Matura za pasem. Oto triki na szybką i efektywną naukę. Ekspertka: "Polecam mapę myśli"

Triki na szybką i efektywną naukę
Egzamin maturalny zbliża się wielkimi krokami. Zatem to ostatni dzwonek, by rozpocząć powtarzanie materiału. Dzięki technikom, które przedstawiła w Dzień Dobry TVN blogerka Anna Kania, uczniowie powinni szybko przyswoić niezbędne informacje.

"Powtórka" przed maturą wcale nie musi być straszna i oznaczać kucia definicji na pamięć. Doskonale o tym wie Ania Kania – blogerka i youtuberka - która podczas swoich studiów zainteresowała się technikami efektywnej nauki, którymi podzieliła się w Dzień Dobry TVN.

- Wyobraźcie sobie, że nasza edukacja to taka gra. Musimy przez nią przejść, by osiągnąć nasz cel, by dojść do zawodu, który chcemy wykonywać. Można tę grę przechodzić tak zwyczajnie, legalnie, ale możemy też skorzystać z kodów, jakimi są techniki efektywnej nauki – mówiła.

Technika Pomodoro - na czym polega?

Nasza rozmówczyni jako pierwszą metodę zaproponowała tę wymyśloną przez Włocha, Francesco Cirillo. Technika Pomodoro polega na tym, że przez 25 minut intensywnie się uczymy, a potem robimy sobie 5-minutą przerwę, podczas której nie należy sięgać po telefon, tablet itp.

- To może wydawać się dziwne dla wielu, ale nasz mózg jest w stanie skupić się na czymś optymalnie właśnie w tym czasie. Na początku to może być trudne, bo uczniowie przyzwyczaili się, że uczą się po kilka godzin bez przerwy. Mogą więc zacząć od bloków 40-minutowych i potem starać się to zmniejszyć - tłumaczyła Anna Kania.

Rozgrzewka przed nauką

Wiemy już, jak efektywnie się uczyć, ale nim przystąpimy do tej czynności, Anna Kania podkreśliła, żeby nie zapominać o rozgrzewce.

- Powoduje ona synchronizację półkul mózgowych. Jest fenomenalna. Mamy przed sobą alfabet. Pod każdą jego literą dopisujemy jedną z trzech liter – L, P, O, które oznaczają odpowiednio lewą rękę, prawą rękę i obie ręce. Czytamy na głos ten alfabet, podnosząc jednocześnie rękę lub ręce zgodnie z tą dolną literką. Sprawia to, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na nauce. Gdy powtórzymy to kilka razy, nasz mózg jest już rozgrzany i gotowy do nauki. Wtedy możemy zacząć nasze powtórki do matury - mówiła blogerka.

Zaznaczyła przy tym, że wiedzę należy powtarzać w sposób aktywny, czyli staramy się przypomnieć sobie wszystko, czego nauczyliśmy się wcześniej. Następnie próbujemy to komuś opowiedzieć: mamie, maskotce, psu. Gdy to uczynimy, dopiero sięgamy po książkę, by uzupełnić to, czego nie wiemy. Warto wówczas stawiać sobie pytania, które mogą pojawić się na egzaminie.

Blogerka uważa też, że doskonałą metodą jest tworzenie mapy myśli. Jak powinna ona wyglądać? Zobacz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Szczepienia na koronawirusa w Polsce - najnowsze dane na 6 kwietnia

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych? Prawie połowa Polaków popiera pomysł

Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Kiedy zrobi się cieplej?

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości