak z czasem pojawiły się również w innych krajach. Piwowarzy uczyli się swojego fachu w praktyce - przyglądali się pracy swoich mistrzów i doglądając procesu warzenia. Cechy ograniczały dostęp do fachu, regulowały kwestię praktyk czeladniczych oraz zasad otrzymania tytułu mistrza piwowarstwa.

W dzisiejszych czasach piwowarzy zdobywają wiedzę w profilowanych technikach i na studiach z zakresu sztuki piwowarskiej.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Skuteczne metody na pozbycie się brzucha piwnego

Czkawka pijacka – jak się jej pozbyć?

Uzależnienie od piwa – czy to już alkoholizm?

Co sądzisz o tym artykule?
73
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0