Jaki mech wybrać do akwarium? Rodzaje i gatunki mchów akwariowych

Krewetka na tle mchu w akwarium
Fot.Andrej Resetniak/Getty Images
Wybierając mech do akwarium, musimy wziąć pod uwagę pojemność zbiornika, a także zastanowić się, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. Mchy akwariowe stanowią efektowne uzupełnienie kompozycji roślinnej - możemy je przytwierdzić do korzenia w akwarium, jak też do kamieni i innych elementów wyposażenia. Podpowiadamy, jakie gatunki mchu najlepiej sprawdzą się w akwarium.

C: Mchy akwariowe mają zazwyczaj niewielkie wymagania uprawne, są więc dobrym pomysłem również dla początkujących akwarystów. Warto zapewnić im równomierny dostęp do światła, nawet jeśli będzie to światło rozproszone. Mchy do akwarium, podobnie jak inne gatunki mchów, mają ubogi system korzeniowy , dobrze więc przytwierdzić je do innych elementów wyposażenia akwarium - takich jak korzenie lub kamienie. Komponując aranżację z mchu w akwarium, mamy do dyspozycji szereg gatunków - możemy zdecydować się zarówno na kompozycję jedno-, jak i wielogatunkową.

Mchy akwariowe - wymagania i pielęgnacja

Mchy akwariowe nie mają wysokich wymagań, są zazwyczaj łatwiejsze w uprawie od innych roślin wodnych i stanowią dobrą propozycję dla początkujących akwarystów. Mchy dobrze znoszą słabe nasłonecznienie , ważne jednak, aby dostęp do światła był równomierny. Możemy hodować je w akwariach razem z pływającymi roślinami akwariowymi, które ograniczają dostęp światła w dolnych partiach zbiornika. Mchy akwariowe nie wymagają również dodatkowego nawożenia. Aby mech rósł dobrze i zdrowo wyglądał, trzeba jednak zadbać o czystość zbiornika - w przeciwnym razie roślina może pokryć się glonami i zżółknąć.

Mchy w akwarium warto regularnie przycinać . Zabieg ten wzmacnia ich wzrost, zapewnia też równomierny dostęp światła do wszystkich gałązek. Dzięki przycinaniu możemy nadawać mchom dowolne kształty, a z uzyskanych gałązek formować nowe rośliny.

Mchy akwariowe powinniśmy również poddawać zabiegowi odmulania - dzięki temu oczyścimy je z osadu i usuniemy martwe gałązki. Do tego celu możemy użyć specjalnej ssawki lub przepłukać rośliny wodą z akwarium. Z usuwaniem osadu z mchu bardzo dobrze radzą sobie również niektóre zwierzęta akwariowe - takie jak glonojady lub krewetki.

Mchy akwariowe - gatunki

Jak wybrać mech do akwarium? Rodzaje mchu różnią się przede wszystkim walorami estetycznymi, a także tempem wzrostu i wymaganiami. Wyróżnikiem, który należy wziąć pod uwagę, kupując mech do akwarium, jest również cena - ta waha się od kilku złotych za pojedynczy gatunek do kilkuset za gotową kompozycję. Jakie gatunki mchów sprawdzą się w akwarium?

· Mech jawajski - to najpopularniejszy mech do akwarium. Znany także jako Java Moss, w naturalnych warunkach występuje w Azji. Mech jawajski wytwarza długie cienkie gałązki z drobnymi zielonymi listkami. Mech bardzo łatwy w uprawie, nie wymaga nawożenia i stanowi idealne miejsce schronienia dla ryb i składania ikry. Nie wymaga obfitego nasłonecznienia, jeśli zapewnimy mu zbyt dużo oświetlenia, może pokryć się glonami.

· Weeping Moss - mech z gałązkami skierowanymi do podłoża, wyglądem przypominający wierzbę płaczącą. Ten pochodzący z Ameryki Południowej mech wymaga umiarkowanego oświetlenia i nawożenia dwutlenkiem węgla. Warto również pamiętać o regularnym przycinaniu.

· China Moss - stosunkowo nowy na rynku i mało jeszcze popularny mech do akwarium. Tworzy niewielkie, zwarte skupiska z wąskimi łodyżkami i małymi listkami. Poszczególne skupiska mają formę trójkątów. Wymaga regularnego odmulania.

· Christmas Moss - mech do akwarium przypominający wyglądem China Moss. Nazwę zawdzięcza trójkątnemu układowi gałązek, który upodabnia go do choinki. Mech ma niewielkie wymagania. Charakteryzuje go dość wolne tempo wzrostu, przy regularnym nawożeniu wzrost jest szybszy.

Jak przyczepić mech do korzenia?

Mchy akwariowe doskonale nadają się do tworzenia kompozycji na korzeniach lub kamieniach w zbiorniku. Korzeń należy pokryć małymi kępkami mchu, który powinien rozrosnąć się w szybkim tempie. Mchy akwariowe mają bardzo ubogi system korzeniowy, warto więc nowo zakupiony mech przytwierdzić do korzenia za pomocą żyłki lub nitki. Kiedy mech się rozrośnie, żyłka przestanie być widoczna. Mech możemy także umieścić w nylonowej siatce, którą pokryjemy element dekoracyjny lub tylną ścianę akwarium .

Zobacz film: Rośliny oczyszczające powietrze. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości