Menopauza a ciąża. Czy w okresie przekwitania możliwe jest zapłodnienie?

brzuch, ciąża
brzuch, ciąża
Relacja menopauza a ciąża jest dość złożona. Choć klimakterium kojarzone jest z utratą zdolności rozrodczych, okazuje się, że w okresie okołomenopauzalnym może dojść do naturalnego zapłodnienia. Co więcej, współczesne technologie umożliwiają również ciążę po menopauzie. Takie rozwiązanie budzi jednak wiele kontrowersji.
  • Okres przekwitania a ciąża. Czy można zajść w ciążę w okresie menopauzy?
    • Czy po menopauzie można zajść w ciążę?
      • Jakie zagrożenia niesie ciąża w czasie menopauzy?

        Zobacz też: 

        Jak powstaje ciąża bliźniacza?

        Statystycznie menopauza występuje u kobiet w wieku 45–55 lat. Tak naprawdę może pojawić się też wcześniej lub później, a jednoznaczne określenie terminu jej wystąpienia jest niemożliwe. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po 50. roku życia . Należy jednak pamiętać, że taka sytuacja niesie za sobą ryzyko wielu poważnych powikłań. Dlatego też kobiety w okresie przed menopauzą i w jej trakcie powinny mieć świadomość swojej potencjalnej płodności, a także możliwych zagrożeń płynących z późnej ciąży.

        Okres przekwitania a ciąża. Czy można zajść w ciążę w okresie menopauzy?

        Według terminologii medycznej menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety , po której, w okresie 12 miesięcy, nie wystąpiło kolejne krwawienie. Potoczne znaczenie tego słowa jest jednak szersze. Zwyczajowo menopauzą określa się cały okres przekwitania (klimakterium), a więc stopniowy proces wygasania aktywności jajników. W takim rozumieniu terminu ciąża w czasie menopauzy jest jak najbardziej możliwa.

        Do głównych objawów okresu przekwitania należą m.in. silne uderzenia gorąca, wahania nastroju, spadek libido, bezsenność czy poczucie zmęczenia. Choć dolegliwości te są powszechnie znane, nie zawsze są gwarancją ustania płodności. Wiele kobiet myli bowiem faktyczną menopauzę z okresem, który ją poprzedza. Jego charakterystycznym objawem są nieregularne miesiączki, które mogą pojawiać się co 2 lub 3 miesięce. Należy pamiętać, że brak krwawienia przez tak krótki okres nie oznacza, że kobieta nie może mieć już potomstwa. Nie warto więc przedwcześnie rezygnować ze stosowania antykoncepcji, ponieważ może to doprowadzić do nieplanowanego poczęcia. Biorąc pod uwagę fakt, że każda kobieta ma inny zegar biologiczny, istnieje nawet prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po 50. roku życia. Niestety taka sytuacja może nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji.

        Widać więc wyraźnie, że menopauza i ciąża wcale nie muszą się wykluczać, jeżeli przez menopauzę rozumie się cały okres przekwitania. Aby mieć pewność co do całkowitego wygaszenia funkcji rozrodczych organizmu, należy skonsultować się z ginekologiem. Tylko wykonanie badań może dać konkretną odpowiedź na pytanie, czy można zajść w ciążę w okresie menopauzy, w danym przypadku. W tym celu należy sprawdzić poziom hormonów. Jeżeli stężenie FSH jest mniejsze niż 30 j/l, a estradiol niższy niż 30 pg/ml, z całą pewnością można mówić o menopauzie i ustaniu płodności.

        Czy po menopauzie można zajść w ciążę?

        Menopauza a ciąża to temat, który wciąż poddawany jest dyskusji i rodzi wiele kontrowersji. Okazuje się bowiem, że gwałtowny rozwój technologii i medycyny umożliwiają zapłodnienie nawet po naturalnym ustaniu płodności kobiety. Mowa tutaj o specjalnej metodzie, polegającej na wcześniejszym pobraniu zdrowej tkanki jajnika i zamrożeniu jej. Dzięki temu nawet starsza kobieta w dowolnej chwili może zajść w ciążę. W tym celu wystarczy przeszczepić rozmrożony fragment tkanki, co powoduje, że jajnik odzyskuje sprawność nawet na kilka lat, i tym samym umożliwia zapłodnienie.

        Nadzieję na zajście w ciążę po menopauzie daje także nowa metoda, polegająca na wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego (PRP), pozyskiwanego z odwirowanej próbki krwi kobiety. Wcześniej stosowane było ono w wielu zabiegach kosmetologicznych, które za cel stawiały sobie odmłodzenie i poprawę wyglądu skóry. W 2016 roku grecki naukowiec, Konstantinos Sfakianoudis, ogłosił jednak, że osocze można wykorzystać również do przywrócenia miesiączkowania. Zabieg polega na wstrzykiwaniu PRP w jajniki.

        Mimo że nauka pozwala dziś na zajście w ciążę po menopauzie, rozwiązanie to ma wielu przeciwników. Niektórzy badacze wskazują, że jest to zbyt duża ingerencja w naturę człowieka. Ponadto posiadanie potomstwa po okresie przekwitania obarczone jest ryzykiem wielu powikłań zdrowotnych, zarówno po stronie matki, jak i dziecka.

        Jakie zagrożenia niesie ciąża w czasie menopauzy?

        Relacja menopauza a zajście w ciążę to dla wielu kobiet bardzo ważna kwestia. Niektóre z pań świadomie decydują się na późne macierzyństwo. W takim przypadku warto jednak znać ryzyko, jakie niesie za sobą ciąża w czasie menopauzy lub po niej.

        Podstawowym zagrożeniem związanym z późną ciążą jest możliwość urodzenia dziecka z nieprawidłowościami genetycznymi , czyli głównie z zespołem Downa. Statystycznie w przypadku kobiet po 45. roku życia ryzyko to wynosi 1 na 100 przypadków.

        Ponadto związek menopauza a ciąża zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu , a także pojawienia się stanu przedrzucawkowego. W przypadku starszych kobiet niebezpieczny może okazać się również sam poród.

        Ciąża w okresie menopauzy ma także duży wpływ na samopoczucie i ogólny stan zdrowia przyszłej matki. Taka kobieta jest o wiele bardziej narażona na różnego typu dolegliwości, jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa czy problemy natury ginekologicznej.

        Zobacz też: Jak schudnąć po ciąży?

        Zobacz film: Jak kobiety postrzegają swoje ciało w ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN

        Autor: Bernadetta Jeleń

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości