O pięknej i wyjątkowej relacji - matki i córki

Zobacz film: Polskie matki i córki. Źródło: Dzień Dobry TVN.
Relacje rodziców z dziećmi są bardzo ważne i mają ogromne znaczenie. Aby były jak najlepsze, należy je budować na silnych fundamentach wzajemnego porozumienia i szacunku. Szczególnym i wyjątkowym związkiem z psychologicznego punktu widzenia jest związek matki z córką. Z jakimi problemami wiąże się ta relacja? Co robić by była idealna?

"Nie popełniaj mojego błędu" 

W każdym okresie życia rodzice stanowią dla swojego dziecka wzory osobowe. Kochający rodzice wpajają dziecku, co wolno, a czego nie należy robić, przy czym często narzucają swoje zdanie i nawiązania do własnych doświadczeń z przeszłości. Młody człowiek najczęściej nieświadomie wzoruje się na rodzicach . Słucha ich i postępuje jak oni.

Wbrew temu co mówią nam rodzice najczęściej patrzymy, jak oni się zachowują, co robią, jak komunikują i później to powielamy.

- mówi dr Elżbieta Korolczuk.

Zobacz także: Dzień Matki 2019: kiedy obchodzimy to święto w Polsce?

Inny model macierzyństwa 

Współczesne matki mają indywidualne metody wychowawcze. Obecnie coraz więcej z nich odchodzi od popularnego wcześniej modelu - Matki Polki, którym określano kobietę w pełni poświęcającą się mężowi i swoim dzieciom. Dzisiejsze mamy są jeszcze silniej związane z dzieckiem, jednocześnie będąc aktywne zawodowo. Skupiają większość swojej uwagi na rozwój i ambicje pociech. Traktują je zbyt indywidualnie.

Kiedyś dziecko miało być częścią społeczeństwa, dzisiaj dzieci są w centrum życia rodzinnego.

- dodaje pani doktor.

Konflikt pokoleń 

Matka z córką są zazwyczaj blisko ze sobą związane, jednak nie zawsze muszą być ze sobą zgodne w każdej kwestii. Wynika to z tzw. konfliktu pokoleń. Najgorszymi zagrożeniami są sytuacje, kiedy "kobieta rodzi kobietę", lub gdy dochodzi do wypominania przez matkę swojego poświęcenia. 

Nowe pokolenie mówi: <<Nie chciałam żebyś się dla mnie poświęcała. Tego nie wymagałam. Nie chciałam tej zupy o określonej godzinie i obiadów niedzielnych>>. To jest problem niedocenienia funkcji tradycyjnej kobiecości, pomimo tego, że często stawiamy ją na pomniki i piedestał. 

- mówi pani doktor.

Zobacz także: Lalka, która przygotowuje do roli rodzica

Nadopiekuńczość 

Nadopiekuńczy rodzice są problemem nie tylko dla nastolatków, ale również mogą dotyczyć dorosłych osób. W tej ważnej, kobiecej relacji często dochodzi do syndromu nadmiernej troskliwości. Matka może uznać życie córki za kontynuację swojego. Przenosi na nią swoje niezrealizowane plany i marzenia. Traktuje ją jako osobę małą i bezbronną. Boi się również pozwolić jej na pełną samodzielność.

W niektórych kwestiach świetnie się z nimi dogadujemy, wiemy, że możemy na nie liczyć,ale inne wolimy zachować dla siebie. Ta relacja ma wiele barw

Więcej:

podziel się:

Pozostałe wiadomości