Usypianie i uspokajanie niemowląt - jakie metody są skuteczne?

Muzyka działa na niemowlęta tak samo jak na dorosłych. Możemy mieć więc do wyboru repertuar zarówno usypiający czy uspokajający, jak i pobudzający.

Śpiewanie mruczanek i kołysanek dzieciom jest czymś, co rodzice robili od pokoleń. Teraz naukowcy potwierdzają, że śpiewanie dzieciom przynosi prawdziwą korzyść.

Melodie dla niemowląt - czy warto oswajać dziecko z muzyką?

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Montrealu potwierdza, że ​​niemowlęta dłużej pozostają spokojne podczas słuchania piosenki. Podczas badania niemowlętom odtwarzano nagrania śpiewającej kobiety, po czym przedstawiono wizerunek tzw. "płaczącej twarzy" - powszechnie rozumiany jako wyraz cierpienia. Jednocześnie dzieci przebywały w neutralnej przestrzeni, w słabym oświetleniu, bez zabawek i innych bodźców, a rodzice siedzieli za dzieckiem, aby ich widok nie wpłynął na wyniki. Okazało się, że niemowlęta słuchające śpiewu , zachowywały spokój przez średnio 9 minut. Dzieci, do których jedynie mówiono, były spokojne tylko przez 4 minuty, a więc połowę czasu versus dzieci, które słuchały śpiewu. Naukowcy odkryli ten sam efekt, gdy użyli pieśni i mowy w innym języku. Profesor Isabelle Peretz z Centrum Badań nad Mózgiem, Muzyką i Językiem na Uniwersytecie w Montrealu podkreśla, że odkrycia nie pozostawiają wątpliwości, co do wpływu muzyki na niemowlęta , zaznaczając przy tym, że rodzice mogą poprawić emocjonalny rozwój swoich dzieci poprzez śpiewanie lub granie muzyki .

Jak muzyka wpływa na niemowlęta ?

Centrum Medyczne Beth Israel w Nowym Jorku przeprowadziło badania w 11 szpitalach, które wykazały, że muzyka na żywo może być korzystna dla wcześniaków . W badaniu terapeuci muzyczni pomagali rodzicom przekształcić ulubione utwory w kołysanki. Naukowcy doszli do wniosku, że muzyka na żywo, grana lub śpiewana, pomaga spowolnić bicie serca u dzieci, uspokoić ich oddech, poprawić zachowania związane z ssaniem - ważne dla karmienia, pomóc w zasypianiu i promować stany cichej czujności. Lekarze i naukowcy twierdzą, że dzięki zmniejszeniu stresu i stabilizacji parametrów życiowych muzyka może pozwolić niemowlętom poświęcić więcej energii na normalny rozwój. Niektóre szpitale uznają muzykę tak skuteczną i bezpieczną, że wykorzystują ją do uspokajania niemowląt przed zabiegami, takimi jak sonogram serca czy monitorowanie mózgu. Niektórzy neonatolodzy mówią, że dzieci otrzymujące muzykoterapię, szybciej opuszczają szpitale, co może pomóc w ich rozwoju i budowaniu więzi rodzinnych.

Melodie dla niemowląt - co lubią małe dzieci?

Przede wszystkim niemowlęta lubią monotonne dźwięki - to w ich otoczeniu przebywały przez dziewięć miesięcy w brzuchu mamy. Dlatego monotonne melodie działają na nie uspokajająco i niemowlęta chętnie przy nich usypiają. Okazuje się, że znakomitym i ulubionym przez dzieci dźwiękiem jest głos mamy. Wbrew pozorom nie ma nawet znaczenia treść śpiewanej piosenki - niemowlęta nie rozumieją przecież znaczenia słów. Istotny jest tembr głosu, spokój i ogólne ciepło wynikające z bliskości. Doskonale sprawdzają się mruczanki, powolne, melodyjne i monotonne melodie - to najlepsza muzyka do zasypiania dla dzieci . Poza tym wszelkie utwory utrzymane w niespiesznym tempie, harmonijne i melodyjne są na ogół lubiane przez małe dzieci. Rodzice często wybierają również muzykę Mozarta dla niemowląt - potocznie uznawaną za dobrze tolerowaną i wpływającą na zwiększenie poziomu inteligencji. Aktualna wiedza psychologiczna obala jednak teorię, jakoby muzyka Mozarta czy muzyka klasyczna w ogóle miała wpływ na inteligencję. Nie oznacza to wcale, że nie jest korzystna. Jednak jak twierdzi psycholog Milena Gracka-Tomaszewska - można puszczać dziecku muzykę poważną. Istnieją nawet badania wskazujące na to, że malutkie dzieci wolą słuchać Mozarta niż Beethovena . Trzeba jednak sprawdzić, czy taka muzyka naprawdę dziecko uspokaja. Maleństwo może dobrze reagować na muzykę, przy której mama relaksowała się w ciąży. Ważne, żeby nie zrobić z puszczania muzyki zajęć edukacyjnych dla malucha. Nie można męczyć siebie i całej rodziny muzyką, której nikt nie lubi tylko dlatego, że ma ona mieć korzystny wpływ na dziecko. Ważne jest więc zachowanie umiaru i równowagi oraz naturalności.

Podsumowując - jakie melodie wybrać dla niemowlaka ?

  • przede wszystkim śpiew mamy, wszelkie kołysanki i mruczanki
    • powolne, melodyjne i monotonne melodie
      • muzykę, której mama słuchała w trakcie ciąży i odczuwała wówczas pozytywne emocje
        • muzykę, którą akceptują wszyscy - zarówno niemowlę, jak i domownicy - może to być Mozart, ale równie dobrze Slayer.

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości