Maseczki antywirusowe - jakie najlepiej chronią przed koronawirusem?

maseczki
Kilito Chan/Getty Images
Źródło: Moment RF
Maseczki antywirusowe - z założenia - mają chronić nas przed zakażeniem koronawirusem. Mimo że na rynku ich wybór jest ogromny, to skuteczność każdej z nich nie jest jednakowa. Które maseczki zapewnią nam najlepszą ochronę przed SARS-CoV-2?

Maseczki antywirusowe - jak ich używać?

Maseczka antywirusowa powinna zatrzymywać zarówno duże krople, które dostają się naszych dróg oddechowych podczas kichania czy kasłania, a także znacznie mniejsze cząsteczki, które unoszą się w powietrzu. Aby maseczka spełniała swoje zadanie i chroniła nas przed groźnymi patogenami musi być prawidłowo użytkowana.

Maseczka musi mocno przylegać do twarzy i zasłaniać zarówno nos, jak i usta. Trzeba także pamiętać, że maseczki muszą być regularnie wymieniane. Wilgotne nie tylko nie chronią, ale stwarzają doskonałe warunki do rozwoju, np. bakterii. Ich wniknięcie do organizmu może nam zafundować poważne problemy ze zdrowiem.

Maseczki antywirusowe - która zapewni najlepszą ochronę?

To, jak dobrze chroni maseczka zależy nie tylko od tego, jak jest użytkowana, ale przede wszystkim od tego, z czego została wykonana. Najlepszą ochronę zapewnią maski zrobione z materiału o bardzo grubym splocie i z filtrem. Wśród nich znajdują się modele jedno-, jak i wielorazowego użytku. Symbol "R" oznacza, że można ją nosić przez dłuższy czas (UWAGA! filtr w takich maseczkach trzeba wymieniać co 28 dni), "NR" - zapewni ochronę tylko przez 8 godzin.

Do maseczek filtrujących należą te z oznaczeniem "FFP". Dzieli się je na trzy klasy: 1. - chroni na poziomie 75 proc., 2. - pochłania 89 proc. szkodliwych cząsteczek i zapewnia średnią ochronę, 3. - wyłapuje 95 proc. szkodliwych cząstek i daje najlepszą ochronę. Te różnice wynikają z rodzaju filtra, który zastosowano w maseczce. Mimo że dają one najlepszą ochronę, to takie maseczki antywirusowe stosowane są sporadycznie.

Znacznie popularniejsze są maseczki chirurgiczne. Zapewniają one ochronę przed większymi cząsteczkami, ale samego wirusa nie zatrzymują. Dodatkowo, działają tylko przez pewien czas. Mokra czy wilgotna maseczka przestaje spełniać swoją funkcję i trzeba ją wymieniać.

Równie często co maseczki chirurgiczne, stosowane są maseczki bawełniane. W ocenie WHO taka maska da nam ochronę tylko wtedy, gdy posiada trzy warstwy. W jej wewnętrznej części powinien się znaleźć materiał, który dobrze pochłania wilgoć, np. bawełna. Na środkową - filtrującą - najlepiej nada się np. wkładka z tkaniny polipropylenowej. Warstwa zewnętrzna powinna być wykonana z materiału, który pozwoli nam swobodnie oddychać, ale i zatrzyma wilgoć, np. poliester lub mieszanka poliestru i bawełny.

Maseczki antywirusowe - gdzie trzeba je nosić?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, wychodząc z domu musimy mieć zasłonięte usta i nos. Aby to zrobić powinniśmy założyć maseczkę. Jeszcze do niedawna można było używać szalików, chustek lub przyłbic, jednak rosnąca liczba zakażeń sprawiła, że rząd zakazał ich stosowania.

Maseczkę antywirusową powinniśmy mieć w sklepie, na ulicy, w komunikacji miejskiej czy w miejscu pracy (jeśli nie możemy zachować bezpiecznej odległości, tj. minimum półtora metra od drugiej osoby). Maseczkę wolno nam zdjąć jedynie w parku czy w lesie.

Zobacz wideo: Jak często zmieniać maseczki?

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Niedziela Palmowa w pandemii. Sprawdzamy, jakie obowiązują obostrzenia

Plan relokacji pacjentów i możliwe nowe obostrzenia. Będzie "twardy lockdown"?

Autor: Katarzyna Oleksik

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości