Maty chłodzące dla psów – co warto wiedzieć przed zakupem?

Mata chłodząca dla psa
Fot. Getty Images/nadisja
Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla młodych psów. Gdy wskaźnik na termometrze przekracza 30℃ w cieniu, ryzyko udaru słonecznego wzrasta. Rozwiązaniem mogą być maty chłodzące dla psa, które pozwalają komfortowo przetrwać wysokie temperatury.

Zobacz też: Najlepsze owoce dla psa. Które z nich mogą zaszkodzić czworonogowi? >>>

Mata dla psa idealnie sprawdzi się podczas podróży, szczególnie wtedy, gdy samochód nie posiada klimatyzacji. Psy chętnie korzystają z niej również po wysiłku fizycznym. Jej zadaniem jest regulowanie temperatury ciała czworonoga. Mata może działać nawet przez kilka godzin, zaś przyjemne uczucie chłodu pojawia się od razu po zetknięciu ciała z powierzchnią.

Zobacz też: Jaka jest wysokość podatku za posiadanie psa? >>> 

Podczas upałów ciało psa szybko się odwadnia, dlatego zwierzak zawsze powinien mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody. Należy zauważyć, że nie tylko szczeniaki, ale również starsze psy źle znoszą wysokie temperatury. W szczególnie upalne dni zalecane są krótkie spacery, najlepiej w zacienionych miejscach. Aby zwiększyć wygodę czworonoga w niesprzyjających dla niego warunkach, warto pomyśleć nad zakupem dodatkowych akcesoriów.

Maty chłodzące dla psów – rodzaje

Temperatura ciała psa jest wyższa niż człowieka i waha się w przedziale 37℃–39℃. Gruczoły potowe zlokalizowane są głównie w okolicach łap oraz nosa. Czworonogi regulują temperaturę swojego ciała głównie poprzez dyszenie, odpoczynek oraz wypadanie sierści bądź włosów. Podczas szczególnie upalnych dni, każdy pies musi mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody . Długotrwałe przebywanie na słońcu wiąże się z ryzykiem wystąpienia udaru słonecznego, dlatego należy zapewnić pupilowi chłodne, zacienione miejsce. Wyczerpujące zabawy i treningi warto przełożyć na późne godziny popołudniowe, gdy temperatura powietrza znacząco się obniży. W ciągu dnia zwierzak może korzystać z maty . Jakie modele są dostępne w sklepach?

· Mata chłodząca dla psa wypełniona wełną – daje przyjemny chłód podczas upałów. Wykonana jest z poliestru odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Przed użyciem należy zamoczyć ją w chłodnej wodzie na kilka minut. Parujący płyn daje ukojenie i może działać nawet przez 24 godziny, później należy ponownie zanurzyć matę w płynie. Czas chłodzenia uzależniony jest przede wszystkim od temperatury otoczenia, nasłonecznienia oraz wiatru.

· Mata żelowa – wypełniona jest specjalną substancją, aktywującą się podczas nacisku. Jej największą zaletą jest brak potrzeby podłączania do prądu, zanurzania w wodzie czy mrożenia w zamrażalniku. Właściwości chłodnicze zachowuje przez około 4 godziny, po tym czasie pupil musi zejść z maty, która samoistnie się naładuje. Po około 30 minutach zwierzak znowu może cieszyć się przyjemnym chłodem. Mata wykonana jest najczęściej z wytrzymałego nylonu. Należy jednak pamiętać, że nie działa w pełnym słońcu, do prawidłowego działania potrzebuje cienia. Sprzedawana jest w kilku rozmiarach.

Objawy przegrzania psa

Udar słoneczny bądź przegrzanie organizmu jest niebezpieczne dla każdego zwierzęcia . Psy są bardzo słabo przystosowane do wysokich temperatur, dlatego podczas upałów należy zwracać szczególną uwagę na każde niepokojące zachowanie czworonoga. Najczęstsze objawy przegrzania to:

  • intensywne dyszenie,
    • gęsta ślina,
      • osłabienie, dezorientacja,
        • płytki oddech,
          • wymioty.

            Nie zawsze wszystkie objawy występują jednocześnie, niemniej jednak każdy z nich powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii.

            Kiedy najczęściej występuje przegrzanie organizmu ? W upalne dni temperatura w samochodzie może przekroczyć 50°C, dlatego pod żadnym pozorem nie należy pozostawiać w nim czworonoga, nawet na kilkanaście minut. Nadmierny wysiłek fizyczny w gorące dni również może doprowadzić do przegrzania organizmu.

            Zobacz też: Jaka powinna być prawidłowa temperatura ciała psa? >>>

            Jak ochronić pupila przed udarem słonecznym ? Przede wszystkim należy zadbać o nieograniczony dostęp do chłodnej (nie zimnej) wody. Dodatkowo trzeba zapewnić legowisko w zacienionym, przewiewnym miejscu. Wysoka temperatura powietrza może skutkować zmniejszeniem apetytu, dlatego warto podawać mokre karmy. Kolejnym, ważnym aspektem ochrony pupila jest zapewnienie mu dodatkowych akcesoriów, takich jak mata chłodząca . Zarówno żelowe, jak i wełniane modele gwarantują przyjemne uczucie chłodu i pomagają regulować temperaturę ciała czworonoga. Obok maty warto postawić dużą miskę z wodą. W ten sposób pies szybko ugasi pragnienie i obniży temperaturę swojego ciała.

            Chłodząca mata żelowa to doskonałe rozwiązanie podczas dalekiej podróży, gdy nie zawsze ma się stały dostęp do zimnych płynów.

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości